Žlčové kamene – prevencia a liečba

ŽLČOVÉ KAMENE – PREVENCIA A LIEČBA

PharmDr. Matej Kolenčík

PharmDr. Matej Kolenčík

Trápi Vás bolesť na pravej strane brucha? Môže ísť o žlčové kamene! Ako vznikajú a ako im vieme predchádzať? Je zakaždým nutná operácia? Môžu sa žlčové kamene vyskytnúť aj v tehotenstve? Takmer každý z nás môže mať žlčové kamene a ani o nich nemusí tušiť, ale je dôležité vedieť, ako zminimalizovať riziko ich vzniku, kvôli komplikáciám, ktoré môžu nastať keď narastú a uvoľnia sa.

  • Články o zdraví
  • Trávenie
  • Choroby

8 minút čítania


Čo sú to žlčové kamene a z čoho vznikajú?

Žlčové kamene mnohí nazývajú aj žlčníkové kamene, lebo sa tvoria v žlčníku. Oba názvy znamenajú to isté a opisujú teda identické ochorenie, hoci správnejšie je používať názov "žlčové" lebo pochádza z latinského termínu cholelithiasis (chole – žlč, lithiasis – „tvorba kameňov“).

Ako názov naznačuje, žlčové kamene sa tvoria zo žlče, čo je žltozelená tekutina, ktorá sa nachádza hlavne v žlčníku. Žlč sa tvorí v pečeni, pričom žlčník je len zásobný orgán v tvare hrušky a nachádza sa na pravej strane brušnej dutiny pod pečeňou. V prípade potreby sa zo žlčníka uvoľňujú kyseliny do časti tenkého čreva zvanej duodenum a pomáhajú s trávením tukov z potravy.

Žlčové (žlčníkové) kamene sú bežnejšie ako by ste si mysleli, mnohí ich máme, ale nevieme o nich. Asi 80% ľudí, ktorí majú žlčové kamene o nich netuší, problém nastane, ak sa výraznejšie zväčšia, prípadne sa uvoľnia a zapchajú žlčovody. Sú tvorené z veľkej časti vodou, ale kryštalickú štruktúru im dodáva hlavne cholesterol, bilirubín a rôzne soli. Niekedy sa vyskytujú vo forme desiatok malých kúskov a niekedy ide o jeden exemplár, veľký aj ako golfová loptička. Rozdeľujeme ich na dva typy podľa toho, ktorá zložka v nich prevažuje. Prvou sú cholesterolové, ktoré tvoria asi 80% prípadov diagnostikovaných žlčových kameňov. Sú žltozelené a tvorí ich zväčša nerozpustený cholesterol. Druhá skupina sú pigmentové, ktoré sú tvorené hlavne bilirubínom, majú hnedočiernu farbu a vznikajú väčšinou u ľudí s poruchou krvi alebo pečene. 

Prečo vznikajú žlčové kamene? Prečo vznikajú žlčové kamene?

Žlčové (žlčníkové) kamene sa tvoria z viacerých príčin, pričom väčšinou ide o kombináciu mnohých faktorov, z ktorých niektoré sú ovplyvniteľné a niektoré nie.

rizikové faktory:

  • genetická predispozícia: zvýšené riziko ochorenia je u rodinných členov pacienta s touto diagnózou
  • stravovacie návyky: strava s vysokým obsahom tuku a cholesterolu a nízkym obsahom vlákniny
  • rýchle chudnutie: pri hladovaní alebo nízko-kalorickej diéte, dochádza k rýchlejšiemu odbúravaniu tukov, čo zvyšuje hladinu cholesterolu v žlči
  • vek: po 40. roku života sa zvyšuje koncentrácia cholesterolu v žlči a teda aj riziko vzniku kameňov

Ženy

Majú evolučne asi 3-krát vyššie riziku vzniku žlčových kameňov, kvôli hormónom progesterónu a estrogénu, ktoré sa v ich tele produkujú prirodzene vo vyšších koncentráciách. Estrogén zvyšuje hladinu cholesterolu v žlči, čim podporuje jeho kryštalizáciu a progesterón spomaľuje pohyblivosť žlčníka, ktorý sa nemusí dostatočne vyprázdniť a žlč sa môže zahusťovať a tvoriť kamene. Ohrozené sú najmä ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú terapiu po menopauze. Žlčové kamene v tehotenstve sú tiež pomerne častým javom, práve kvôli zvýšenej hladine spomínaných hormónov. Ak pociťujete náhlu silnú neutíchajúcu bolesť na pravej strane brucha, nemusí ísť o bábätko, ale práve o uvoľnený žlčový kameň. Určite vyhľadajte svojho lekára.

  • etnická predispozícia: obyvatelia strednej Ameriky a pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky
  • nedostatok fyzickej aktivity: pri nízkom kalorickom výdaji, dochádza k obezite, sedavý spôsob života môže spôsobiť vznik žlčových kameňov

Ochorenia

  • Diabetes: pacienti trpiaci cukrovkou majú často vyššie hladiny mastných kyselín v krvi
  • Crohnova choroba: pacienti majú ovplyvnené vstrebávanie žlčových kyselín
  • Hypercholesterolémia: zvýšený cholesterol (LDL) v krvi a jeho terapia liekmi, ktoré ho v krvi znižujú, môžu recipročne viesť k zvýšeniu jeho koncentrácie v žlči
  • Transplantácie: pacienti po transplantácii orgánov (najmä pečene) majú zvýšené riziko žlčových kameňov, spôsobené zmenami v tráviacom systéme a vedľajšími účinkami imunosupresívnych liekov
  • Obezita: je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku žlčových kameňov
  • Ochorenie pečene: cirhóza a hepatitída môžu viesť k zvýšenej produkcii bilirubínu
  • Syndróm dráždivého čreva (IBS): ovplyvňuje vstrebávanie tukov a žlčových kyselín
  • Ochorenia krvi: stavy keď dochádza k zvýšenému rozpadu červených krviniek a následne vyššej produkcii bilirubínu

V dôsledku týchto, ale aj iných rizikových faktorov dochádza k trom nerovnovážnym stavom spôsobujúcim vznik žlčových kameňov:

  1. nadbytok cholesterolu v žlči
  2. nadbytok bilirubínu
  3. problémy s vyprázdňovaním žlčníka

 

Hoci samotné žlčové kamene nemusia automaticky predstavovať nebezpečenstvo, je dobré ak je tento stav pod dozorom. Môže totiž dôjsť ku komplikáciám ako je zápal žlčníka (cholecystitída), zápal žlčových ciest (cholangitída), zápal pankreasu (pankreatitída), akútny alebo chronický zápal pečene (hepatitída) alebo fistula, čo je patologické prepojenie žlčníka a čreva. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k sepse (otrave krvi) alebo žltačke a v raritných prípadoch až k rakovine žlčníka.

Žlčové kamene - príznaky Žlčové kamene - príznaky

Žlčové (žlčníkové) kamene nemusia predstavovať žiadny problém, mnohí ľudia ich majú a ani o nich nevedia. Ak sa však uvoľnia a začnú „cestovať“ po žlčovode, tak si to už pravdepodobne človek uvedomí. Môže totiž dôjsť k upchatiu alebo minimálne dráždeniu žlčovodu, čo je sprevádzané často intenzívnou bolesťou na pravej strane brucha pod spodným rebrom. Bolesť ale nemusí byť vždy presne lokalizovaná, niektorí ľudia pociťujú bolesť v celom bruchu, na hrudi alebo dokonca na chrbte alebo ramene. Ak sa uvoľnený žlčový kameň zasekne v žlčovode, hovoríme o biliárnej kolike. Môže ísť o čiastočnú alebo úplnú blokádu, ktorá môže byť dočasná alebo trvalá. V každom prípade je to stav, kedy máme spozornieť a nechať sa vyšetriť, aby nedošlo ku komplikáciám.

Bolesť môže trvať pár minút alebo aj hodiny, často sa objavuje cyklicky v intervaloch a neliečený stav môže trvať aj roky a nemá tendenciu zlepšovať sa. Obyčajne bolesť spozorujete hlavne keď zjete niečo mastnejšie a žlčník sa následkom toho kontrahuje, aby pomohol tráveniu vylúčením žlče.

Medzi ďalšie symptómy patrí nechutenstvo, vracanie, nadúvanie, hnačka, problémy s trávením a v prípade rozvíjajúceho sa zápalu aj zvýšená teplota alebo zimnica. Niekedy môžete spozorovať žltnutie pokožky alebo očí.

Žlčové kamene - liečba Žlčové kamene - liečba

Ak sa pýtate, čo je dobré na žlčové (žlčníkové) kamene, tak odpoveď nie je úplne jednoznačná, neexistuje univerzálna kúra. Žlčové kamene síce predstavujú riziko, ale v mnohých prípadoch sa neliečia, ale iba sledujú a upravuje sa životný štýl, aby sa predchádzalo zhoršovaniu stavu. Spôsob akým lekár k tomu pristúpi závisí od veku, pridružených chorôb a hlavne od závažnosti a príznakov, ktoré pociťujete.

1. Nelieči sa: Ak nepociťujete žiadne ťažkosti, tak lekár môže doporučiť „iba“ diétu. Diéta a úprava životného štýlu funguje aj ako prevencia vzniku žlčových kameňov.

Žlčové kamene a diéta

  • Strava s nízkym obsahom tukov: Obmedziť maslo, tučné mäso a spracované potraviny kvôli tomu, že obsahujú umelo vyrábané trans-tuky, ktoré predlžujú ich trvanlivosť, ale zdraviu neprospievajú. Je potrebné zvýšiť príjem prirodzených rastlinných tukov napríklad v podobe olivového oleja, avokáda.
  • Jesť pravidelne: Nevynechávať jedlá a jesť menšie dávky pravidelne. Diétne výkyvy môžu zvýšiť riziko žlčových kameňov.
  • Zvýšiť príjem vlákniny: Prijímať vlákninu vo forme ovocia, zeleniny a napríklad aj celozrnných výrobkov a strukovín.
  • Hmotnosť: Udržiavanie správnej hmotnosti a BMI (body mass index) je tiež dôležité, ale nesmie sa chudnúť nárazovo. Pokles váhy musí byť mierny, maximálne 1 kg za týždeň, inak môže byť efekt chudnutia na vznik kameňov opačný.
  • Fyzická aktivita: Každodenný pohyb, aj v podobne obyčajnej hodinovej chôdze, zlepšuje metabolizmus a znižuje riziko vzniku a progresiu žlčových kameňov.
  • Obmedzenie cukru: Podobne ako pri tukoch, je prospešné sa vyhýbať rafinovaným cukrom v podobne sladkostí, sladených nápojov alebo bieleho pečiva.
  • Špecifické potraviny: Okrem potravín bohatých na vlákninu môžu pomôcť aj doplnky, extrakty alebo šťavy z čiernej reďkovky ako Nefdasanté Čierna reďkovka 500ml alebo ampulky RABANON 20 x 10 ml alebo šťavy z artyčoky Nefdasanté Artičoka 500ml, Ekomedika Artičoka 99% 500ml. K zdravej produkcii žlče prispieva aj ostropestrec mariánsky alebo kurkuma, ktoré nájdete v lekárňach v mnohých formách od štiav a olejov po extrakty, čajoviny a koreniny. Nadmerné alebo nesprávne užívanie môže však viesť ku komplikáciám a preto, ak už trpíte žlčovými kameňmi prekonzultujte užívanie výživových doplnkov a potravín so svojim lekárom alebo lekárnikom.

 

Lieky na pečeň a žlčník

2. Lieky: Žlčové kamene a ich liečba závisí od stavu pacienta. Niekedy lekár odporučí lieky, ako napríklad kyselinu ursodeoxycholovú, ktorá pomáha rozpúšťať žlčové kamene. Táto terapia môže trvať dlhšiu dobu a preferuje sa u ľudí, ktorí nemôžu podstúpiť inú formu terapie. Na trhu existujú aj voľnopredajné lieky, ktoré sa používajú pri liečbe žlčových kameňov a majú zväčša povzbudiví vplyv na vylučovanie žlčezmierňujú kŕče hladkého svalstva žlčových ciest. Niektoré pôsobia aj protizápalovo. Poznáme napríklad Cholagol kvapky, Febichol kapsule alebo Rowachol, ktorý je dostupný v oboch formách. Obsahujú prírodné zložky ako napríklad silice z mäty a eukalyptu mentol, borneol, cineol a podobne alebo fenipentol, pôvodne extrahovaný z kurkumy. Pred užívaním voľne dostupných prípravkov je však dôležité poradiť sa najskôr so svojim lekárom alebo lekárnikom, môžete si totiž aj uškodiť.

3. Endoskopická liečba (ECRP): Ak sú kamene uviaznuté v žlčovodoch, tak sa pomocou endoskopu cez ústa vedia odstrániť. Je to neinvazívna forma zákroku, ale nezaručuje dlhodobý efekt.

4. Litotrypsia (ESWL): Je taktiež neinvazívna metóda, založená na rozbíjaní žlčových a iných kameňov v organizme formou rázových vĺn, ktoré následne môžu ľahšie uniknúť cez tráviaci trakt z tela von.

5. Operácia: Ak sa pýtate ako natrvalo odstrániť žlčové kamene, tak väčšinou jediná zaručená metóda je operácia. Pri konzervatívnej liečbe sa totiž často opakovane tvoria a problém môže pretrvávať. Ak hovoríme o operácii žlčových kameňov, tak máme na mysli odstránenie celého žlčníka (cholecystektómia). Operácia prebieha väčšinou laparoskopicky, cez malé rezy sa žlčník vyberie z tela a odchádzate domov niekedy už v ten istý deň. Niekedy je nevyhnutná klasická operácia, napríklad v treťom trimestri tehotenstva, pri výraznejšej nadváhe alebo silnom zápale žlčníka. Žlčník totiž nie je pre náš život nevyhnutný, slúži len ako zásobáreň pre žlč. Po jeho odstránení však netreba zabúdať na správnu životosprávu a nechať organizmu čas na adaptáciu. Mierne tráviace problémy môžu pretrvávať niekoľko mesiacov.


ZDROJE:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/gallstones/
  2. https://www.vasalekaren.sk/priznaky-a-prejavy-zlcnikovych-kamenov-ako-ich-liecit-a512
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214
  4. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7313-gallstones
  5. https://www.webmd.com/digestive-disorders/gallstones
  6. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/gallstones
  7. https://www.healthline.com/health/gallstones#What-are-gallstones
  8. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/ursosan-707362.html
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl

Skladom v e‑shope

5,19 €

NEFDESANTÉ Čierna reďkovka s vitamínom C 500 ml

Skladom v e‑shope

9,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    02. 02. 2021

    Ktorý liek je vhodný pri problémoch so žlčníkom u osoby s intoleranciou laktózy?

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ktorý liek si mám kúpiť keď má začne trápiť žlčnik.Nie je to časté, len keď zjem niečo mastné. Pýtam sa,lebo som si dala NO SPA a po užití som zistila že mám kožné problémy. V pribalovom letáku nie je uvedené že sa nesmu užívať pri intolerancií laktozy.
    Tak isto Algifen neo. Môžete mi prosim poradiť čo si mám kúpiť ak to bude potrebné?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    odporúčam Vám FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl. Febichol patrí do skupiny liekov na liečbu ochorení žlčových ciest. Účinkuje tak, že zvyšuje vylučovanie žlče a tým odstráni alebo zmierni tráviace ťažkosti (ako sú pocity bolesti alebo tlaku pod pravým rebrovým oblúkom, grganie, nadúvanie, hnačky, nechutenstvo a neznášanlivosť niektorých, najmä tučných či mäsitých jedál) vyvolané poruchami vylučovania žlče.

    Môžu ho užívať dospelí a dospievajúci od 15 rokov na liečbu tráviacich ťažkostí pri chronických (dlhodobých) chorobách pečene a žlčových ciest (poruchách činnosti žlčníka, dlhodobom zápale žlčníka, dlhodobej tvorbe žlčových kameňov, dlhodobých chorobách pečene, sprevádzaných poruchou alebo chorobou žlčových ciest) a stavoch po chirurgickom odstránení žlčníka alebo po zápale pečene (hepatitíde).  Podávajú sa obvykle 2 kapsuly 3x denne alebo jednorazovo (podľa potreby) 2 kapsuly tesne pred jedlom. Kapsuly sa užívajú tesne pred jedlom, vždy v celku (nerozhryzené a nerozmočené, obsah má pálivú, horkú chuť!) a zapijú sa dostatočným množstvom vody (2 dcl). Liek sa môže užívať dlhodobo. Ak sa  však do 14 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

    Zloženie -1 mäkká kapsula obsahuje:   Liečivo: fenipentol.  Pomocné látky: glycerol 85 %, želatína,  sodná soľ meďnatého komplexu chlorofylínu- Neobsahuje laktózu, je vhodný aj pre osoby s laktózovou intoleranciou. 

     

    Alternatívou môže byť prípravok na prírodnej báze : J.V. KVAPKY Chol 50 ml. Bylinný komplex obsahuje extrakty uvedených rastlín: Valeriana officinalis (Valeriana lekárska), Taraxacum officinale (Púpava lekárska), Pimpinella anisum (Bedrovník anízový), Mentha piperita (Mäta pieporná), Chelidonium majus (Lastovičník väčší). Bylinné výťažky obsiahnuté v prípravku pôsobia priaznivo na trávenie, žlčník a činnosť žalúdka, pomáhajú pri nadúvaní a brušných kŕčoch. Prispievajú k podpore tráviacich štiav a k normálnej funkcii črevného traktu. Prípravok sa doporučuje pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach, nevoľnostiach, pri črevných virózach a kinetóze s rýchlym nástupom účinku. Odporúčajú sa  užívať v dávke 12 kvapiek 2x denne. Kvapky sa užívajú najlepšie 20 minút pred jedlom, nakvapkajú sa na lyžičku vody.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Bolesť
    • Trávenie
    11. 07. 2022

    Čo na žlčníkové kamene

    Dobrý deň, mám žlčnikové kamene. Mávam velké bolesti a ťažko sa mi vyprázdnuje. Mám vysoký tlak uživám Prestarium A. Ďakujem

    Dobrý deň,

    ďakujem za otázku.

    Odporúčam ROWACHOL kvapky na rozpúšťanie žlčových kameňov. Obvykle sa užíva 3 - 5 kvapiek 3x denne pred jedlom. Na bolesti sa užívajú lieky patriace do skupiny spazmolytík, ako napr. Buscopan či NO-SPA, ktoré uvoľňujú kŕče hladkého svalstva pri chorobách žlčníka a žlčových ciest. Dôležité je tiež upraviť stravu a dodržiavať diétu, vyhýbať sa jedlám s vysokým obsahom tukov a cukrov. Do jedálnička je vhodné zaradiť potraviny bohaté na vlákninu, ktorá zároveň pomôže pri ťažkostiach s vyprázdňovaním.

    S pozdravom a prianím príjemného dňa

    Mgr. Jana Blusková, PhD. 

    šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

    Na otázku odpovedala Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    09. 08. 2022

    Ktorý liek je vhodný na hnačku po odstránení žlčníka?

    Dobry den mam vyoperovani zlcnik 3 tyzden a prehana mna uz druhy den , prosim vas poradte mi ci mozem dat hylak forte. Kazdy den uzivam Helicid a Prestarium A alebo ako mam postupovat Dakujem Vam

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odstránenie žlčníka má za následok viaceré ťažkosti sôsobené chýbajúcim žlčníkom, v kt. sa ukladá žlč. Ak jedávate potraviny s vysokým obsahom tuku, môže sa stať, že dochádza len k čiastočnému natráveniu tukov (z dôvodu nedostatku žlče) , kt. sa v hrubom čreve rozkladajú a môžu spôsobiť nadúvanie a hnačky. Nedostatok žlče z dôvodu vyoperovaného žlčníka je možné nahradiť užívaním  žlčových kyselín - obsahujú ich lieky, kt. Vám musí predpísať lekár. 

    Ak máte doma Hylak, určite môžete podať, používa sa pri plynatosti, hnačkách, zápchach, kolitídach a pri chronickej atrofickej gastroenteritíde. Užívajte  40 – 60  kvapiek 3x denne. Kvapky sa užívajú pred jedlom alebo počas jedla s malým množstvom tekutiny, ale nemajú sa zapíjať mliekom. Je vhodné dodržiavať diétu, kt. Vám po odstránení žlčníka odporučil lekár, tráviace problémy môžu zmierniť probiotiká - napr. PROBIO-FIX Inum 60 kapsúl, Biopron. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    14. 02. 2023

    Žlčníková diéta

    Dobrý deň. Mám kamarátku ktorá mala žlčníkový záchvat a ide na ples.
    Mohli by ste mi prosím poradiť aké menu by jej mohli pripraviť, aby si aj napriek zdravotnému problému mohla užiť trochu zábavy???
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pri problémoch so žlčníkom je potrebné dodržiavať žlčníkovú diétu. Viac o vhodných a nevhodných potravinách nájdete v článku, kt. sme pre Vás pripravili : PODRÁŽDENÝ ŽLČNÍK A ŽLČNÍKOVÁ DIÉTA a ČO NA BOLESŤ ŽLČNÍKA

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    22. 02. 2023

    Problémy po vybratí žlčníka

    Dobrý deň, som už takmer 4 rok po vybratí žlčníka. Stále mam však problémy, hnačky(zlte). Nedá sa odhadnutá po akom jedle, lebo raz mi niečo urobí ťažkosti, inokedy nie. Niekedy mám kŕče a hnačku hneď po jedle, inokedy aj hodinu dve po jedle. Poraďte mi, prosím, čo si mám dávať, aby správne fungovala žlč. A co s dat, keď ma chytia bolesti akoby som stále mala žlčník. Ďakujem veľmi pekne ????

    Dobrý deň,

    ďakujem za otázku.

    Väčšina ľudí naozaj pociťuje dlhodobé následky a komplikácie po operácii žlčníka. Najväčšiu pomoc by poskytla celková zmena životného štýlu, ktorá spočíva vo vyhýbaní sa vyprážaným, mastným, korenistým alebo kyslým jedlám. Nepiť kofeínové nápoje a jesť jedlá bohaté na vlákninu. Ak sa počas operácie žlčníka nepodarilo vybrať celý žlčník, tak jeho prípadné pozostatky môžu spôsobovať ťažkosti a v takomto prípade je nutný nový chirurgický zákrok. Nedostatok žlče vedie k symptómom kŕčov, zlého trávenia a hnačky. Odporúčajú sa výživové doplnky na základe hovädzej žlče a choleretiká, ktoré obsahujú účinnú látku fenipentol na zmiernenie tráviacich ťažkostí. Vhodné je užívať liek Febichol, ktorý je vhodný pri tráviacich ťažkostiach a pri dlhodobých ochoreniach žlčníka a žlčových ciest. V prípade akútnych bolestí odporúčam spazmolytiká, ktoré uvoľňujú kŕče - napr. Buscopan

    S pozdravom a prianím príjemného dňa

    Mgr. Jana Blusková, PhD. 

    šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

    Na otázku odpovedala Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.