AESCÍN, DIOSMÍN A CHOROBY ŽÍL
Kŕčové žily predstavujú dlhotrvajúce ochorenie žilového systému dolných končatín, ktoré vo vyspelých krajinách postihuje značnú časť obyvateľstva. Odhaduje sa približne u 25 % populácie vo veku 30 – 70 rokov, po 70. roku života až 70%. Častejšie sú postihnuté ženy. Začína to chronickou žilovou nedostatočnosťou - porucha žilového návratu z končatín. To následne vedie k chronickému upchávaniu žíl. Dostavia sa bolesti, pocity napätia a tiaže. Dochádza k opuchu nôh, objavujú sa pocity tepla či chladu. Pomôcť môžu lieky s obsahom diosmínu, hesperidínu a aescínu a kompresívna terapia - za pomoci obväzov alebo kompresívnych pančúch. Iné metódy liečby a prevencie si predstavíme v článku.
8 minút čítania
Chronická žilová nedostatočnosť
Chronická žilová insuficiencia (nedostatočnosť) je porucha návratu krvi cez žily z končatín. To následne vedie k chronickému upchávaniu žíl. Dostavia sa bolesti, pocity napätia a tiaže. Dochádza k opuchu nôh, objavujú sa pocity tepla či chladu.
Štádiá žilovej nedostatočnosti:
1. štádium: opuch nôh, zjavne vystúpené žily na nohách
2. štádium: pigmentové zmeny na pokožke, „stvrdnutie pokožky“,
3. štádium: závažné poškodenie kože (bércové vredy, „otvorené nohy“), zanechávajúce následky aj po zahojení.
Vznik chronickej žilovej insuficiencie
Činnosť svalov vplýva tlakom na okolité žily, čím pomáha pohybu krvi v nich. Pri postihnutí svalstva (paralýza, svalová slabosť, imobilizácia, pri dlhodobých cestách, pri znehybnených končatinách po úraze); dochádza k spomaleniu až zastaveniu prúdenia krvi v žilách.
Iným spôsobom vzniku je nedostatočnosť spätných chlopní v žilách (fungujú ako jednosmerný ventil) – vedie k obrátenému toku krvi v žile a možno rozlíšiť
• primárnu nedostatočnosť chlopní (vzniká pri vrodenej tenkej žilovej stene, ktorá nie je schopná udržať svoj rozmer ani pri normálnom žilovom tlaku). Ďalším predpokladom môže byť vznik varixov (kŕčových žíl) počas tehotenstva.
• sekundárna nedostatočnosť chlopní vzniká následkom hlbokej žilovej trombózy.
Varixy (kŕčové žily) dolných končatín
Kŕčové žily predstavujú dlhotrvajúce ochorenie žilového systému dolných končatín. Kŕčové žily vznikajú zúžením a predlžovaním akejkoľvek povrchovej žily pri strate funkčnosti žilovej steny. Postihuje predovšetkým veľkú a malú safénu (žilu na vnútornej strane lýtka) a ich vetvy.
Rizikové faktory varixov: dedičnosť, ženské pohlavie, tehotenstvo, spôsob života s minimom pohybu, niektoré zamestnania.
Komplikácie kŕčových žíl
Komplikácie varixov sú predovšetkým kožné zmeny:
• infekcie, predovšetkým ruža (erysipel),
• lymfedém,
• kontaktný alergický ekzém alebo mikrobiálny ekzém,
• tromboflebitída,
• krvácanie z prasknutého varixu,
• vred predkolenia – je najzávažnejšou komplikáciou chronickej žilovej nedostatočnosti.
Liečba varixov (kŕčových žíl)
Pred rozhodnutím o liečbe varixov povrchových žíl vykoná lekár najprv dôkaz priechodnosti hlbokého žilového systému. Tento dôkaz je obvykle v súčasnosti vykonávaný duplexnou sonografiou lekárom. Možnosti liečby: chirurgická liečba, sklerotizačná terapia, liečba flavonoidmi prírodného pôvodu a/alebo použitie kompresívnej liečby.
1. Venofarmaká - liečivá na žily na perorálne užívanie
Liečivá prírodného pôvodu, alebo syntetické sa používajú predovšetkým ako súčasť liečby chronickej žilovej nedostatočnosti, akútnych povrchových zápalov žíl, či ako prevencia. Pôsobia jednak zvýšením žilového napätia, chránia mikrocirkuláciu a priaznivo ovplyvňujú lymfatický systém. Najčastejšie sú používané lieky s výťažkami z plodov pagaštanu konského (napr. aescín) alebo bioflavonoidy.
Diosmín a hesperidín patria do skupiny látok nazývaných bioflavonoidy. Zvyčajne sa používa kombinácia diosmínu s hesperidínom alebo diosmín samotný na stabilizáciu malých krvných ciev (kapilár). Diosmín znižuje výskyt opuchu a má protizápalový účinok. Používa sa na liečbu prejavov a príznakov chronického ochorenia žíl, ako je bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, únava nôh, nepokoj v nohách, nočné kŕče a opuch nôh.
Okrem týchto liekov sa na liečbu kŕčových žíl používajú aj lieky, ktoré predpisuje výlučne lekár, ľudovo nazývané „na riedenie krvi“, čiže znižujúce zrážanlivosť, čím sa zmenšuje pravdepodobnosť vzniku zrazeniny, ktorá by upchala žilu čiastočne alebo celkom (trombóza). Ďalší rad preparátov predstavujú lieky na vonkajšie podávanie , ktoré sú dostupné vo forme gélu, masti, roztokov alebo sprejov.
2. Kompresívna liečba
Kompresívna liečba má svoje nezastupiteľné miesto v liečení všetkých štádií chronickej žilovej nedostatočnosti na dolných končatinách, vrátane vredov predkolenia. Pritom ide o spôsob liečby jednoduchý a široko dostupný. Napriek tomu jej zavádzanie do každodennej rutiny je pre mnoho pacientov problém. Ide predovšetkým o zvládnutie správneho prikladania elastických obväzov alebo navliekaní pančúch. Tento spôsob liečby býva podceňovaný a prehliadaný, hoci často predstavuje jedinú skutočne účinnú liečebnú metódu.
Na vonkajšiu kompresiu sa môžu použiť ovínadlá alebo kompresívne elastické pančuchy. Všeobecne platí, že v akútnej fáze ochorenia sa častejšie využívajú ovínadlá.
Vždy je však nutné myslieť na skutočnosť, že každý kompresívny obväz dosahuje úplnú účinnosť až s aktívnym pohybom. Ovínadlá sa používajú tiež v počiatočnej fáze neliečených opuchov, pretože sa lepšie prispôsobia. Ďalej sa používajú pri imobilných či imobilizovaných pacientoch, na noc u chodiacich pacientov. Výhodné sú bandáže ovínadlami aj po operatívnych zákrokoch na žilách, po vykonanej sklerotizácii povrchových žíl dolných končatín alebo po prekonanom zápale povrchových žíl.
3. Chirurgická liečba
Odstránenie veľkej safény a podväz žily v celkovej anestézii sú doteraz štandardnými metódami u rozsiahlych kmeňových varixov. Nevýhodou okrem niekoľkodňovej hospitalizácie je prítomnosť jaziev a občasné poškodenie nervov. Ďalej sa zaviedli aj ambulantné metódy a mirkrochirurgia.
Liečba laserom – jedná sa o najnovšiu katétrizačnú metódu, pri ktorej sa z drobného vpichu zavedenou laserovou sondou z vnútornej strany žily znepriechodní (zataví) iba hlavná žila spôsobujúca varixy. Kŕčové žily samotné sa potom môžu buď radikálne odstrániť operačne alebo ponechať na postupné pomalé zmenšovanie až na ich zmiznutie.
4. Skleroterapia
Sklerotizačná liečba je metóda chemického uzavretia krčových žíl a metličkových vén injekciou roztoku liečiva do nich. Táto metóda je veľmi stará, ale s novými sklerotizujúcimi látkami, súčasným zavedením kompresie, sa v poslednom desaťročí opäť stala metódou spoľahlivou a účinnou. Základným mechanizmom účinku je navodenie fibrózy (zjazvenia) vnútra žily a následného zaniknutia.
Aescín
Liek Aescín sa používa u dospelých pri liečbe:
• lokalizovaných opuchov a zápalov, predovšetkým po úrazoch a po operačných zákrokoch
• rozsiahlych poúrazových modrinách a krvných podliatinách a prevencii pooperačných modrín
• ochorenia žíl u pacientov s nedostatočnosťou žilových chlopní dolných končatín (liek zvyčajte predpisuje lekár)
• bolestivých syndrómov chrbtice, najmä u pacientov s prejavmi tlačenia na miechové nervové korene (nie je vhodný na všetky typy bolesti chrbta)
• zápalov šľachových puzdier
Užitie Aescínu nenahradzuje iné preventívne opatrenia alebo liečbu, ako je použitie studenej vody alebo nosenie podporných pančúch, ktoré sú pri chronických žilových ochoreniach vhodné a liečba sa má nimi začínať.
Liekové interakcie:
Lieky na riedenie krvi - aescín môže spomaliť zrážanie krvi a zvýšiť tak účinky liekov na riedenie krvi, napr. liečivá typu warfarín.
Inzulín alebo perorálne lieky na cukrovku: aescín môže pri užívaní znížiť hladinu cukru v krvi a spôsobiť príliš nízke hladiny s liekmi na cukrovku, t.j. hypoglykémiu a mdloby.
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Aescín môže znížiť vstrebávanie protizápalových liekov, aj keď v praxi sa veľmi často používajú súbežne. O ich kombinácii sa radšej poraďte s lekárnikom, ak vám túto kombináciu nepredpísal lekár.
Okrem toho by ľudia s ochorením obličiek alebo pečene nemali užívať aescín, pretože môže zhoršiť príznaky ich ochorenia.
Okrem toho nie je známa bezpečnosť aescínu počas tehotenstva a dojčenia, a preto by sa preparátom s obsahom aescínu mali vyhýbať ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia. Liek aescín nie je určený pre deti a dospievajúcich do 18 rokov.
Dávkovanie:
Tablety na perorálne použitie. Dospelým sa podáva 40 mg 3-krát denne. Pri udržiavacej liečbe zvyčajne postačí 20 mg 3-krát denne. Liek sa užíva po jedle a zapíja dostatočným množstvom tekutiny.
Pri lokálnej aplikácii gély (REPARIL - Gel N 40 g) a krémy zvyčajne obsahujú 1 až 2 % aescínu a môžu sa aplikovať jedenkrát až trikrát denne.
Diosmín
Liečivo diosmín patrí do skupiny látok nazývaných bioflavonoidy a používa sa na stabilizáciu malých krvných ciev (kapilár). Diosmín znižuje výskyt opuchu a má protizápalový účinok.
Liek s obsahom disomínu sa používa na liečbu prejavov a príznakov chronického ochorenia žíl, ako je bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, únava nôh, nepokoj v nohách, nočné kŕče, opuch nôh a trofické zmeny (zmeny kože v dôsledku narušenej výživy a odolnosti tkaniva). Je indikovaný aj na liečbu príznakov spojených s akútnym stavom hemoroidálneho ochorenia (hemoroidy), ako je bolesť, krvácanie a opuch konečníka.
Dávkovanie:
Chronické venózne ochorenie: Zvyčajná denná dávka je 1000mg diosmínu 1x denne alebo 500mg 2x denne. Trvanie liečby: Liečba má trvať najmenej 4 až 5 týždňov.
Akútny stav hemoroidálneho ochorenia: Počas prvých 4 dní liečby je denná dávka 3000mg. Počas nasledujúcich 3 dní je odporúčaná denná dávka 2000mg. Odporúčaná denná dávka pre udržiavaciu liečbu je 1000mg. Liek sa užíva po jedle a zapíja dostatočným množstvom tekutiny.
Na predpis aj voľnopredajné možnosti
Trápia vás kŕčové žily alebo hemoroidy? Siahnite po liekoch na to určených. Najznámejší zástupcovia z radu liekov sú Detralex, Devenal,Diozen, Flebaven a Fluxoven, z ktorých menšie balenia patria medzi voľnopredajné lieky.
Nemáte ešte kŕčové žily ale obávate sa, že ich skôr či neskôr dostanete? Ak patríte k tým, ktorí musia v práci neustále stáť počas celej pracovnej doby, užívanie doplnkov výživy na podporu správnej funkcie žíl je na mieste. Podporte zdravie svojich ciev a zdravý krvný obeh vhodnými výživovými doplnkami ako sú LIVSANE Aescin 30 mg 30 tabliet, Mobivenal alebo VARIVENOL 120 kapsúl.
Zaujímavou voľbou je LIVSANE Diosmin Complex Premium – výživový doplnok vo forme tabliet rastlinných výťažkov a zložiek podporujúcich správnu funkciu ciev a zdravý krvný obeh. Obsahuje kombináciu diosmínou s hesperidínom, escínom, rutínom a vitamínom C. Výťažok semien pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum) prispieva k udržiavaniu správnej funkcie cievneho ústrojenstva a zdravého krvného obehu a napomáha zmierniť pocit ťažkých nôh. Rutín je flavonoid s protiedémovým a protizápalovým účinkom. Je vhodný na dlhodobé a pravidelné používanie pri pocite ťažkých a unavených nôh, k predchádzaniu žilových ťažkostí dolných končatín a pri opuchoch dolných končatín.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
AESCIN 20 mg 90 tabliet
Nedostupné
9,69 €
DETRALEX 1000 mg perorálna suspenzia 30 vreciek
Skladom v e‑shope
17,69 €
FLEBAVEN 500 mg 90 tabliet
Skladom v e‑shope
15,69 €
LIVSANE Diosmin complex premium 60 tabliet
Skladom v e‑shope
13,99 €
LIVSANE Aescin 30 mg 30 tabliet
Skladom v e‑shope
4,99 €
PRIESSNITZ Žilná a cievna výživa forte 60 kapsúl +125 ml
Skladom v e‑shope
14,59 €
Súvisiace otázky z poradne
-
23. 04. 2021
Aký lokálny prípravok je vhodný na kŕčové žily?
Prosím aký krém je vhodný pri bolesti končatín pri vnútorných kŕčcových žilách? Užívam Detralex tablety.
-
13. 01. 2022
Ktoré lieky sú vhodné na začínajúce kŕčové žily?
Dobrý deň,
ja užívam detralex. Na ľavej nohe sa mi už pred nejakým časom začali utvárať malé varixy. Chcem si pomôčť. Môžem k detralexu užívať aj nejaké podporné vitamíny na cievy a žily? Ako tieto kvapky? A taktiež mám intoleranciu na laktózu. Ak by ste mi vedeli poradiť pre mňa správne. Vďaka. -
20. 09. 2023
pooperačné opuchy, zápaly,koleno
Dobry den, mozete mi poradit a ponknut krem,gel na pooparacny opuch a mierny zapal na koleno. Hladam aj traumaplant,ktory sa u manzela osvedcil,
dakujem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Na zmiernenie nepríjemných pocitov môžete použiť LIOTON Gél 100 000 100 g, PRIESSNITZ Žily a cievy medical 125 ml alebo IN VITRO Plerudin forte 50 g. Krém naniesť 2 -3 x denne na bolestivé, opuchnuté miesto a jemne ho vmasírovať do pokožky. Účelné je používať krém na kŕčové žily aj ako obklad: Postihnuté miesto opatrne natrieme krémom v hrúbke cca 1-2 mm a voľne previažeme vlhkým obväzom alebo látkou, a pritom vyššie vyložené nohy necháme aspoň počas doby 0,5 -1 hodiny oddychovať.
Doplnkovou liečbou môže byť užívanie homeopatika : Ak máte pocit ťažkých nôh - je vhodné užívať homeopatický liek PULSATILLA gra 1x4 g (9CH) - 5 granúl 3x denne . Užíva sa pri pocite ťažoby a bolestí v dolných končatinách s opuchom, ak je zhoršenie ťazkostí v teple a v stoji,končatiny majú mramorový vzhľad v dôsledku slabého prekrvenia. Ak Vás trápi bolesť s pocitom "žíl na prasknutie" odporúča sa užívať HAMAMELIS VIRGINIANA 5CH - 5 granúl 3x denne. Užíva sa vtedy, ak je citlivosť a bolestivosť žíl pri dotyku, často tvorba hematómov.
Liečbou č. 1. je používanie kompresorových pančúch. Viac o kŕčových žilách sa dočítate v článkoch - LIEČBA OCHORENIA ŽÍL a AKO UĽAVIŤ OD KŔČOVÝCH ŽÍL.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77