Bolestivé a zväčšené lymfatické uzliny

BOLESTIVÉ A ZVÄČŠENÉ LYMFATICKÉ UZLINY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zväčšené lymfatické uzliny sú najčastejšie dôkazom toho, že v našom tele prepukla infekcia, ktorá naštartovala obranný proces. Ide o pomerne častý jav predovšetkým u detí a adolescentov, u ktorých zväčšené uzliny na krku  bývajú častokrát reakciou na  prebiehajúcu infekciu horných dýchacích ciest. Okrem infekčných ochorení zväčšenie lymfatických uzlín môže byť príčinou  autoimúnneho ochorenia, ale aj závažnejšieho malígneho nádorového ochorenia, vyskytujúceho sa predovšetkým u dospelej populácie. Len včasná, správna diagnóza a následná liečba pomôže zdravotný problém vyriešiť.

 • Choroby

8 minút čítania


Lymfatické uzliny, lymfa a ich úloha v organizme Lymfatické uzliny, lymfa a ich úloha v organizme

Lymfatické uzliny sú malé žliazky v ľudskom organizme, ktorými preteká lymfa (miazga). Ich veľkosť je 1-15mm, hmotnosť asi 1g a  tvar guľovitý alebo fazuľovitý.  Sú dôležitou súčasťou lymfatického systému. Ich úloha spočíva v prefiltrovávaní a čistení lymfy, ktorá cez ne preteká. V nich sa zachytávajú choroboplodné látky, mikroorganizmy, poškodené ale aj  nádorové bunky. Okrem čistiacej funkcie sa  podieľajú na produkcii  lymfocytov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v obrannej reakcii organizmu a produkcii protilátok.

V ľudskom tele je ukrytých až 600 lymfatických uzlín. Medzi najznámejšie a najväčšie uzliny patria lymfatické uzliny na krku, lymfatické uzliny v slabinách a lymfatické uzliny pod pazuchou, pod čeľusťou a nad kľučnou kosťou. Zväčšené lymfatické uzliny sú ľahko nahmatateĺné, voľným okom viditeľné ako hrčky okrúhleho alebo oválneho tvaru. 

Lymfa ( miazga) je bezfarebná až nažltlá tekutina vytvorená z tkanivového moku, prúdiaca v lymfatických cievach tkanív. Má podobné zloženie ako plazma, v porovnaní s ňou obsahuje menšie množstvo bielkovín, menej živín a viac splodín metabolizmu – poškodené bunky, rakovinové bunky, vírusy a baktérie. Obsahuje biele krvinky, predovšetkým lymfocyty a ďalšie imunitné bunky, ktoré sa zapájajú do imunitnej odpovede.

Medzi jej základné úlohy patrí :

 • Reguluje náplň krvných ciev, tým že odvádza nadbytok tkanivového moku.
 • Odvádza z tráviaceho traktu vysokolomolekulárne látky – tuky a bielkoviny , ktoré sa pre svoju veľkosť nedokážu vstrebať do krvi a transportuje ich späť do krvného obehu.
 • V lymfatických uzlinách sa zneškodňujú choroboplodné látky a v nich sa lymfa obohacuje o lymfocyty.

Spolu s lymfatickými cievami, slezinou, týmusom, mandľami, adenoidmi kostnej drene, Peyerovými plátmi a slepým črevom tvorí lymfatický systém - dôležitú a nepostrádateľnu súčasť imunitného systému.

 Aké sú najčastejšie  poruchy lymfatického systému? Aké sú najčastejšie poruchy lymfatického systému?

Medzi najčastejšie poruchy lymfatického systému patria :

 • lymfadenopatia  - zväčšené lymfatické uzliny,
 • lymfedém - nahromadenie z dôvodu blokády lymfatického systému,
 • tonzilitída - zápal a infekcia mandlí,
 • lymfangitída - zápal lymfatických ciev.

Najzavážneším ochorením lymfatického systému je lymfóm alebo rakovina lymfatických uzlín (Hodgkinov lymfóm a non-Hodgkinov lymfóm). K zhubnému bujneniu  dochádza v jednej lymfatickej uzline. Ak sa diagnostikuje včas v počiatočných štádiách, prognóza je veľmi dobrá a odpoveď na liečbu veľmi úspečná. 

Lymfadenopatia -zväčšené lymfatické uzliny Lymfadenopatia - zväčšené lymfatické uzliny

Zväčšené (zdurené) lymfatické uzliny sa objavujú ako reakcia na infekciu, zápal alebo na prebiehajúce nádorové ochorenie. Ide o častý nález v ambulantnej praxi, so zväčšenými lymfatickými uzlinami sa lekári stretávajú pravidelne. Prevažne ide o benígne nálezy bez nutnosti venovania väčšej pozornosti, len v niektorých prípadoch môže ísť o závažnejšie malígne ochorenie s nutnosťou včasnej diagnózy a adekvátnej leičby. 

Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré spôsobujú zväčšenie lymfatických uzlín patria :

 1. Infekčné ochorenia vírusového alebo bakteriálneho pôvodu ale aj  parazitárne ochorenia - infekčná mononukleóza, herpes simplex, ovčie kiahne, streptokovové a stafylokové infekcie, pohlavné choroby (syfilis, kvapkavka), infekcia HIV, tuberkulóza, chlamýdie ale aj toxoplazmóza.
 2. Zápalové imunologické ochorenia (autoimúnne ochorenia) - juvenilná reumatoidná artritída, reumatoidná artritída, Systémový lupus erythematosus (SLE) , lieková precitlivelosť.
 3. Onkologické ochorenia - primárne malígne ochorenia – Hodgkinov lymfóm, non - Hodgkinov lymfóm, akútna a chronická lymfocytová leukémia, lymfómy (rakovina lymfatického systému) alebo metastázy v lymfatických uzlinách primárnych nádorov (karcinóm pľúc u fajčiarov a alkoholikov).
 4. Endokrinné ochorenia spojené zo zvýšenou činnosťou štítnej žľazy.
 5. Kožné ochorenia - sarkoidóza.

Zvlášť detská a mladistvá populácia veľmi ľahko reaguje benígnym zväčšením lymfatických uzlín na krku na rôzne infekcie horných dýchacích ciest, riziko malígneho ochorenia v tomto veku je veľmi nízke. S pribúdajúcim vekom sa riziko malígneho ochorenia lymfatických uzlín zvyšuje, naopak benígna lymfadenopatia je výnimočná.

Aké sú najčastejšie príznaky spojené so zväčšením lymfatických uzlín? Aké sú najčastejšie príznaky spojené so zväčšením lymfatických uzlín?

Medzi celkové prejavy lymfadenopatie patria : únava, bolesť svalov, kašeľ, zvýšená teplota v dôsledku prebiehajúceho infekčného ochorenia, horúčka bez príčiny, zväčená slezina, nočné potenie a bezdvôvodné chudnutie môžu upozorniť na malígne nádorové ochorenie. K lokálnym príznakom patria predovšetkým opuch uzliny, bolesť na dotyk,  bolesť hrdla, bolesť ucha, problémy zubov a ústnej dutiny.

Ak už dlhší čas pozorujete zväčšené lymfatické uzliny, ktorých stav sa nezlepšuje a žiadne iné príznaky nepociťujete, s návštevou lekára pre istotu neváhajte. Môžu byť ukazovateľom práve závažnejšieho malígneho ochorenia. Naopak bolestivosť lymfatickej uzliny je často spojená s infekčnými ochoreniami, ale aj s malígnymi ochoreniami ako sú lymfómy a akútna leukémia. 

Spozornieť by ste mali, ak zväčšené lymfatické uzliny sú pevné, nepohyblivé, nepravidelne zväčšené, sú lokalizované na krku a nad kľučnou kosťou, sú ľahko viditeľné voľným okom, ich rozmery  presahujú 2cm veľkosť. 

Stanovenie správnej diagnózy a liečby Stanovenie správnej diagnózy a liečby

Základom správnej diagnózy okrem dôslednej anamnézy je aj palpačné vyšetrenie postihnutej zväčšenej lymfatickej uzliny končekmi prstov.  Pri fyzikálnom vyšetrení  lekár  overuje súmernosť a lokalizáciu, veľkosť a štruktúru lymfatickej uzliny, jej pohyblivosť alebo naopak pevnosť, citlivosť a bolestivosť, zápal kože v okolí postihnutej uzliny. 

K stanoveniu správnej diagnózy pomôžu aj  laboratórne vyšetrenia - kompletný krvný obraz, pečeňové testy a  ďalšie vyšetrenia (serológia, parazitológia). Okrem týchto vyšetrení v prípade potreby čakajú pacienta aj zobrazovacie vyšetrovacie techniky ako USG vyšetrenie, RTG a/alebo CT vyšetrenie.

Pri podozrení na malígne ochorenie (nebolestivá  lymfatická uzlina tuhej konzistencie s veľkosťou nad 2,25cm², ktorej veľkosť sa ani po 1-2 mesiacoch nemení,  vek 40+, lokalizácia v supraklavikulárnej oblasti - hlava, krk, pľúca, ) sa vykoná histologické vyšetrenie lymfatickej uzliny - biopsia. Ide o odber vzorky buniek z lymfratickej uzliny, ktoré sa následne v laboratóriu dôsledne preskúma. 

Liečba zväčšených lymfatických uzlín závisí od príčiny, ktorá opuch lymfatickej uzliny spôsobila. V prípade bakteriálnej infekcie k zlepšeniu stavu dochádza po antibiotickej liečbe, u vírusovej infekcii spontánne po prekonaní ochorenia, v prípade potreby sa po 4 týždňoch od prekonania ochorenia urobí kontrolné vyšetrenie. Pri diagnostikovaní  nádorového ochorenia dôjde k chirurgickému odstráneniu nádora a postihnutých lymfatických uzlín s následnou indikovanou chemoterapiou, rádioterapiou. 

Homeopatická podpora lymfatického systému Homeopatická podpora lymfatického systému

Na zmiernenie zdurených lymfatických uzlín ako podporný liek môžete použiť monokomponentné homeopatické lieky alebo polykomponentný liek Lymphomyosot

Medzi najčastejšie používané patria :

 • THUYA OCCIDENTALIS - vhodné pre deti so silne zväčšenými lymfatickými uzlinami a mandľami, u ktorých prebieha zápal dýchacích ciest.  
 • BARYTA CARBONICA - vhodné u detí s veľmi opuchnutými a bolestivými uzlinami, ktoré ľahko prechladnú a následne rýchlo ochoria. Uzliny sú pohyblivé pri palpácii ako korálky, je prítomná zväčšená nosná mandľa, ktorá núti dieťa dýchať ústami. 
 • CALCAREA CARBONICA - vhodné pre ľudí s opakovanými angínami, zápalmi priedušiek alebo stredného ucha. Sprievodným prejavom  infekčných ochorení bývajú  často zväčšené krčné mandle, lymfatické uzliny a hustý hlien. 
 • SULFUR IODATUM - na drobné lymfatické uzliny

 • AGRAPHIS NUTANS na chronicky zväčšené mandle v riedení 5CH alebo 9CH. Užíva sa 5 granúl  1 - 2x denne dlhší čas.
 • LYMPHOMYOSOT - na stimuláciu vlastných liečivých mechanizmov organizmu pri lymfatizme (neželané správanie sa organizmu voči infekcii), lymfedéme (miazgový opuch) - pooperačnom, prípadne potraumatickom, zníženej odolnosti organizmu, pri tuberkulóze krčných miazgových uzlín, pri hypertrofii tonzíl (zväčšenie mandlí) a chronickej tonzilitíde (zápal mandlí) a na odstránenie splodín látkovej premeny z mezenchýmu.

So správnym výberom homeopatika, s odporúčaným dávkovaním je vhodné obrátiť sa na vyškoleného homeopata.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

Skladom v e‑shope

21,09 €

LYMPHOMYOSOT 100 tabliet

Skladom v e‑shope

11,79 €

FYTO Bylinný čaj na lymfatický systém 20 x 1,5 g

Skladom v e‑shope

2,19 €

ASTINA Lymfex 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

21,79 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.