Čo na bolesť kolena

ČO NA BOLESŤ KOLENA

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Bolesti kĺbov nás vedia poriadne potrápiť. Najčastejšie nám znepríjemňuje život bolesť kolenného kĺbu. Prečo tieto bolesti vznikajú vznikajú, ako s nimi bojovať a aké lieky či ortopedické bandáže zvoliť, vám prezradíme v tomto článku.

 • Pohyb

6 minút čítania


Koleno - najzložitejší kĺb v ľudskom tele Koleno - najzložitejší kĺb v ľudskom tele

Kolenný kĺb je najväčší a dá sa povedať aj najviac namáhaný kĺb v tele. Koleno je kĺb, kde sa stretávajú kosti dolných a horných končatín. koleno, sa pohybuje ako pánt, čo vám umožňuje sedieť, chodiť, skákať či drepovať. Zároveň je aj najzložitejším kĺbom, ktorý umožňuje hlavne flexiu/ohnutie a extenziu/vystretie končatiny. Z pohľadu funkcie je to kĺb mimoriadne exponovaný a potenciálne veľmi ľahko zraniteľný. Kolenný kĺb je synoviálny kĺb, ktorý spája tri kosti; stehenná kosť, holenná kosť a patela. 

Bolesti kolena - príčiny a liečba Bolesti kolena - príčiny a liečba

Najčastejšie príčiny bolesti kolena súvisia so starnutím, zranením (ako je pretrhnutie väziva alebo roztrhnutá chrupavka) alebo opakovaným zaťažením kolena. Bežné problémy s kolenom zahŕňajú vyvrtnuté alebo natiahnuté väzy, trhliny chrupavky, zápal šliach a artrózu. 

Pri liečbe môžeme použiť protizápalové lieky tlmiace bolesť, výživové doplnky - tzv. kĺbovú výživu. Využiť je vhodné aj spevňovače kolenného kĺbu, bandáže a ortézy

Protizápalové lieky sú veľmi obľúbené, keďže rýchlo uľavujú od bolesti, avšak neriešia príčinu, ide len o potlačenie symptómov a sú vhodné len na krátkodobé užívanie pri akútnej bolesti. Existujú buď vo forme tabliet, resp. kapsúl alebo ako gély či masti (Voltaren, NalgesinIbalgin). Dlhodobo nie je vhodné užívať tieto lieky perorálne z dôvodu možného výskytu žalúdočného vredu a ďalších nežiadúcich účinkov.

Kolagén sa za posledné roky stal veľmi obľúbeným prípravkom. Ako teda funguje a kedy ho užívať? Kolagén je prirodzenou súčasťou chrupavky a tvorí jej najväčšiu časť. Nájdeme ho vo forme výživových doplnkov. Po perorálnom užití však nie je schopný celý sa vstrebať z dôvodu, že ho tvoria veľké vlákna. V čreve sa ale dokáže rozdeliť na menšie časti - aminokyseliny, resp. peptidy. Tie sa dostanú do krvi a organizmus ich využije ako zdroj bielkovín. Vhodný je ešte v štádiu, keď sú bolesti len ojedinelé, pomáha pri rannej stuhnutosti kĺbov, pokiaľ sú však bolesti chronické, treba prejsť na kĺbovú výživu.

Chondroitín sulfát je registrovaný ako liek a je určený na liečbu degeneratívnych ochorení kĺbov. 

Glukozamín sulfát je prirodzenou súčasťou medzibunkovej hmoty u ľudí a podieľa sa na syntéze ostatných zložiek chrupavky. Existuje buď samostatne alebo v kombinácii

Možnosťou liečby sú aj lieky, ktoré sa aplikujú priamo vpichom do kolena, čo je však, samozrejme, v réžii lekára. 

Okrem liekov a výživových doplnkov pomáha aj fyzikálna terapia a kolenné bandáže, ktoré napomáhajú k zmierneniu bolesti. 

Artróza kolena Artróza kolena

Osteoartróza je degeneratívne ochorenie chrupavky a patrí medzi najčastejšie ochorenia kĺbov. Je možné ju diagnostikovať len na základe röntgenologického vyšetrenia. Začína degradáciou chrupavky a má 4 štádiá, pričom prvé je počiatočné, keď sa kĺbová štrbina zúži. Pri poslednom štádiu kĺbová štrbina takmer mizne. Postupuje pomaly a má tendenciu postihovať všetky kĺby v tele., no najčastejšie sa vyskytuje v kolene.  Kĺby sú bolestivé a stuhnuté. Osteoartróza sa vyvíja pomaly a zvyčajne sa vyskytuje v strednom a vyššom veku. Rizikovým faktorom je obezita, avšak aj vrcholový šport, pri ktorom dochádza k opotrebovaniu kĺbov omnoho skôr. Liečba je väčšinou len symptomatická, používajú sa lieky na potlačenie bolesti a pridať môžeme aj kĺbovú výživu (viď vyššie).

Voda v kolene - čo to znamená? Voda v kolene - čo to znamená?

Ľudské koleno má v sebe približne 28 gramov tekutiny. V prípade zranenia, reumy, alebo iného problému, ktorý podráždi koleno, sa nazhromaždí tekutina, aby chránila kolenný kĺb. Odborne sa to nazýva výtok, ale väčšina ľudí to volá vodou v kolene.

Voda v kolene je prirodzenou odpoveďou nášho tela sa chrániť. Keď je koleno zranené alebo podráždené, naše telo produkuje osobitnú kĺbovú tekutinu na premazanie našich kĺbov. Táto nadmerná tekutina spôsobuje opuch kolena, jeho tuhosť, bolesť, začervenanie, pocit tepla a zmäknutie. Tekutina v kolene môže obmedziť mobilitu a spôsobiť, že pociťujeme bolesti, keď si chceme kľaknúť, ísť hore či dole po schodoch, alebo spraviť drep. Príčiny vody v kolene môžu byť rôzne. Najčastejšie sú to reuma alebo artritída, čo môže spôsobiť podráždenie kolena, ktoré vedie k akumulovaniu nadmernej tekutiny okolo kolena. Väzivové poranenia ako vytknutia tiež môžu prispieť k tomuto stavu. Nastávajú pri športe, keď sa kĺb dostane do neprirodzenej polohy.

Keď sa nadmerná tekutina zhromažďuje okolo kolenného kĺbu, dochádza k napuchnutiu kolena. To môže byť výsledkom traumy, nedoliečených zranení alebo prebiehajúcej choroby. Pre zistenie príčiny opuchnutia sa posiela vzorka tekutiny na laboratórne vyšetrenie. Odstránenie časti tekutiny môže pomôcť zredukovať bolesťtuhosť a znížiť opuch. S liečbou možno začať, keď sa spozná príčina ťažkostí.

Bolesť kolena pri chôdzi a behu Bolesť kolena pri chôdzi a behu

Veľmi častým fenoménom pri športových aktivitách je tzv. bežecké koleno. Pri behu zvyčajne najviac pociťujeme bolesť kolena, ktorá je najviac spôsobená bežeckým kolenom, resp. burzitídou kolena (zápal mazového vačku v blízkosti kĺbu). Väčšina zranení kolena súvisiacich s behom je výsledkom príliš rýchleho zvyšovania tempa. Ak pri behu pociťujete bolesť kolena, treba zvoľniť tempo a v prípade silnejšej bolesti užiť krátkodobo lieky proti bolesti. Charakteristickým znakom bežeckého kolena je tupá bolesť v okolí alebo za kolenným jabĺčkom, najmä tam, kde sa stretáva so spodnou časťou stehennej kosti. 

Ako pomôžu kolenné bandáže Ako pomôžu kolenné bandáže

Kolenné bandáže sú kompresné zdravotnícke pomôcky, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali podporu a stabilitu kolenným kĺbom - stuhnutým, slabým alebo zraneným kolenám. Pomáhajú zmierniť napätie a stres na kolená a štvorhlavé svaly. Okrem klasických bandáží existujú tiež bandáže s patelárnou pelotou. Ide o bandáž vyrobenú z anatomicky tvarovaného úpletu, ktorá podporuje senzomotoriku a aktivuje tak svalovú stabilizáciu kolenného kĺbu. Bandáž s integrovanou tvarovou stálou pelotou zabezpečuje odľahčenie jabĺčka. Výrobok je vhodný pre každodenné a mierne športové aktivity, napr. beh, turistika, futbal, tenis, fitness tréning a práce v záhrade.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  30. 11. 2020

  Môžem užívať Condrosulf pri bolesti kolena?

  Dobrý deň,
  chcem sa informovať ohľadne užívania condrosulf 400. Mám problémy s kolenami, bolesti opuchy ( degeneratívne zmeny, zužene štrbiny). Bola som preliečená 3 baleniami piascledine 300. Liečbu som ukončila pred mesiacom. Môžem začat s užívaním condrosulfu 400 ?
  Ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Môžete užívať tablety Condrosulf 400 . Liek je určený na dlhodobú liečbu degeneratívnej choroby kĺbov (osteoartrózy), hlavne nasledujúcich typov osteoartrózy: stehnovo-lýtková,stehnovo-kolenná,  artróza bedrového kĺbu, artróza kolena aartróza prstových kĺbov. Liek sa užíva v dávke 2 kapsuly 1x denne. U pacientov s citlivým žalúdkom sa odporúča užívať liek po jedle. Pri užívaní Condrosulfu je vhodné užívať aj vitamín C - napr. JAMIESON Vitamín C 500 mg s postupným uvoľňovaním 100 tabliet , nakoĽko vitamín C  vitamín C podporujú účinok týchto chondroprotektív.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Bolesť
  20. 07. 2021

  Ktoré lieky sú vhodné na liečbu bolesti kolena po úraze?

  Dobry den,
  v piatok mi predpisal ortoped na bolest kolena po uraze 2x denne flector prasok 50mg , horsie sa mi dycha, kaslem. v pribalovom letaku som citala, ze moze vyvolat astmu, nikdy som na protizapalove lieky z tejto skupiny nemala doteraz alergicku reakciu a zaroven nechcem prerusit liecbu kolena. ortopeda neviem kontaktovat. treba flector vysadit ? akym liekom nahradit ?
  dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ešte stále pociťujete silnú bolesť? Ak už bolesť nie je taká intenzívna, môžete nahradiť celkovú liečbu -perorálnu za lokálnu - t.j. natieranie protizápalovými gélmi alebo kémami, kt. znižujú aj bolesť - napr. VOLTAREN Forte 2,32 % gél 180 g, DOLGIT krém 50 g. Aj u tejto lokálnej liečby sa môže veľmi zriedkavo  (< 1/10 000) vyskytnúť astma . Vhodnou podpornou liečbou je nasadenie Wobenzymu. Odporúča sa začať liečbu dávkou 3x 10 tabliet denne, po ustúpení akútneho stavu (7 - 10 dní) až do ustúpenia príznakov sa pokračuje dávkou 3x 3 až 5 tabliet denne. V prípade bolesti si môžete nasadiť namiesto Flectoru NALGESIN S 20 tabliet

  Alternatívou pre Vás by mohlo byť používanie homeopatie - TRAUMEEL S 50 g v kombinácii s tabletami TRAUMEEL S 50 tabliet. Zvyčajne sa užíva 1 tableta 3x denne. V akútnych stavoch každých 15 minút 1 tableta (maximálne počas 2 hodín). Po zmiernení ťažkostí sa intervaly podávania predlžujú. Tablety sa užívajú pred jedlom a nechajú sa voľne rozpustiť v ústach.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  14. 02. 2022

  Aká sú veľkosti bandáže 3M Futuro Comfort koleno L a XL?

  Mala by záujem pre muža bandáž 3M Futuro Concord bandáž len neviem aké miery sú pri L a XL nedočítala som sa pri výrobku. Viete mi poradiť?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Veľkosť L bandáže 3M Futuro COMFORT je vhodná pre obvod   43,2 - 49,5 cm. Veľkosť Xl je určená pre obvod kolena  49,5 cm až 55,9 cm..  Je potrebné zmerať obvod jabĺčka v stoji.  

  
   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  27. 06. 2022

  Ako určiť správnu velkosť bandáže VOLTACTIVE Kolenná bandáž?

  VOLTACTIVE Kolenná bandáž s patelárnou pelotou,

  prosim Vas, ako si vybrat velkost,
  mate rozmery jednotlivych velkosti?
  dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pre správnu veľkosť je potrebné odmerať obvod na 2 miestach :


  A - Obvod dolnej časti nohy  (S -31-34 cm, M- 34-37 cm, L 37-40 cm, XL 40-43 cm, XXL 43-46 cm)

   Zmerajte obvod  12 cm smerom  dole od kolena pre bod A, aby ste určili obvod spodnej časti nohy pomocou meracej pásky. Obvod môžete odobrať kúskom nite a zmerať ho pomocou pravítka. Merajte priamo na koži, aby ste sa vyhli nepresnostiam spôsobeným vaším oblečením.

  B - Obvod stehna  (S -41-44 cm, M- 44-47 cm, L - 47-50 cm, XL -50-53 cm a XXL 53-56 cm)

   Zmerajte obvod 14 cm od kolena nahor pre bod B, aby ste určili obvod stehna pomocou krajčírskeho metra. Správna veľkosť na stehne je najdôležitejšia pre ideálne padnutie bandáže. Ak sa teda pohybujete medzi dvoma veľkosťami, použite túto hodnotu ako pomôcku pri výbere veľkosti.

  Ste medzi dvoma veľkosťami? Vaše hodnoty A a B sa nezhodujú? Potom vám odporúčame vziať B ako kľúčovú hodnotu pre ideálne podporné prispôsobenie. Pre väčšinu ľudí menšia veľkosť poskytuje bezpečnejšie uchytenie ortézy. Ak ste citliví na kompresiu, budete sa cítiť pohodlnejšie s väčšou veľkosťou.

   https://www.voltactive.de/finde-deine-gro%C3%9Fe/

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  05. 12. 2022

  Do akého obvodu kolena je vhodná bandáž MUELLER Bandáž na koleno?

  Dobry den, chcem sa opytat, pre aky priemer kolena je bandaz urcena? Mam sirsie nohy, tak aby mi pasovala. Vopred vdaka.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kolenná bandáž MUELLER Bandáž na koleno je vhodná pre obvod kolena až do 50 cm. Používa sa pri ľahkom zranení, artritíde, burzitíde, zápale šliach a ľahkých výronoch. Je pohodlná pre celodenné nosenie.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  14. 12. 2022

  Bolesť kolena po úraze

  Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať čo by bolo najlepšie na koleno ktoré som si v máji podvrtol a pri zaťaží mám bolesti v kolene a take nepríjemne pichanie , ale väzy a všetko v kolene po MR sú v poriadku . Ďakujem 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ak sa rozhodnete pre Geloren, odporúčam Vám skôr prípravok Geloren určený pre ľudí CONTIPRO Geloren activ 90 želatínových tabliet alebo vo forme kapslí - CONTIPRO Geloren 120 kapsúl. Užívajú sa 2 kapsuly denne počas aspoň 3 mesiacov. Cyklus sa odporúča opakovať 3x ročne. V prípade potreby sa môže užívať trvalo.

   

  Vhodnou altrenatívou je doplnenie kolagénov a zložiek s protizápalovým účinkom - CH-ALPHA Active ampulky na pitie, kolagénové peptidy 28 kusov. na zlepšenie stavu kĺbov, šliach a väzív. Obsahuje bioaktívne kolagénové peptidy FORTIGEL® (5000 mg) a TENDOFORTE® (5000 mg), vitamín C (80 mg), vitamín B6 (1,4 mg), Mg (125 mg) a Zn (2,1 mg), CAVACURMÍN (60 mg), BioPerín (1 mg).

  Bioaktívny kolagénový peptid TENDOFORTE® napomáha regenerácii šliach a väzív pomocou biosyntézy kolagénu. FORTIGEL® aktibuje nárast novej chrupavky tým, že stimulujú vlastné bunku chrupavky. Zregenerované chrupavky majú lepšiu funkčnosť a hybnosť a pomáhajú znížiť zápal, bolesť a opuch. Užíva sa 1x denne 1 ampulka (30 ml), stačí potriasť a vypiť. Užíva sa pred jedlom, po jedle alebo s jedlom.

  Doprajte si 3 mesačnú kúru s CH-alpha kolegénom. Následne môžete v prípade potreby užívať chondoprotektívne látky obsiahnuté v Gelorene. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.