Bolesť na hrudi

BOLESŤ NA HRUDI

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Bolesť na hrudi, najmä tá akútna, vystraší každého z nás. Prvá reakcia je zväčša spojená so strachom, že ide o infarkt. Bolesť na hrudníku sa objavuje v mnohých podobách, od ostrého bodnutia až po tupú bolesť, prípadne pálenie. Dôvodov, prečo cítime tlak až bolesť v oblasti hrudníka, však môže byť viac.

 • Choroby

5 minút čítania


Čo rozumieme pod bolesťou na hrudníku? Čo rozumieme pod bolesťou na hrudníku?

Bolesť na hrudníku je bolesť v akejkoľvek oblasti hrudníkaMôže sa rozšíriť do iných oblastí, vrátane ramien, do krku alebo čeľuste. Bolesť na hrudníku môže byť ostrá alebo tupá. Človek často pociťuje napätie, bolesť alebo môže mať pocit, že mu hrudník niekto drví či stláča. Bolesť na hrudníku môže trvať niekoľko minút alebo hodín. V niektorých prípadoch pretrváva šesť mesiacov alebo aj dlhšie.

Pichanie na hrudi Pichanie na hrudi

Pichanie v hrudi je opisované ako ostrá a akútna bolesť. Vo väčšine prípadov sa spája s nadmerným aeróbnym cvičením, hlavne ak vaše telo nie je zvyknuté na podobnú záťaž.

Je náročné rozpoznať, či bolesť a pichanie v hrudi súvisí so stavom srdca, alebo je len bežnou nepríjemnou bolesťou svalov. Avšak pri pichaní, ktoré súvisí so stavom srdca, môže mať človek v ústach trpkú pachuť z nestráveného jedla a môže mať ťažkosti s prehĺtaním.

Najčastejšie problémy srdca, ktoré spôsobujú bolesť a pichanie v hrudi zahŕňajú pericarditis (zápal osrdcovníka), ktorá spôsobuje náhlu, ostrú, bodavú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom nádychu alebo prudkom ľahnutí si. Infarkt má síce podobné symptómy, ale je pre telo oveľa nebezpečnejší.

Spozornieť by človek mal pri symptómoch bolesti v centrálnej oblasti hrude, ktorá neutícha a človek ju pociťuje ako tlak, pričom bolesť vyžaruje dole ľavou rukou, ku krku, čeľusti alebo bruchu.

Angína tiež spôsobuje bolesť na hrudi, keď sa zablokujú a upchajú krvné cievy, ktoré vedú do srdca. Myokarditída - zápal srdcového svalu spôsobuje bolesť a pichanie na hrudi. Pichanie na hrudi môže súvisieť aj so zápalom pohrudnice pri bakteriálnych a vírusových infekciách, pľúcnej embólii  a upchatí ciev alebo pneumotoraxe. Iné menej sa vyskytujúce príčiny zahŕňajú reumatickú artritídu alebo zápal, vredy či rakovinu.

U väčšiny ľudí je bolesť alebo pichanie hrudi spojené s problémom pažeráka, napríklad reflux. Stres, úzkosť a depresia takisto výrazne prispievajú k bolesti na hrudi. V prípade úzkosti mozog vysiela adrenalín a kortizol do vášho tela a tieto hormóny okamžite spustia nárast srdcového tepu a krvného tlaku, čoho následkom môže byť, že mnohí ľudia pociťujú bolesť a pichanie na hrudi, nadmerne sa potia a ťažko sa im dýcha.

Treba dbať aj na pitný režim, lebo dehydratácia spôsobuje vážne problémy srdca a teda bolesť a pichanie v oblasti hrude. Fajčenie, obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka a vysoký cholesterol sú podobne negatívne faktory vedúce k bolesti a pichaniu na hrudi.

Ako liečiť bolesť na hrudníku Ako liečiť bolesť na hrudníku

Liečba bolesti na hrudníku závisí od príčiny bolestiAk vám srdcový záchvat spôsobuje bolesť na hrudníku, treba ihneď vyhľadať pomoc, kde vám nasadia núdzovú liečbu. To môže zahŕňať lieky a postup alebo operáciu na obnovenie prietoku krvi do vášho srdca.

Ak bolesť na hrudníku spôsobuje nekardiálny stav, treba sa s lekárom porozprávať o možnostiach liečby. V závislosti od vašej choroby a jej závažnosti vám môže odporučiť:

 • Zmeny životného štýlu.
 • Lieky.
 • Chirurgický zákrok.

Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  31. 10. 2022

  Bolesť priedušiek po chorobe

  Dobrý deň
  Chcem sa opytat aky prípravok je vhodný na odhlienenie priedusiek. Som po chorobe vybrate 2x antibiotika. Celkovy zdrav. stav je dobry, ale stale ako keby zatekali hlieny na priedusky a z toho ma bolia. Nadchu uz ani nemam. Ale mozno v dutinach este pozostatky su, ktore v noci zatekaju. A doobeda kym to vsetko nejde von bolia . Neviem aky produkt by bol vhodny. Najlepšie nieco na prírodnej báze. Dakujem za odpoved. Pekný den

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  na vlhký prieduškový kašeľ  Vám odporúčam liek na prírodnej báze BRONCHIPRET Sirup 100 ml - rastlinný liek s tymianom a brečtanom. Používa sa na uľahčenie vykašliavania pri produktívnom kašli pri ochoreniach dýchacích ciest spojených so zahlienením, napríklad pri nachladnutí alebo bronchitíde. Dospelí a deti staršie ako 12 rokov užívajú 5,4 ml 3x denne. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 1 týždeň alebo sa zhoršia, alebo v prípade výskytu dýchavičnosti, horúčky, hnisavého alebo krvavého hlienu, je potrebné poradiť sa s lekárom. Sirup sa užíva nezriedený pomocou priloženej odmerky a zapíja dostatočným množstvom vody. Liek sa užíva nezávisle od jedla. Pred použitím pretrepať.

  Ako podporný prípravok odporúčam aplikovať na oblasť priedušiek FYTO Tatranská priedušková zmes bylinný balzam 40 g alebo ALÉEDA Vaporizing rub menthol prieduškový 150 ml.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  • Tehotenstvo a dojčenie
  15. 12. 2022

  Bolest na hrudniku pri kaslani

  Dobry den, som v 3 trimestri. A pri kaslanikaslani ma boli na hrudniku.kasel je suchy bez hlienu. A upchaty nos mam.
  Viete mi prosim vas odporucit nejake lieky?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Najbezpečnejšie je používanie homeopatických liekov, kt. sú účinné a bezpečné aj v tehotenstve.  Odporúčam Vám STODAL sirup 200 ml. Ako podporný liek  odporúčam užívanie kalciového sirupu - CALCIUM Chloratum teva 100 ml.  Ako doplnok môžete piť čaj FYTO Nontusyl bylinný čaj pri kašli 20 x 1,25g a cmúľať pastilky proti kašľu - DR. WEISS Stopkašeľ medical 24 pastiliek , každé 2 -3 hodiny nechajte voľne rozpustiť v ústach 1 pastilku. 

   

  Na upchatý nos je najvjhodnejšie používať hypertonickú morskú vodu - LIVSANE Morská voda nosový vyplachovací sprej hypertonický 120 ml, v prípade nutnosti dekongestíva ale v najnižšej koncentrácii - NASIVIN SOFT 0,01 % 5 ml (pre najmenšie deti), max NASIVIN Soft 0,025 % 10 ml. Ako podporný  liek odporúčam homeopatický liek CORYZALIA 40 tabliet. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 1 obalená tableta každú hodinu od okamihu prvých prejavov choroby. Predlžovať intervaly podávania v závislosti od zlepšenia stavu. 

  na upchatý nos je vhodné preplachovať nos kanvičkou RHINO HORN Konvička na výplach nosa 1 kus soľou alebo Vincentkou. To je naozaj účinné. 

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  09. 02. 2023

  Čo na bolesť vpravo pdo rebrovým oblúkom?

  Prosím vás mám bolesti v pravo hore pod rebrami nie sú silné sú také bodave občasné a niekedy sa k tomu pripojí pálenie záhy.
  Prosím vás poraďte mi ako sa stravovať a nejaké lieky napr pancreolan môžem?nerada by som si podráždila žlčník ešte viac
  Ďakujem pekný deň prajem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Bolesť v pravej brušnej oblasti hore  môže teda naznačovať problémy s pečeňou alebo žlčníkom.  Najčastejšou príčinou bolestí je žlčníková kolik alebo aj žlčníkový kameňZvyčajne začína ako kŕč v pravej hornej časti brucha alebo v oblasti žalúdka a môže trvať minúty až hodiny. Mnohokrát táto bolesť vyžaruje aj do ľavej strany alebo okolo chrbta. 

  Symptómy pri žlčových kameňoch sa skutočne objavia až vtedy, keď spôsobujú obštrukciu. Najčastejším príznakom žlčových kameňov je žlčníková kolika, čo je náhla a intenzívna bolesť pociťovaná na pravej strane brucha, ktorá sa objavuje asi polhodinu až hodinu po jedle. Zvyčajne sa upraví, keď je trávenie dokončené, pretože žlčník už nie je stimulovaný na uvoľňovanie žlče. Žlčové kamene sa môžu prejavovať aj zvýšenou teplotou, hnačkou, nevoľnosťou, vracaním či stratou chuti do jedla. Pri akútnych bolestiach sa odporúčajú lieky na uvoľnenie hladkého svalstva, ako Buscopan či NO-SPA. Vhodný je tiež ROWACHOL, ktorý zvyšuje sekréciu žlče, uvoľňuje kŕče žlčových ciest a znížením hromadenia žlče zvyšuje metabolickú funkciu pečene.

  Pri poruchách činnosti žlčníka môžete užívať FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl. Zvyčajná dávka sú 2 kapsuly 3x denne (vždy tesne pred jedlom). Pacienti s menej závažnými ťažkosťami môžu liek užívať len občas, podľa potreby (2 kapsuly tesne pred jedlom). Liek a môže užívať dlhodobo, ak ho však chcete užívať dlhšie ako 14 dní, poraďte sa s lekárom. Kapsuly sa prehĺtajú celé, nerozhryzené, vždy tesne pred jedlom (obsah má veľmi nepríjemnú horkú chuť!) a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny, napr. pohárom vody. Liek je kontraindikovaný pri akútnej hepatitíde a iných ťažkých poruchách funkcie pečene.

  Odporúčam vám návštevu lekára, kt. na základe sono vyšetrenia stanoví diagnózu a predpíše Vám vhodnú liečbu. Pokiaĺ bud problém v žlčníku, pri zápale môžete užívať Febichol alebo RowacholPancreolan forte sa užíva pri poruchách trávenia v dôsledku nedostatočnej alebo chýbajúcej funkcie tráviacich enzýmov podžalúdkovej žľazy, pri zápalových a iných ochoreniach podžalúdkovej žľazy .

  Viac o žlčníkovej diéte, o povolených a zakázaných potravinách sa dočítate v článku : PODRÁŽDENÝ ŽLČNÍK A ŽLČNÍKOVÁ DIÉTA a ČO NA BOLESŤ ŽLČNÍKA

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.