Ako si zlepšiť pamäť a koncentráciu

AKO SI ZLEPŠIŤ PAMÄŤ A KONCENTRÁCIU

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Otázku, ako si zdokonaliť svoju pamäť, si nekladú len študenti učiaci sa na skúšku či seniori, u ktorých je zabúdanie pomerne časté, avšak do istej miery aj prirodzené, keďže mozog starne. Zabúdanie a nesústredenosť často trápi ľudí všetkých vekových kategórií, pričom však nemusí ísť hneď o závažný problém. V tomto článku vám preto ponúkame tipy na zlepšenie pamäti a prípravky, ktoré môžete využiť ako podpornú pomoc pri situáciách vyžadujúcich si zvýšenú koncentráciu, pozornosť a potrebu lepšieho zapamätávania si.  

 • Články o zdraví
 • Koncentrácia a pamäť
 • Alzheimer

8 minút čítania


Výživové doplnky a lieky Výživové doplnky a lieky na podporu pamäti a koncentrácie

 

Pojmy nootropiká a kognitíva sa vzťahujú na výživové doplnky alebo lieky, u ktorých sa preukázalo, že zlepšujú kognitívne funkcie a zvyšujú mentálny výkon. Medzi najčastejšie užívané patrí ginkgo, guarana, ženšen a omega-3 mastné kyseliny. 

Ginkgo biloba

Listy zo stromu Ginkgo biloba sú bežnou liečbou v čínskej medicíne už tisíce rokov. Ginkgo zvyšuje prietok krvi do mozgu, čím zlepšuje prekrvenie mozgu a pôsobí ako antioxidant. Prispieva k duševnej rovnováhe (podporuje sústredenosť, krátkodobú pamäť a zapamätávanie si v období zvýšeného stresu). Pomáha udržiavať pamäť a poznávacie funkcie vo vyššom veku. 

Guarana

Guarana je tropická rastlina, ktorá pochádza z Amazonského pralesa. Vlastnosti guarany sa ukrývajú v semenách, ktoré sú veľmi bohaté na kofeín. Semená guarany obsahujú 4 až 6-krát viac kofeínu ako kávové zrná. Zloženie bioaktívnych látok v guarane vykazuje stimulačné, protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Podľa mnohých vedeckých štúdií môže guarana aj v nízkych dávkach (75-100 mg extraktu) výrazne zlepšiť koncentráciu, bdelosť a pamäť. Znižuje aj subjektívny pocit únavy. Tento účinok je spôsobený kofeínom, ktorý stimuluje centrálny nervový systém. Po užití guarany sa pozoruje zvýšená bdelosť, rýchlejší reakčný čas, rýchlejšie spracovanie informácií, zvýšená rýchlosť vykonávania úloh vyžadujúcich pozornosť, zlepšenie pamäte a lepšia nálada.

Ženšen

Ženšen je populárny doplnok výživy, ktorý pochádza z Ázie. Rovnako ako v prípade ginkga, niektoré štúdie naznačujú, že ženšen môže byť silným stimulátorom mozgu. Ženšen je adaptogén, čiže látka, ktorá pomáha telu vyrovnať sa so stresom, resp. sa mu prispôsobiť. Rozoznávame ženšen ázijský – Panax ginseng, americký – Panax quinquefolium a sibírsky – Eleutherococcus Senticosus. Účinné látky v ázijskom a americkom druhu sú hlavne najmä ginsenozidy, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Ženšen sa užíva na podporu kognitívnych funkcií a zmiernenie únavy. Vo všeobecnosti je bezpečný, keď sa užíva samostatne v odporúčaných dávkach, ale vysoké dávky môžu spôsobiť nespavosť, zrýchlený tep, vysoký krvný tlak a nervozitu.

L-karnozín

L-karnozín je neuropeptid, ktorý má ochranné účinky na mozog. Pôsobí aj ako antioxidant, čím chráni bunkové membrány. Základom prípravku Carnosine komplex je bioaktívny peptid L-Karnozín, a to v extra vysokej dennej dávke 500 mg. Prípravok navyše obsahuje 6 ďalších overených aktívnych látok so silným antioxidačným účinkom, ktoré podporujú vitalitu, činnosť mozgu a regeneráciu buniek. Tieto látky s postupujúcim vekom v tele ubúdajú a je potrebné ich dopĺňať.

Omega-3 mastné kyseliny

Tradičná stredomorská strava, ktorá zahŕňa ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, je spojená s nižším rizikom demencie. Výživové doplnky s rybím olejom sú bohatým zdrojom kyseliny dokosahexaénovej (DHA) a kyseliny eikozapentaénovej (EPA), dvoch typov omega-3 mastných kyselín. Tieto mastné kyseliny sú spojené s mnohými zdravotnými výhodami, vrátane zlepšenia kognitívnych funkcií. DHA hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní štruktúry a funkcie mozgu. V skutočnosti tvorí asi 25 % celkového tuku a 90 % omega-3 tuku, ktorý sa nachádza v mozgových bunkách. Ďalšia omega-3 mastná kyselina v rybom oleji, EPA, má protizápalové účinky, ktoré môžu chrániť mozog pred poškodením a starnutím. Užívanie doplnkov DHA je spojené so zlepšenými schopnosťami myslenia, pamäťou a reakčnými časmi u zdravých ľudí, ktorí majú nízky príjem DHA. Prospelo aj ľuďom, ktorí zaznamenali mierny pokles kognitívnych funkcií. Na rozdiel od DHA nie je EPA vždy spojená so zlepšenou funkciou mozgu. U ľudí s depresiou sa však spája s výhodami, ako je zlepšenie nálady.  

Lecitín

Lecitín je dôležitý pre náš mozog, pretože nám dodáva cholín. Je to látka, ktorá pôsobí ako súčasť neurotransmiteru acetylcholínu. Ten zohráva zásadnú úlohu pri prenose signálov cez neuróny. Do určitej miery riadi mnoho životne dôležitých funkcií od pamäti až po ovládanie svalov. Organizmus si acetylcholín syntetizuje pomocou cholínu, ktorý si môže vytvoriť sám, alebo ho môže získať z vonkajších zdrojov. To znamená, že užívanie doplnkov s obsahom lecitínu môže zvýšiť množstvo tohto neurotransmiteru v mozgu. Jeho zvýšená dávka môže zlepšiť celkovú pohodu a kognitívne funkcie.

Kofeín

Kofeín je už po stáročia známy svojimi povzbudzujúcimi účinkami. Je to prírodný stimulant, ktorý sa najčastejšie nachádza v čaji, káve a tmavej čokoláde. Možno ho užívať aj ako výživový doplnok. Kofeín účinkuje tak, že blokuje mozgové receptory pre chemikáliu nazývanú adenozín, čím stimuluje mozog a centrálny nervový systém, vďaka čomu sa cítime menej unavení. Príliš veľa kofeínu však môže pôsobiť kontraproduktívne a spája sa s vedľajšími účinkami, ako je úzkosť, nevoľnosť a problémy so spánkom.

Piracetam

Liečivo piracetam (Piracetam Al 800, Lucetam, Nootropil) ovplyvňuje funkciu mozgových buniek u zdravých ľudí i u tých, ktorí majú funkčné poruchy mozgu. U dospelých pacientov sa používa pri poruche mozgovej činnosti, ako je strata pamäti, porucha pozornosti a nedostatok motivácie. Obľúbený a často využívaný je aj u študentov pri učení.

Rhodiola

Rhodiola rosea (rozchodnica ružová) bola známa najmä z čínskej medicíny na podporu celkovej vitality a funkcie mozgu. Predpokladá sa, že pomáha zlepšiť duševné zdravie znížením únavy.

Bacopa

Bacopa je vodná rastlina. Bacopa monnieri sa už dlho považuje za látku podporujúcu kognitívnu výkonnosť. Za liečivé vlastnosti rastliny sú zodpovedné bakozidy A a B. Ukázalo sa, že bacopa zlepšuje myslenie a pamäť, a to ako u zdravých ľudí, tak aj u starších ľudí trpiacich poklesom mozgových funkcií. Nájdeme ju, podobne ako rhodiolu, hlavne v kombinovaných prípravkoch.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny B ako B6, B12 a B9 zohrávajú úlohu pri zdraví mozgu. Tieto tri typy B vitamínov sú nevyhnutné pre normálne fungovanie mozgu. Pomáhajú zvýšiť aj produkciu neurotransmiterov – látok, ktoré sú zodpovedné za prenos signálov medzi nervovými bunkami.

Kvalitný spánok Kvalitný spánok

Vedci už dlho tvrdia, že spánok je dôležitý pre pamäť a učenie. Výskumy ukazujú, že zdriemnutie si po tom, čo sa naučíte niečo nové, vám skutočne môže pomôcť učiť sa rýchlejšie a lepšie si zapamätať. V niektorých štúdiách bolo zistené, že spánok po naučení sa niečoho nového vedie k viditeľným fyzickým zmenám v mozgu. Medzi spánkom a pamäťou existuje totiž zložitý vzťah. Dostatok odpočinku pomáha spracovávať nové informácie. Problémom je však nielen nedostatočný, ale aj nadmerný spánok. V oboch prípadoch môžu byť negatívne ovplyvnené kognitívne procesy. Dobrý nočný odpočinok umožňuje správne fungovanie nášho mozgu, takže odporúčané množstvo spánku každú noc je kľúčom k upevneniu spomienok.

Zmena študijnej rutiny Zmena študijnej rutiny

Jedným z výborných spôsobov, ako si lepšie zapamätať nové informácie, je občas zmeniť študijnú rutinu. Ak ste zvyknutí učiť sa na jednom konkrétnom mieste, presuňte sa počas nasledujúceho učenia na iné miesto, kde si to isté učivo zopakujete. Ak sa učíte večer, skúste každé ráno stráviť pár minút prečítaním si informácií, ktoré ste si preštudovali predošlú noc.

Fyzická aktivita Fyzická aktivita

V poslednej dobe sa čoraz viac venuje pozornosť vplyvu športovej aktivity nielen na fyzické zdravie, ale aj na psychické. Mnohé štúdie totiž naznačujú, že časti mozgu, ktoré kontrolujú myslenie a pamäť, majú väčší objem u ľudí, ktorí cvičia v porovnaní s ľuďmi, ktorí nevykazujú fyzickú aktivitu. Športovanie pomáha pamäti a mysleniu priamo i nepriamo. Výhody cvičenia pochádzajú z jeho schopnosti znižovať inzulínovú rezistenciu, znižovať zápal a stimulovať uvoľňovanie rastových faktorov – chemických látok v mozgu, ktoré ovplyvňujú zdravie mozgových buniek, rast nových krvných ciev v mozgu a dokonca aj prežitie neurónov. Cvičenie zlepšuje náladu, spánok a znižuje úzkostné stavy a stres. Práve problémy v týchto oblastiach často spôsobujú kognitívne poruchy, alebo k nim prispievajú.

Vyvážená strava Vyvážená strava

Pokiaľ ide o udržanie zdravého mozgu, vaša strava zohráva veľkú úlohu. Konzumácia rôznych potravín je rozhodujúca pre získanie vitamínov a živín, ktoré mozog potrebuje na to, aby fungoval čo najlepšie. Štúdie poukazujú na to, že určité živiny, flavonoidy, nenasýtené mastné kyseliny a omega-3 mastné kyseliny sú spojené s pomalším kognitívnym poklesom a zníženým rizikom demencie. Potraviny podporujúce mozog zvyčajne obsahujú jednu alebo viacero z nasledujúcich látok: antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, zdravé tuky, vitamíny skupiny B, flavonoidy alebo vitamín E. Ak si chcete zlepšiť kognitívne funkcie, je vhodné do svojho jedálnička zaradiť ryby, ktoré obsahujú vysoké hladiny omega-3 (losos, sardinky, makrela, tuniak a sleď), orechy a semená, horkú čokoládu, bobuľové plody ako černice, čučoriedky, čierne ríbezle, ale tiež avokádo či vajcia.

Tréning pamäti Tréning pamäti

Zlepšovať svoje kognitívne schopnosti je vhodné aj tréningom pamäti. Nie je určený len pre starších ľudí, ako by sa mohlo zdať, ideálne je precvičovať si pamäť v každom veku.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Pamäť
  07. 12. 2021

  Ktoré lieky sú vhodné na posilnenie pamäte?

  Dobry co je vhodnejsie pri zabudani ? napr. manzel si zabudne v mikrovlnke ze si zohrial caj a stal tam do vecera :) proste take "vypadky " je cukrovkar ale neberie nic ziadne lieky len stravou si udrziava ..dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Luctam sa okrem iného používa u dospelých pacientov na symptomatickú liečbu organického psychosyndrómu – porucha mozgovej činnosti, ako je strata pamäti, porucha pozornosti a nedostatok motivácie. dporúčaná denná dávka sa pohybuje od 2,4 g do 4,8 g, rozdelená do 2 alebo 3 čiastkových dávok. Pri starších pacientoch sa odporúča opatrnosť.Liek je kontraindikovaný u pacientov v konečnom štádiu ochorenia obličiek. Liek je kontraindikovaní u pacientov s krvácaním do mozgu. Liek ovplyvňuje agregáciu krvných doštičiek a vyžaduje sa opatrnosť u pacientov s krvácavými stavmi.

  Ak chcete pre manžela zakúpiť daný liek, bolo by vhodné odborné vyšetrenie u jeho lekára,aby sa zistilo, čo stojí za výpadkami pamäte. 

  Vhodnou altrenatívou prírodného zloženia je prípravok TEREZIA B15 Memory 60 kapsúl. Obsahuje prospešnú hubu korálovec ježovitý (Hericium erinaceus) a štyri rastliny (ginkgo dvojlaločné, kurkuma dlhá, rozchodnica ružová a bakopa drobnolistá). Priaznivo pôsobí na pamäť, koncentráciu a na zlepšenie kognitívnych funkcií a je vhodný pre všetkých s vysokými psychickými nárokmi (študenti, manažéri, seniori). Korálovec ježatý je veľmi vzácna huba bohatá na polysacharidy a polypeptidy s vysokým obsahom vlákniny. Kurkuma dlhá podporuje funkciu nervovej sústavy. Bakopa drobnolistá podporuje koncentráciu a pamäť, čo je dôležité najmä pre ľudí v starobe z dôvodu fyziologického procesu starnutia, podporuje schopnosť učiť sa a pomáha udržovať dobré kognitívne funkcie. Rozchodnica ružová má priaznivý vplyv na únavu a bolesti hlavy vyvolané stresom, pomáha stimulovať vnímanie a zlepšuje stav mysle. Ginkgo dvojlaločné prispieva k dobrej nervovej rovnováhe, podporuje duševnú rovnováhu a pomáha udržovať pamäť, ktorej výkonnosť vekom klesá. Odporúča sa užívať v dávke: 1 kapsula 2x denne pred jedlom.  Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

  Vhodnou alternatívou je prípravok GENERICA Cognivia IQ 30 kapsúl . Pomáha udržiavať optimálnu duševnú pohodu - koncentráciu, pozornosť a pamäťa , pomáha udržiavať pamäť s pribúdajúcim vekom a zachovať kognitívne funkcie. Dospelí 1 - 2 kapsuly denne.

  Ako podporný prostriedok je vhodné užívanie omega kyselín- JAMIESON Omega-3 extra 700 mg 100 kapsúl. 250mg 3 omega kyseliny DHA prispieva k udržaniu normálnej činnosti mozgu. Okrem toho omega kysleiny pôsobia priaznivo na srdce a zrak. Uvedené prípravky sú vhodné aj pre diabetikov. 

  Môžete denne popíjať aj čaj na dobrú pamäť - FYTO Bylinný čaj na dobrú pamäť 20 x 1,25g. 1 čajové vrecko sa zaleje 250 ml vriacej vody a lúhuje sa 10-15 minút. Čaj sa pije 2x denne. Zároveň je vhodné aj posilňovať pamäť na dennej báze - viac informácii sa dočítate v článku, kt. sme pre Vás pripravili :  AKO TRÉNOVAŤ PAMÄŤ?

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Pamäť
  14. 03. 2022

  Ktorý prípravok je vhodný na zlepšenie pamäťe?

  Dobrý deň. Chcel by som si zakúpiť produkty na zlepšenie pamäte avšak sa neviem rozhodnúť medzi Ginko bilobou alebo Lecitínom. Môžte mi prosím pomôcť s výberom? Dakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám výživový prípravok  ACUTIL 60 kapsúl. Obsahuje kombináciu viacerých látok s priaznivým účinkom na činnosť mozgu - nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, Ginkgo biloba extrakt, fosfatidylserín, folát (kyselinu listovú) a vitamíny E a B12.

  • Omega-3 mastné kyseliny sú zložky membrán neurónových buniek, ktoré majú základnú úlohu pri spracovávaní informácií v mozgu. DHA prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu. Množstvo DHA obsiahnuté v jednej kapsule Acutilu (250 mg) je dostačujúce na zabezpečenie požadovanej účinnosti. Navyše vhodná kombinácia omega kyselín, vitamínu E, kyseliny listovej a horčíka pomáha zmierňovať príznaky depresie. 
  • Vitamín B12 prispieva k správnej funkcii nervového systému, k správnej látkovej premene homocysteínu a k zníženiu vyčerpania a únavy.
  • Folát (Kyselina listová) prispieva k správnej funkcii psychiky a podobne ako Vitamín B12 prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.
  • Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Ginkgo biloba extrakt prispieva k dobrej krvnej cirkulácii v mozgu. Fosfatidylserín je zložka bunkových membrán nervových a mozgových tkanív.

  Je vhodný predovšetkým u osôb vo vyššom veku na zlepšenie kognitívnych funkcií ( koncentácia, myslenie, pamäť), u ľudí pracujúcich na manažerských pozíciách a pre študentov.

  Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula s jedlom alebo po jedle. Kapsuly sa užívajú vcelku a zapijú sa vodou alebo iným nealkoholickým nápojom. ACUTIL je vhodný na dlhodobé užívanie. ACUTIL® neobsahuje sacharózu, lepok, mliečne deriváty, umelé príchute, pšenicu a plesne. Ak  užívate lieky proti zrážanlivosti krvi, máte cukrovku, jepotrebné jeho užívanie konzultovať s lekárom. 

  Vhodnou alternatívou s iným zložením je prípravok TEREZIA B15 Memory 60 kapsúl. Priaznivo pôsobí pri rekonvalescencii po narkóze, pre zlepšenie pamäti, koncentrácie a kognitívnych funkcií a je vhodný pre všetkých s vysokými psychickými nárokmi (študenti, manažéri, seniory). Korálovec ježatý je veľmi vzácna huba bohatá na polysacharidy a polypeptidy s vysokým obsahom vlákniny. Kurkuma dlhá podporuje funkciu nervovej sústavy. Bakopa drobnolistá podporuje koncentráciu a pamäť, čo je dôležité najmä pre ľudí v starobe z dôvodu fyziologického procesu starnutia, podporuje schopnosť učiť sa a pomáha udržovať dobré kognitívne funkcie. Rozchodnica ružová má priaznivý vplyv na únavu a bolesti hlavy vyvolané stresom, pomáha stimulovať vnímanie a zlepšuje stav mysle. Ginkgo dvojlaločné prispieva k dobrej nervovej rovnováhe, podporuje duševnú rovnováhu a pomáha udržovať pamäť, ktorej výkonnosť vekom klesá. 

  Výživový doplnok sa odporúča užívať v dávke: 1 kapsula 2x denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Pamäť
  26. 05. 2022

  Ktorý prípravok je vhdoný na podporu pamäte počas učenia?

  Dobrý deň, viete mi prosím poradiť niečo na podporu pamäte na koncentráciu na učenie....niečo v tekutej,rozpustacej forme....s rýchlym nástupom účinku. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na podporu pamäti a koncentrácie na učenie v našej internetovej lekárni vtekutej forme máme prípravok J.V. KVAPKY Almer 50 ml. Prípravok sa doporučuje užívať pri sklonoch k zábudlivosti, na zlepšenie pamäte, na regeneráciu nervovej sústavy a posilnenie psychiky. Odporúča sa užívať v dávke 12 kvapiek 2x denne. Kvapky sa užívajú najlepšie 20 minút pred jedlom, nakvapkajú sa na lyžičku vody. 

  Všetky ostatné prípravky na koncentrácu a pamäť sú v tabletovej a kapsulovej forme. Ak máte problém prehltnúť tabletovú formu, odporúčam Vám prípravok na prírodnej báze TEREZIA B15 Memory 60 kapsúl.  Priaznivo pôsobí na pamäť, koncentráciu a na zlepšenie kognitívnych funkcií a je vhodný pre všetkých s vysokými psychickými nárokmi (študenti, manažéri, seniori).Užíva sa  v dávke: 1 kapsula 2x denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

   

  Vhodnou alternatívou s iným zložením ale tiež priaznivým účinkom na zlepšenie koncentrácie a pamäte počas skúškového obdobia je prípravok Acutil

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.