Meteorizmus

METEORIZMUS

Miroslav Kramár

Miroslav Kramár

Meteorizmus sa objavuje u pacientov z mnohých príčin. Nadúvanie alebo plynatosť je prejavom poruchy trávenia v dolnej časti tráviaceho traktu. Sprevádza ho nepohodlie, brušná napnutosť a silný psychosociálny aspekt - pocit trápnosti. Často je meteorizmus spojený s chybou v stravovaní či sedavým spôsobom života. Jednou z príčin meteorizmu je aj užívanie liekov, ktoré rôznymi spôsobmi vedú k zvýšenej tvorbe črevných plynov alebo k poruche ich odchodu. Príčinou plynatosti môže byť dyspepsia (zvýšená kyslosť žalúdka) vyvolaná užívaním liekov alebo funkčná porucha dolnej časti tráviacej sústavy. Plynatosť trápi asi 6 – 31 % ľudí. Pokiaľ ide o meteorizmus navodený liekmi, najčastejšie ide o stav po užívaní antibiotík alebo liečiv s vplyvom na pohyblivosť čreva. Hormonálne výkyvy počas menštruačného cyklu sú príčinou "perimenštruačnej plynatosti" a vyššieho výskytu meteorizmu u žien.

  • Trávenie

10 minút čítania


Tvorba plynov v tráviacom trakte Tvorba plynov v tráviacom trakte

U zdravého jedinca sa za deň v črevách vytvorí 6 litrov plynu. Na vzniku tohto objemu sa podieľa:

  • prehltnutý vzduch,
  • krvné plyny vylučované črevnou stenou,
  • plyny vznikajúce pri tráviacich procesoch,
  • plyny, ktoré produkujú baktérie hrubého čreva z nestrávených zvyškov potravy.

Väčšina objemu plynu sa vstrebáva z tenkého čreva do krvného obehu a dostáva sa z organizmu dýchaním. V črevách zostane približne 1–2 litre plynu. Denné vylučovanie plynu po štandardnom stravovaní je zhruba 600-700 ml. Prejavuje sa odchodom plynov približne 14-krát za deň (hlavne po jedle). Dôležitým producentom črevných plynov sú baktérie hrubého čreva. S ich pomocou dochádza k intenzívnej fermentácii (kvaseniu) a hnilobným procesom nestrávených zvyškov potravy.
Zloženie črevných plynov je rôzne: Oxid uhličitý pochádza spoločne s kyslíkom a dusíkom z prehltnutého vzduchu, ďalej zo sýtených nápojov a vzniká neutralizáciou kyslých a zásaditých tráviacich štiav reakciou kyseliny žalúdka a pankreatickej šťavy. Vodík a metán tvoria črevné mikroorganizmy z nestrávených a nevstrebaných cukrov po celejdĺžke hrubého čreva. Indol a skatol sú priečinkou zápachu z meteorizmu. Ich substrátom sú aminokyseliny obsahujúce síru (tryptofán, metionín, cysteín) a mucín. Rovnakú cestou vzniká sírovodík a metanethiol, ktoré sú pre organizmus extrémne toxické a sliznice čreva je metabolizuje na tiosulfát.

Vznik nadúvania Vznik nadúvania


Nadúvanie či plynatosť popisujeme ako zvýšené množstvo plynu vnútri čreva. Nielen zvýšená tvorba, ale aj porucha v tranzite plynu a jeho distribúciu môže vyvolať plynatosť. Klinický obraz nadúvania je popisovaný ako meteorizmus (meteo rizo – do výšky zdvíham, zvýšené množstvo plynov vedúce k zdvihnutiu brucha), flatulencia (flatus – vietor, nadmerný odchod črevných plynov konečníkom), pocit tlaku, napätie, bolesť brucha prechádzajúce až do kŕčov, v niektorých prípadoch aj grganie. Bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje pri nadúvaní, môže byť zameniteľná s bolesťou vyvolanou obštrukciou čreva, zápalom, vredovým ochorením ochorením nesúvisiacim s tráviacim traktom (napr. infarkt myokardu). Diferenciálna diagnostika a vylúčenie týchto akútnych stavov je nevyhnutné pred podávaním liekov proti bolesti.

K zvýšenému obsahu plynov v črevách môže dôjsť nasledujúcimi spôsobmi:

  • Zhltnutím väčšieho množstva vzduchu – rýchlym stravovaním,
  • Excesívnou fermentáciou črevnej bakteriálnej flóry – konzumáciou nevhodných potravín.
  • Inou príčinou – nedostatkom pohybu, zmenou črevnej mikroflóry, ako symptóm iného ochorenia, liečivami.
  • Pokiaľ príčina nie je známa, jedná sa o funkčné nadúvanie, ktoré spadá do spektra dráždivého čreva alebo predmenštruačného syndrómu.

Lieky spôsobujúce nadúvanie Lieky spôsobujúce nadúvanie


Nadúvanie, ako vedľajší účinok liečiv, často sprevádza liekmi navodenú hnačku či zápchu. Zápchu a dysfunkčnú motilitu (pohyb čriev) spôsobujú predovšetkým opioidné analgetiká, niektoré antidepresíva a lieky na demenciu, zloženie mikrobiómu zase antibiotiká. 
Medzi najčastejšie spomínané liečivá spojené s vyvolaním meteorizmu patrí metformín, akarbóza, železo, opiodné analgetiká a antibiotiká.

  • Laktulóza

Nadúvanie spojené s užívaním laktulózy sa vyskytuje predovšetkým na začiatku liečby. Laktulóza je nestráviteľný cukor, ktorý prechádza zažívacím traktom do hrubého čreva, kde je fermentovaný baktériami. Plynatosť by mala po niekoľkých dňoch sama ustúpiť.

  • Antacidá

Nadúvať môžu hlavne uhličitanové soli, ktoré neutralizáciou s kyslými tráviacimi šťavami vedú k zvýšenej tvorbe oxidu uhličitého.

  • Železo 

Príčinou nadúvania je absorpčný limit železa, ktorý je u každého človeka jedinečný.
Príjem železa nad tento limit vedie k spomaleniu prechodu črevom, zápche a zvýšenej fermentácii tráveniny črevnými baktériami. Z hľadiska gastrointestinálnych problémov je najhoršie tolerovaný síran železnatý (liek Sorbifer durules, Tardyferon). Fumarát a glukonát železa predstavujú vhodnejšie formy (Ferretab).

  • Širokospektrálne antibiotiká

Antibiotiká sú všeobecne známe svojim efektom na zmenu črevnej mikroflóry (dysmikrobie). Hnačka spojená s užívaním antibiotík môže mať dvojaký charakter. Vo väčšine prípadov (80–90 %) sa jedná o vodnatú hnačku spojenú s podávaním betalaktámov, príp. s užívaním makrolidov. 

Závažnejší je druhý typ hnačky - kolitídy, spôsobenej premnožením kmeňa Clostridium difficile na úkor ostatných prítomných baktérií a tvorbe toxínov, ktoré majú priamy lytický účinok na enterocyty - bunky tenkého čreva (najčastejšie po cefalosporínoch, klindamycíne). Pomoc pacientom ponúka súbežné užívanie probiotík a probiotík, ktoré znižujú črevné nepohodlie a urýchľujú návrat k normálnej mikrobiote.

Opiáty spôsobujú zápchu u 40 % pacientov. Princípom vzniku plynatosti je spomalenie prechodu tráveniny črevom a následne zvýšenie fermentačných a hnilobných procesov v hrubom čreve. Chronické používanie opioidných liekov proti bolesti môže viesť k poruche príjmu potravy a stavu NBS (narcotic bowel syndrome) spojeným so zápchou, flatulenciou, krvácaním a nauzeou. Tento závažný stav sa rozvinie u 5-10% liečených. 

Liečba nadúvania Režimové opatrenia a strava


Základom liečby sú režimové opatrenia. Medzi pravidlá zdravého stravovania patrí neprejedanie sa, malé porcie jedla podávané v kratších intervaloch, obmedzenie tučných jedál a jedál bohatých na škroby. Ďalej sa odporúča jesť pomalšie, požívať menej žuvačiek a nepiť cez slamku. Medzi diétne opatrenia sa radí obmedzenie nadúvajúcich potravín obsahujúcich FODMAPs- (Fermentable Oligo-, Di-, Monosaccharides And Polyols). Sú to potraviny  bohaté na krátkoreťazcové sacharidy: potraviny obsahujúce laktózu (mliečne produkty), fruktózu (ovocie – jablko, hruška, mango, vodný melón), galaktány (strukoviny), fruktany (obilniny) a polyoly (umelé sladidlá – xylitol, sorbitol, maltitol a mannitol). FODMAPs v potrave vedú k zvýšenej tvorbe črevných plynov, navyše sú osmoticky aktívne a môžu viesť k hnačkám. Každý človek je k FODMAPs rôzne citlivý. Pacientom s dráždivým črevom, ale aj pacientom trpiacim častým nadúvaním, je odporúčaná ich reštrikcia ako v strave, ako aj v doplnkoch stravy.

Vláknina a jej užívanie je spojené s rôznymi názormi. Existujú dve formy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina sa vo vode a vodnom prostredie rozpúšťa a vytvára gél, ktorý spomaľuje pasáž črevom. Predĺžením kontaktu chymu sa črevnými baktériami sa zvyšuje aj tvorba črevných plynov. Túto vlákninu obsiahnutú v Psylliu, môžeme označiť za nadúvavú.

Naopak nerozpustné vlákny (inulín, otruby, raž) prechádzajú črevným traktom v nezmenenej podobe, a ak pacient dodržiava pitný režim, urýchľuje pasáž.

​  Liečba s pomocou lekárne ​ Liečba s pomocou lekárne


Silikóny sú objemné polyméry bez priameho účinku na sliznicu čreva. Jedná sa o liečivá s minimom nežiaducich účinkov. V indikácii nadúvania je odporúčaná dávka pre dospelých 40-125 mg podaná po jedle či na noc. Všeobecné odporúčanie pre dospelého je 80 mg 3-4krát denne s jedlom. Medzi ďalšie indikácie sa radia pooperačné stavy či premedikácie pred endoskopiou a rádiológiou. U detí sa užíva v terapii kolík.

Črevné adsorbenciá (aktívne uhlie, diosmektit)
Črevné adsorbencia sa primárne využívajú v terapii hnačiek. S výhodou sa dajú použiť pri hnačkách sprevádzaných nadúvaním. 

Aktívne uhlie je špecifický typ čierneho uhlia, ktorý sa historicky nesprávne označuje za uhlie živočíšne. Pôvod je rastlinného charakteru. Vyrába sa z dreva, bambusu či škrupín kokosových orechov karbonizáciou. Jednotlivá odporúčaná dávka 500 – 1000 mg proti nadúvaniu.

Diosmektit je prírodný íl. Okrem adsorpčného účinku má aj ochranný účinok na črevnú stenu. U funkčných črevných porúch preukázateľne redukuje aj nadúvanie. Na rozdiel od aktívneho uhlia sa dá použiť už od dojčenského veku. 

Probiotiká a eubiotiká sa všeobecne dajú doporučiť na dysmikróbie vyvolané antibiotikami. Hoci sú výsledky štúdií nejednoznačné, užívanie probiotík je spojené s úľavou a zmiernením brušných symptómov o i. plynatosti. V rámci funkčných porúch tráviaceho traktu, ukázal najväčší efekt na zmiernenie symptómov nadúvania kmeň Bifidobacterium infantis.

Spazmolytiká uľavujú pacientom predovšetkým od bolesti spojené s kŕčom v dutine brušnej. Z voľnopredajných liekov je dostupný pacientom liek No-spa a Buscopan

Digestíva rozumieme ako enzymatické prípravky, ktoré nahrádzajú účinok pankreatických enzýmov. Odporúčajú sa u nedostatočnej enzymatickej tvorby. Alfa-galaktosidasa je prírodného pôvodu a pomáha štiepiť problematické zložky potravy (oligosacharidy) skôr, než sa dostanú do hrubého čreva. Zlepšuje trávenie cukrov aj u zdravých jedincov. Je súčasťou doplnku stravy Meteo.

Karminatíva
Z rastlinných liekov užívame v terapii nadúvanie karminatíva. Príjemná aromatická chuť esenciálnych olejov vedie k aktivácii zažívacieho traktu a svaly orgánov tráviacej sústavy sú uvoľnené, čo pomáha k ľahšiemu odchodu plynov. Najviac preštudovaný je účinok extraktu mäty piepornej, uľavujú od spazmov (kŕčov). Medzi ďalšie byliny používané proti nadúvaniu a poruchám trávenia patrí rasca, harmanček, koriander, aníz, fenikel, rozmarín ai. 
Iberogast je zmes extraktov bylín,ktoré pôsobia na rôzne časti tráviaceho traktu.
Jednotlivé zložky spolu pôsobia a dopĺňajú sa. V indikácii funkčných črevných porúch preukázateľne redukuje aj nadúvanie. 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ESPUMISAN Easy 14 vreciek

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

3,59 € 3,24 €

SAB SIMPLEX 30 ml

Skladom v e‑shope

5,39 €

FRUCTOLAX Ovocie a vláknina 30 tabliet

Skladom v e‑shope

10,79 €

OPTIFIBRE 100% prírodná rozpustná vláknina 125 g

Skladom v e‑shope

9,89 €

GENERICA Meteo 30 tabliet

Skladom v e‑shope

3,89 €

GASPAN 90 mg/50 mg 14 tabliet

Skladom v e‑shope

7,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti
    16. 08. 2022

    Ktoré probiotiká sú vhodné pre mesačné dieťatko pri tráviacich ťažkostiach a nadúvaní?

    Dobrý deň,
    Prosím vás, môžu sa užívať BioGaia ProTectis v kombinacii s BEBA Supreme pro 1, keď to mlieko obsahuje rovnaký kmeň probiotík? A naopak, či sa môže užívať v kombinácii s HIPP Bio Combiotic 1, ktoré obsahuje zasa iný kmeň ako tie probiotiká? Alebo aké probiotiká by ste odporučili pre mesačne babatko, ktoré ma riedke stolice s hlienom a koliky?
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pri nedostatočnom trávení a nadúvaní sa používajú najčastejšie  kmene Laktobacilov (Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei) a Bifidobaktérií (Bifidobacterium lactis). Odporúčam vyskúšať Osmobiotic  flora baby, ktoré sú vhodné pre detičky od 1. mesiaca, Obsahuje prísne selektívne vybrané 3 probiotické kmene Lactobacillus casei s imunomodulačným účinkom, Bifidobacterium lactis zlepšujúci tráviaci diskomort a Bifidobacterium breve s protizápalovým účinkom. Užíva sa  5 kvapiek raz denne po dobu 15 dní. V prípade potreby možno zopakovať. osmobiotic flora môžete kombinovať s oboma mliekami, ktoré uvádzate v otázke. 

    Spolu s  detskou lekárkou odkonzultujte výber čo najlepšieho mlieka, ktoré by nespôsobovalo žiadne tráviace ťažkosti.  Medzi najkvalitnejšie mlieka patrí KENDAMIL Kozie dojčenské mlieko 1 800 g, ktoré sú ľahšie tráviteľné . Kendamil Kozie dojčenské mlieko 1 obsahuje A2 kozie mlieko s prevahou A2 ß-kazeínu, ktorý je pre človeka stráviteľnejšie než bežnejšie A1 ß-kazeín. V žalúdku vytvára mäkšiu hmotu, ktorá ľahšie prechádza zažívaním, a je preto vhodný aj pre bruška citlivé na kŕče a nadúvanie.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    13. 12. 2022

    Ktorá vláknina je vhodná na normalizáciu stolice?

    Dobry deň 
    Prosím vas viete mi poradit. Beriem vlákninu psyllium prášok  aby som zlepšila trávenie bolo mi to odporučené cez Gastroenterologa plus produkty ako Lepicol plus. Optifibre. Colonofit. Prebiolax. Mám “pomalé “ trávenie (stolica každý 3 deň cca) zatiaľ vláknina pomohla. Otázka je čo je lepšie. Účinnejšie   Efektívnejšie.  Veľmi pekne vam ďakujem za každú radu som vďačná.  

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám OPTIFIBRE prášok 250 g. Je to rozpustná vláknina v prášku, ktorá môže byť pridávaná do teplej alebo studenej tekutiny, alebo do pokrmu kašovitej konzistencie. Pripravuje sa z neho bezfarebný čiry roztok, kt. je bez chuti  a zápachu. 

     

    Použitie pri zápche


     1. – 3. deň 1 odmerka
     4. – 6. deň 1 odmerka ráno, 1 odmerka večer
     7. – 9. deň 1 odmerka ráno, 1 odmerka na obed, 1 odmerka večer
     10.– 12. deň 4 odmerky v niekoľkých dávkach počas celého dňa
     13.– 20. deň Pokiaľ je potrebné, postupne zvyšovať dávku až na 8 odmeriek rozdelených do niekoľkých dávok počas dňa. Pri normálnej stolici sa môže počet odmeriek individuálne znížiť.

     

    Rozmiešajte 1 odmerku (5g Optifibre = 4,3 g rozpustnej vlákniny) v 200 ml tekutiny alebo 150 g kašovitého pokrmu. Mieša sa  až do úplného rozpustenie prášku. Nie je vhodné pridávať prášok do sýtených nápojov alebo perlivej vody. Maximálna denná dávka 3 odmerky ( 5-15 g denne). Je vhodné užívať pravidelne počas 2-3 týždňov. Dávku je potrebné postupne zvyšovať až do upravenia konzistencie stolice, následne upokračovať v užívaní príslušného počtu odmeriek.  

     

    Verím, že budete s ňou spokojná a pomôže Vám znormalizovať stolicu. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    11. 07. 2023

    Ktorý prípravok je vhodný na zmäkčenie stolice u 2 ročného dieťaťa?

    Dobrý deň ,Chcela by som pre syna nejaký výživový doplnok na zmäkčenie stolice
    Veľmi má zaujal Fructolax Ovocie & Vláknina
    Ale syn bude mat v septembri ešte len 2 roky 
    12:41
    Mohla by som mu to dávať ale v menších dávkach ? Alebo je niečo tomu podobne a vhodne pre menšie deti ?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Ak nepomáhajú probiotiká napr. BIOGAIA ProTectis kvapky 10 ml, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, odporúčam EASYLAX Mikroklystir pre deti glycerín, rumanček a slez 6 x 3 g . Podávajú sa 1 alebo 2 jednodávkové obaly s mikroklystírom počas 24 hodín. Odporúča sa  jeho užívanie konzultovať s ošetrujúcim pediatrom. Mikroklystír sa nesmie  používať v prípade akútnej bolesti brucha alebo bolesti neznámeho pôvodu.

    Vhodnou alternatívou pri zápche je aj použitie roztoku FORLAX 4g plv sps 20 vreciek. Deťom od 1 roka do 4 rokov sa podáva 1 až 2 vrecká denne.. Tesne pred použitím sa obsah každého vrecka (prášok na perorálny roztok) rozmieša v približne 50 ml vody a užije  sa ráno, v prípade dávkovania 1 vrecko za deň alebo sa dávky rozdelia na ráno a večer v prípade dávkovania viacerých vreciek. Výsledný roztok má byť číry a priehľadný ako voda. 

    Skúste mu zvýšiť príjem tekutín a vlákniny v podobe ovocia, alebo vo forme nektáru  HiPP BIO Slivkový nektár 200 ml. Viac o tom, ako na tráviace ťažkostí u detí, nájdete v článku TRÁVIACE PROBLÉMY MALÝCH DETÍ.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.