Po - Pia od 08:00 do 16:30 +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

Panadol Novum 500 mg

tbl flm (blis.PVC/Al) 1x12 ks
ŠÚKL:57474
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8590335014114
ID produktu:208843

Panadol Novum 500 mg

tbl flm (blis.PVC/Al) 1x12 ks
ŠÚKL:57474
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8590335014114
ID produktu:208843
0,89 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Nakúpte ešte za 14,11 € a získate dopravu zdarma

Liek obsahuje paracetamol, liečivo proti bolesti aj horúčke. Liek sa vstrebáva rýchlejšie než štandardné tablety s paracetamolom, liečivo sa uvoľňuje už 5 minút po užití. Panadol Novum 500 mg nedráždi žalúdok, nespôsobuje krvácanie a môžu ho užívať aj pacienti so žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi a osoby, ktoré sú citlivé na kyselinu acetylsalicylovú. Panadol Novum 500 mg je určený na zmiernenie miernej až stredne silnej bolesti, napr. pri bolesti hlavy, migréne, bolesti chrbta, zubov, bolesti pri menštruácii. Liek prináša úľavu aj pri nepríjemných príznakoch chrípky a prechladnutia, ako je bolesť svalov, kĺbov a bolesť hrdla a znižuje horúčku. Len na odporučenie lekára sa liek môže užívať na potlačenie bolesti pri niektorých reumatických ochoreniach, napr. artróze (degeneratívne ochorenie kĺbov) a neuralgii (bolesť pociťovaná v oblasti nervu). Liek je vhodný pre dospelých, mladistvých a deti od 6 rokov.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a dospievajúci od 15 rokov
- s telesnou hmotnosťou 34-60 kg: podáva sa 1 tableta ako jednorazová dávka. Časový odstup medzi jednotlivými dávkami je minimálne 4 hodiny.
- s telesnou hmotnosťou nad 60 kg: podáva sa 1-2 tablety ako jednorazová dávka. Odstup medzi jednotlivými dávkami je minimálne 4 hodiny.
Najvyššia jednotlivá dávka je 1 g (2 tablety), maximálna denná dávka sú 4 g (8 tabliet).
Pri dlhodobej liečbe (dlhšie ako 10 dní) sa nemá počas 24 hodín prekročiť dávka 2,5 g (5 tabliet).

Dospievajúci vo veku 12-15 rokov
Podáva sa 1 tableta s časovým odstupom najmenej 4-6 hodín.
Maximálna denná dávka paracetamolu je 3 g (6 tabliet).

Deti vo veku 6-12 rokov
- s telesnou hmotnosťou 21-32 kg: podáva sa 1/2 tablety.
- s telesnou hmotnosťou od 33 kg: podáva sa 1 tableta.
Jednotlivé dávky sa podávajú s časovým odstupom najmenej 4-6 hodín.
Deti s hmotnosťou 21-24 kg: maximálna denná dávka je 1,25 g (2 a 1/2 tablety).
Deti s hmotnosťou 25-32 kg: maximálna denná dávka je 1,5 g (3 tablety).
Deti s hmotnosťou 33-40 kg: maximálna denná dávka je 2 g (4 tablety).
Medzi jednotlivými dávkami sa musí dodržať minimálny interval 4 hodiny.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek:
Pri glomerulárnej filtrácii 50-10 ml/min možno podávať 500 mg (1 tableta) každých 6 hodín, pri hodnote nižšej ako 10 ml/min každých 8 hodín.

Dĺžka liečby:
Liek sa môže užívať bez konzultácie s lekárom najdlhšie 7 dní, u detí najdlhšie 3 dni. Ak nedôjde do 3 dní k zníženiu horúčky a do 5 dní k ústupu bolesti alebo sa naopak ťažkosti zhoršia, vyskytnú sa nové príznaky či neobvyklé reakcie, je potrebné navštíviť lekára.

Spôsob použitia

Tableta sa má prehltnúť a zapiť dostatočným množstvom tekutiny, nezávisle od jedla. Deliaca ryha umožňuje deliť tabletu na dve rovnaké dávky. Je nutné dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami uvedené vyššie.

Upozornenie

Počas tehotenstva sa nepreukázali škodlivé účinky paracetamolu v odporúčaných dávkach.
Pri krátkodobej liečbe a súbežnom starostlivom sledovaní dojčaťa nie je nutné dojčenie prerušiť.
Liek nie je určený pre deti mladšie ako 6 rokov.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s ťažkou hepatálnou insuficienciou.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s akútnou hepatitídou.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s ťažkou hemolytickou anémiou.
Počas liečby sa nemá konzumovať alkohol (riziko hepatotoxicity).
Súbežné dlhodobé užívanie paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej alebo iných nesteroidných protizápalových liekov môže viesť k poškodeniu funkcie obličiek.
Paracetamol zvyšuje účinok antikoagulačných liečiv (warfarín, kumarínové deriváty) (zvýšené riziko krvácavosti).
Tablety obsahujú zmes sodných solí parabénov.
​Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

paracetamol

Liečba miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, vrátane migrény, bolesť zubov, neuralgie rôzneho pôvodu, menštruačné bolesti, reumatické bolesti, najmä bolesť pri osteoartróze a bolesť chrbta, bolesti kĺbov, svalov a bolesť hrdla, sprevádzajúca chrípkové ochorenie a akútny zápal horných dýchacích ciest. Horúčka.

Liek je kontraindikovaný pri známej precitlivenosti na paracetamol alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok lieku, pri ťažkej hepatálnej insuficiencii, akútnej hepatitíde, pri ťažkej hemolytickej anémii.

Tak ako všetky lieky, aj Panadol Novum 500 mg  môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
   
Ak sa liek používa v odporúčaných dávkach zvyčajne je dobre znášaný, ale môžu sa vyskytnúť kožné  vyrážky, dýchavičnosť alebo poruchy krvotvorby. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti typu tlaku a bolesti žalúdka.

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Rýchlosť absorpcie paracetamolu môže zvýšiť metoklopramid alebo domperidón a znížiť  cholestyramín. Súbežné dlhodobé užívanie Panadolu Novum 500 mg a kyseliny acetylsalicylovej alebo iných nesteroidných protizápalových liekov môže viesť k poškodeniu funkcie obličiek.
Antikoagulačný účinok warfarínu alebo iných kumarínových derivátov sa môže zvýšiť spolu so zvýšeným rizikom krvácania dlhodobým pravidelným denným užívaním paracetamolu. Občasné užívanie nemá signifikantný účinok. Hepatotoxické látky môžu zvýšiť možnosť kumulácie a predávkovania paracetamolom.  Paracetamol zvyšuje plazmatickú hladinu kyseliny acetylsalicylovej a chloramfenikolu. Probenecid znižuje klírens a výrazne predlžuje biologický polčas paracetamolu. Induktory mikrozomálnych enzýmov (rifampicín, fenobarbital) môžu zvýšiť toxicitu paracetamolu, vznikom vyššieho podielu toxického epoxidu pri jeho biotransformácii.

Pri podávaní Panadolu Novum 500 mg pacientom so zmenami pečeňových funkcií a u pacientov, ktorí užívajú dlhodobo vyššie dávky Panadolu Novum 500 mg je nutná pravidelná kontrola pečeňových testov. Nebezpečenstvo predávkovania je vyššie u pacientov s ochorením pečene.

Pri liečbe perorálnymi antikoagulanciami a súbežnom podávaní vyšších dávok Panadolu Novum 500 mg je nutná kontrola protrombínového času. Počas liečby sa nesmú piť alkoholické nápoje.
Paracetamol môže byť už pri dávkach nad 6 g denne hepatotoxický. Poškodenie pečene sa však môže vyvinúť už pri oveľa nižších dávkach, ak spolupôsobí alkohol, induktory pečeňových enzýmov alebo iné hepatotoxické lieky. Dlhodobá konzumácia alkoholu významne zvyšuje riziko hepatotoxicity
paracetamolu.

Pacientov treba upozorniť, aby neužívali súbežne iné lieky obsahujúce paracetamol. 

Paracetamol sa musí užívať so zvýšenou opatrnosťou u pacientov s deficitom enzýmu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy a u pacientov s poškodením funkcie obličiek. Pri dlhodobej liečbe nemožno vylúčiť možnosť poškodenia obličiek.

Liek obsahuje parabény, v dôsledku toho môže vyvolať alergické reakcie (pravdepodobne oneskorené).

Liek nie je určený pre deti mladšie ako 6 rokov.

Otázka k tovaru

Panadol Novum 500 mg