Ploché nohy – prečo vznikajú, prevencia a liečba

PLOCHÉ NOHY – PREČO VZNIKAJÚ, PREVENCIA A LIEČBA

PharmDr. Matej Kolenčík

PharmDr. Matej Kolenčík

Máte vy alebo vaše deti ploché nohy? Ako to viete zistiť a aké sú riziká? Viete sa samodiagnostikovať alebo musíte vždy vyhľadať lekára? Čo môžete urobiť preto, aby ste sa cítili lepšie? Ploché nohy sú pomerne bežný stav, postihujúci mnohých z nás. Mať plochú nohu nie je vyslovene nebezpečné, ale je na mieste, starať sa o to, aby sa stav nezhoršoval a nespôsoboval sekundárne problémy.

  • Články o zdraví
  • Pohyb
  • Životný štýl

6 minút čítania


Čo sú ploché nohy? Čo sú ploché nohy?

Ploché nohy postihujú, podľa niektorých zdrojov, 20 až 40 % populácie. Je to stav, kedy sa klenba nohy vyrovnáva tak, že sa jej časť alebo celý vnútorný oblúk nohy dotýka zeme. Všetky deti majú pri narodení plochú nohu, ale vo včasnom detskom veku sa postupne vytvorí klenba. Ploché nohy u detí sú teda úplne bežná vec, až do veku približne 5 až 6 rokov, kedy by mali deti mať klenbu nožičky už tvarovanú. Obyčajne sa tak stane v 3 až 4 rokoch dieťaťa.

Plochá noha sa môže teda vyvinúť v detstve a pretrvávať do dospelosti, ak sa podcení starostlivosť. Môže vzniknúť aj následkom úrazu alebo neprimeranou záťažou a vekom, napríklad opotrebovaním a roztrhnutím šliach, ktoré prechádzajú vnútornou stranou členka.

Typy plochých nôh:

  • Flexibilná: Toto je najčastejšia forma, kedy je na chodidle badateľná klenba v sede, ale ak na nohu pôsobí tlak hmotnosti tela a osoba stojí, tak klenba zväčša úplne vymizne. Tento stav sa môže vekom zhoršovať a môžu sa prejavovať aj pridružené symptómy. Obyčajne postihuje obe nohy.
  • Rigidná: Táto forma plochej nohy je stav, kedy chýba klenba nohy aj v sede, bez pôsobenia tlaku. Na rozdiel od flexibilnej formy sa často rozvinie až v dospelom veku. Má tiež tendenciu sa vekom zhoršovať a môže postihovať jednu alebo obe nohy.
  • Získaná: Nazývaná aj kolaps klenby nohy. Môže postihnúť jednu alebo obe nohy a nastáva vplyvom zápalu alebo natrhnutia zadnej tibiálnej šľachy. Noha sa tu stáča smerom von a často je stav sprevádzaný bolesťou.
  • Vertikálny talus: Toto je vrodená porucha, kedy sa kosť nazývaná členková kosť (druhá najväčšia kosť v zadnej časti chodidla) nachádza v nesprávnej pozícii a zabraňuje vytvoreniu klenby nohy. Spodná časť nohy je vyklenutá opačne a pripomína skôr „hojdacie kreslo“. Táto forma sa častejšie operuje.

Medzi príčiny vzniku plochých nôh teda môžeme zaradiť genetiku, nadváhu, tehotenstvo, vysoký vek a tiež úraz či zápal šliach a kostí alebo aj cukrovku (diabetes mellitus), prípadne reumatoidnú artritídu. Ploché nohy často postihujú ľudí s Downovým syndrómom a tiež detskou mozgovou obrnou.

Symptómy

Niekedy sú ploché nohy subjektívne asymptomatické. Osoba nemusí nevyhnutne mať bolesti alebo zápaly a vtedy sa často tento stav ani nerieši. Bolesti má asi každý desiaty pacient s plochými nohami. Ak však pociťujete ťažkosti alebo obmedzenia pri bežných denných aktivitách je vhodné vyhľadať odborníka. V tomto prípade je to ortopéd alebo rehabilitačný lekár. Medzi bežné príznaky patrí:

  • bolesť a stuhnutosť nohy alebo chodidla
  • kŕče v nohe
  • zmena postavenia palca alebo celého chodidla smerom von
  • zmena stereotypu chôdze
  • bolesť pri chôdzi
  • problémy s rovnováhou

Ako diagnostikovať ploché nohy? Ako diagnostikovať ploché nohy?

Ako teda zistím, že mám plochú nohu? Podľa vyššie spomínaných symptómov a opisu tvaru chodidla, si vie každý sám doma predbežne samodiagnostikovať či má alebo nemá ploché nohy. Ak tento stav nespôsobuje problémy a nepociťujete ťažkosti nemusíte ho nevyhnutne riešiť, ale vždy je lepšie, aby vás videl lekár a zhodnotil stav odborne. Vyšetrenie prebieha tak, že lekár si najskôr nohu prezrie zo všetkých strán, môže vám povedať, aby ste sa postavili na špičky, prešli sa a znova si sadli. Otestuje silu vašich členkov a lokalizuje bolesť, ak ju máte. V prípade bolestí vám môže odporučiť RTG, ultrazvuk, prípadne MRI alebo CT.

Aká je liečba a prevencia plochých nôh? Aká je liečba a prevencia plochých nôh?

Keďže ploché nohy sú z veľkej časti genetického pôvodu, často nemáme vplyv na ich vznik. Môžeme len regulovať symptómy a korigovať priebeh. Prevencia teda spočíva v tom, aby sme znížili riziko vzniku plochých nôh negenetického pôvodu a to napríklad udržiavaním správnej hmotnosti a BMI, nosením správnych topánok, ktoré nám sedia a dostatočne podporujú chodidlo. Na topánkach sa šetriť, z mnohých dôvodov, neoplatí a zdravie je jedným z nich.

Liečba zahŕňa:

  • Lieky proti bolesti a zápalu: ak je bolesť obmedzujúca a je prítomný zápal šliach
  • Fyzikálna terapia a liečebná rehabilitácia: na posilnenie a natiahnutie šliach a svalov a zlepšenie ich mobility a flexibility a následnou úpravou stereotypu chôdze, prípadne behu
  • Podporné ortopedické pomôcky: tu patrí ortopedická obuv na ploché nohy, ortopedické vložky na ploché nohy, prípadne koberec na ploché nohy pre deti, obuv a vložky sú väčšinou individuálne zhotovované na mieru podľa predpisu lekára a sú čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou
  • Tejpovanie: používané u menších detí, ktorým sa ešte nepredpisujú ortopedické pomôcky
  • Operácia: ak pacient pociťuje silnú limitujúcu bolesť napriek neinvazívnej konzervatívnej terapii, môže byť odporučená operácia, ale často k nej nedochádza

Tipy na produkty

Okrem ortopedickej obuvi a vložiek do topánok, ktoré vám alebo vášmu dieťaťu môže predpísať lekár a nižšie spomínaných cvikov si môžete pomôcť napríklad aj Modom Akupresúrnou podložkou. Okrem toho, že zlepšuje cirkuláciu a urýchľuje látkovú výmenu, môže podporiť správne vytváranie nožnej klenby, hlavne u detí. Existujú aj dostupné ortopedické korekčné vložky od Protetiky, ktoré môžu pomôcť uľaviť od bolesti, nadvihovaním klenby chodidla. Vhodné je aj tejpovanie, hlavne u malých detí, ale samotná páska by mala byť aplikovaná odborníkom. Ak máte bolesti, je vhodné aby ste vyhľadali lekára, ako už bolo spomenuté.

 

Akupresúrna podložka

Cviky na ploché nohy Cviky na ploché nohy

Existujú viaceré cviky na ploché nohy a váš lekár vám určite nejaké z nich sám odporučí. Dôležitá je pravidelnosť a správnosť prevedenia. Sú to špecifické cviky, ktoré pomáhajú zvládnuť symptómy, prípadne môžu zabrániť vzniku alebo zhoršeniu prejavov plochých nôh alebo aj upraviť prepadnuté klenby. Ide zväčša o naťahovacie a posilňujúce cviky. Je vhodné opakovať ich aspoň 3 krát týždenne.

  1. Natiahnutie päty: Oprite sa o stenu vo výške očí. Jednu nohu dajte mierne dopredu a pokrčte v kolene. Obe päty držte pevne na zemi. Chrbát držte vystretý a ohnite prednú nohu tak, že sa približujete k stene a naťahuje sa vám Achillova šľacha na zadnej nohe. V tejto pozícii zotrvajte 30 sekúnd a potom 30 sekúnd oddychujte. Cvik opakuje 3 krát pre každú nohu.
  2. Rolovanie tenisovej(golfovej) loptičky: Sadnite si na stoličku a neprehýbajte sa v chrbtici. Loptu si dajte pod nohu a 2 až 3 minúty si „masírujte“ klenbu nohy od špičky ku päte.
  3. Zdvih lýtkom: Môžete cvičiť na rovnej ploche alebo na stepperi (neklesajte však pätou pod rovinu steppera) a použiť stenu na udržanie rovnováhy. Dvihnite sa na špičky a vydržte v pozícii 5 sekúnd. Toto opakujte 15 až 20 krát za sebou. Po krátkom oddychu urobte dokopy 3 sety opakovaní.
  4. Dvíhanie klenby: Postavte sa rovno, tak aby boli chodidlá pod bokmi. Počas cvičenia udržiavajte konštantný kontakt prstov s podlahou. Preneste váhu na vonkajší okraj chodidla a nadvihnite tak klenbu, pričom prsty ostávajú na podlahe. S prestávkou urobte 3 opakovania po 10 až 15 zdvihov.
  5. Krčenie uteráka: Posaďte sa a položte nohy na uterák. Iba s pomocou svalov v prstoch na nohách priťahujte uterák pod nohu. Urobte pár ťahov a držte niekoľko sekúnd, následne uvoľnite. Opakujte 10 až 15 krát za sebou. Dokopy vykonajte 3 sety opakovaní.

Exituje veľa rôznych cvičení, toto sú iba niektoré z nich. Tiež sa odporúča chodiť častejšie len na špičkách, pokiaľ možno chodiť naboso.

Cviky pre deti Cviky pre deti

Existujú aj cviky na ploché nohy u detí, ktoré im pomáhajú hravou formou, napríklad:

  1. Vyzúvanie ponožiek: Nech si dieťa snaží vyzuť ponožky len prstami na nohách. Buďte mu príkladom a skúste to aj vy.
  2. Žabka: Nech dieťa urobí drep s kolenami na široko od seba. Celé chodidlá a ruky položené na zemi, palce na nohách čo najďalej od seba. Potom zdvihne zadok, ale ruky a chodidlá ostávajú na zemi. Rozhojdá sa a skočí ako žabka rukami na pred, pričom vzápätí pritiahne nohy.
  3. Bocian: Treba sa postaviť rovno a vystrieť chrbát. Nech dieťa dvíha striedavo nohy čo najvyššie a kráča ako bocian pričom najskôr treba dvihnúť zo zeme pätu, potom špičku a potom ťahať koleno do výšky.
  4. Lev: Nech dieťa opakovane v sede zaťahuje a otvára prsty na nohách ako číhajúci lev.
  5. Žirafa: Podobne ako pri dospelých posilňuje lýtko. Postaviť sa na špičky a vydržať 10 sekúnd. Päty chodidiel by mali byť rovnobežné. Potom nech dieťa pár sekúnd kráča len po špičkách.
  6. Prenášanie predmetov: Dieťaťu pripravte do krabice rôzne malé tupé predmety a nechajte ho presúvať ich len prstami na nohách do inej krabice položenej na dosah. Vezmite to ako hru a pokojne sa pridajte k tejto aktivite aj vy.

 


ZDROJE:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flatfeet/symptoms-causes/syc-20372604
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17005-flat-feet
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/168608
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flatfeet/diagnosis-treatment/drc-20372609
  5. https://www.nyp.org/orthopedics/columbia-orthopedics/flat-feet
  6. https://pediatricfootankle.com/foot-conditions/pediatric-flat-feet
  7. https://www.healthline.com/health/flat-feet-exercises
  8. https://www.feetfeet.co.uk/blogs/arch-pain/10-best-flat-feet-exercises
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

MODOM Akupresúrna masážna podložka zelená 35,5 x 30 cm 1 ks

Skladom v e‑shope

11,39 €

TEMTEX Kinesiology tape 5 cm x 5 m 1 kus

Skladom v e‑shope

11,09 €

PROTETIKA Vložky ortopedické korekčné dámske č.23 1 pár

Nedostupné

5,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby, svaly, kosti
    • Otázka na produkt
    22. 06. 2020

    Sú vhodné tejpovacie pásky pri bolesti chrbta, lýtok, celého tela?

    Dobrý večer chcel by som sa vás spýtať hľadám niečo proti bolesti kĺbov ,ramien, lýtok,chrbta, no celého tela a gély malo účinkujú pomôžu tie pásky ? Alebo poradili by ste mi niečo účinné? Vopred ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Určite aj kineziologické tejpovacie pásky sú účinné a vhodné. Pri lepení tejpovacích pások je  potrebné byť dostatočne informovaný a vedieť ako správne postupovať. Pri lepení je najdôležitejší smer a sila ťahu. Aj malé odchýlky môžu mať celkom iné až opačné účinky. Na začiatok odporúčam zveriť sa do rúk odborníka - fyzioterapeuta, ktorý má za sebou kurz tejpovania a bohaté skúsenosti. Nesprávne nalepenie tejpu pôsobí veľmi dráždivo na mäkké štruktúry pod pokožkou, ktoré ovplyvňujú fungovanie svalov. 

     

    Kinesiotejp je teda elastická páska, ktorá nám dovolí hýbať sa, na rozdiel od klasického fixačného tejpu. Podstatou je uvoľnenie tlaku na receptory, ktoré sa nachádzajú v každom svale. Môžeme si ich predstaviť ako senzory, ktoré vnímajú, čo sa so svalom deje. 

    Účinok tejpu je okamžitý po nalepení na pokožku. . Bežne by však mal byť tejp na pokožke max. 3-5 dní, podľa typu tejpu a použitia. Pri problémoch dlhodobého charakteru je potrebné dodržať pauzu 1-3 dni medzi jednotlivými tejpovaniami, aby pokožka mohla zregenerovať. Tento časový interval treba dodržať a zbytočne nepredlžovať nosenie tejpu. Dlhým nosením môžeme ľahko podráždiť pokožku, tým že pokožka pod tejpom dýcha len obmedzene.Pri problémoch dlhodobého charakteru je potrebné dodržať pauzu 1-3 dni medzi jednotlivými tejpovaniami, aby pokožka mohla zregenerovať.

    Môžete aj vyskúšať  Allga San Kosodrevinový gél 100ml  uvoľňujúci gél určený na ošetrenie a starostlivosť o šiju, chrbát a nohy. Obsahuje kosodrevinový olej, extrakt z arniky, vitamín E, etanol a mentol. Možno by bolo vhodné pri chronických bolestiach na preliečenie užívať Wobenzym 300 tbl. - 3-krát 6 tabliet denne po dobu 5 - 6 týždňov. Odporúča sa užívať tablety najmenej 30 minút pred alebo 90 minút po jedle s veľkým množstvom vody (približne 250 ml).

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Bolesť
    03. 07. 2023

    Lieky pre deti od boelsti a zápalu

    Dobrý deň, existuje niečo na bolesť pre deti -9 ročné na bolesť čo ale zároveň lieči zápal? Napr ako Flector alebo Brufen u dospelých.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pre deti je vhodný NUROFEN Junior s pomarančovou príchuťou 100 mg 12 kapsúl. Obsahuje liečivo  ibuprofen, ktorý patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky proti bolesti a zápalu.

    Vhodnou altrenatívou je Ibuprofen STADA 200 mg perorálny prášok plv por 20. Pre deti s hmotnosťou  20 kg až 29 kg (deti: 6 až 9 rokov) je  jednotlivá dávka:  1 vrecko (200 mg ibuprofenu), maximálna denná dávka: 600 mg  - 3 vrecká (200 mg) 3x denne. Perorálny prášok sa nemusí užívať s tekutinou; prášok sa rozpustí na jazyku a prehĺta sa so slinami.  Pacientom s citlivým žalúdkom sa odporúča užívať liek počas jedla. 

    Liek je určený na krátkodobé použitie.  U detí a dospievajúcich ak je potrebné liek užívať dlhšie ako 3 dni, alebo ak sa príznaky zhoršia, je potrebná konzultácia s lekárom.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.