Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

Olynth HA 0,1 %

aer nao 1x10 ml
ŠÚKL:36097
Typ produktu:humánne lieky
EAN:3574660403404
ID produktu:208727

Olynth HA 0,1 %

aer nao 1x10 ml
ŠÚKL:36097
Typ produktu:humánne lieky
EAN:3574660403404
ID produktu:208727
4,72 € s DPH
 • Produkt je na sklade
 • Za nákup produktu získate 4 body
 • Nakúpte ešte za 30,00 € a získate dopravu zadarmo

Liečivo v lieku je xylometazolín, ktorý vyvoláva v mieste svojho účinku stiahnutie ciev, čím znižuje opuch sliznice a následne uľahčuje dýchanie cez nos a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Účinok sa obvykle dostaví o 5-10 minút. Kyselina hyalurónová chráni a zvlhčuje sliznicu nosa, a tým vytvára optimálne prostredie pre hojivý proces.

Liek je určený na zníženie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, pri nadmernej tvorbe hlienu spôsobenej vazomotorickou nádchou a pri alergickej nádche. Liek je taktiež určený na urýchlenie uvoľnenia hlienu pri zápale prinosových dutín a pri zápale sluchovej trubice spojenom s nádchou. Liek je určený dospelým a deťom od 6 rokov.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a deti od 6 rokov:

Aplikuje sa podľa potreby 1 vstrek do každej nosovej dierky maximálne 3x denne. Minimálny odstup medzi jednotlivými dávkami je 8 hodín. Liek sa nemá používať dlhšie ako 7 dní.
Medzi jednotlivými cyklami používania lieku je nutné počkať aspoň 7 dní s použitím tohto alebo podobného lieku.

Spôsob použitia

Liek je určený len na použitie do nosa. Pred prvým použitím je potrebné niekoľkokrát stlačiť pumpičku a streknúť do vzduchu, až kým sa nedosiahne vystrekovanie súvislej dávky aerosólu. Nosový sprej je takto pripravený na použitie. Nosový sprej sa má aplikovať po vyfúkaní nosa a pacient má pri aplikácii pokiaľ možno sedieť. Fľaška musí byť pri aplikácii vo zvislej polohe. Pumpička sa stlačí iba jedenkrát a aerosól sa jemne vdýchne nosom. Aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií, liek môže byť používaný iba jednou a tou istou osobou a po použití sa opäť nasadí na pumpičku ochranný kryt.

Upozornenie

U detí do 6 rokov sa liek nemá používať.
Počas tehotenstva sa liek nemá používať, pokiaľ potenciálny prínos liečby pre matku neprevýši možné riziko pre vyvíjajúci sa plod (konzultovať s lekárom).
U dojčiacich žien je použitie lieku nutné konzultovať s lekárom. Nie je známe, či sa xylometazolín alebo jeho metabolity vylučujú do ľudského materského mlieka.
Liek je určený iba na krátkodobé použitie. Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť opätovný dlhodobý opuch nosovej sliznice po vysadení lieku, vykazujúci známky závislosti.
Liek sa nesmie použiť pri suchom zápale nosovej sliznice s tvorbou chrást.
Liek sa môže používať len po konzultácii s lekárom u pacientov so zvýšeným vnútroočným tlakom, so závažným kardiovaskulárnym ochorením (napríklad ischemická choroba srdca, hypertenzia), s feochromocytómom, s metabolickými ochoreniami (hypertyreóza, diabetes mellitus) a u pacientov, ktorí boli v predchádzajúcich 2 týždňoch liečení inhibítormi monoamínooxidázy (IMAO).
Z hygienických dôvodov je použiteľnosť lieku po prvom otvorení 12 mesiacov (v rámci času použiteľnosti uvedeného na obale).
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

xylometazolíniumchlorid

Na zníženie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, vazomotorickej nádche (rhinitis vasomotorica), alergickej nádche (rhinitis allergica).
Na urýchlenie uvoľnenia sekrécie u paranazálnej sinusitídy a pri katare Eustachovej trubice spoločne s nádchou.
OLYNTH HA ,1 % je určený na liečbu dospelých a detí od 7 rokov.

OLYNTH HA ,1 % sa nesmie užívať v nasledujúcich prípadoch:

 • precitlivenosť na liečivo alebo ktorúkoľvek pomocnú látku lieku,
 • rhinitis sicca,
 • deti do 7 rokov veku.

Tak ako všetky lieky, aj Olynth HA ,1 % môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Dýchací systém
U citlivých pacientov môže Olynth HA ,1 % spôsobiť prechodné a mierne príznaky dráždenia sliznice, ktoré sa prejavia ako pálenie v nose, alebo pocit suchej sliznice. Často môže vzniknúť opuch sliznice nosa po odznení účinku lieku.

Nervový systém
Zriedkavo sa môže objaviť bolesť hlavy, nespavosť alebo únava.

Obehový systém
Menej často sa vyskytujú nežiaduce účinky na srdci a obehovom systéme, najmä búšenie srdca, zrýchlený tep a vzostup krvného tlaku.

Dlhodobé alebo časté používanie vyšších dávok lieku Olynth HA ,1 % môže viesť k pocitom pálenia v nose alebo suchosti nosovej sliznice, ale aj k prekrveniu sliznice (opuchu), ktorá sa zhoršuje nadmerným používaním lieku (tzv. rhinitis medicamentosa). K tomuto účinku môže dôjsť už po 5 dňoch liečby – dlhodobé podávanie lieku môže spôsobiť trvalé poškodenie sliznice, pocit sucha a svrbenie v nose s tvorbou chrást a drobným krvácaním po ich odlúpnutí (rhinitis sicca).

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Účinky lieku Olynth HA ,1 % a iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Týka sa to niektorých liekov užívaných na zlepšenie nálady (inhibítory monoaminooxidázy tranylcypromínového typu alebo tricyklické antidepresíva), ktoré môžu pôsobiť na obehový systém zvýšením krvného tlaku.

Buďte zvlášť opatrný pri používaní lieku Olynth HA ,1 %:

 • ak ste liečení niektorými liekmi proti depresii (inhibítory monoaminooxidázy) alebo inými liekmi s možným zvýšením krvného tlaku,
 • ak trpíte zvýšeným vnútroočným tlakom, najmä ak máte zelený zákal (glaukóm) s úzkym uhlom,
 • ak trpíte závažnou chorobou obehového systému (napr. ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak),
 • ak trpíte feochromocytómom (nádor drene nadobličiek, ktorý spôsobuje zvýšenie krvného tlaku),
 • ak trpíte niektorými poruchami látkovej výmeny (zvýšená funkcia štítnej žľazy, cukrovka).


V týchto prípadoch sa liek môže používať iba po starostlivom vyhodnotení prínosu a rizika lekárom.

Otázka k tovaru

Olynth HA 0,1 %

Otázky a odpovede

 • janka
  8.12.2016
  dobry den, mam nadchu a plny nos prosim viete mi pradit aky nosovy sprej si mam kupit ? dakujem
  Mgr. Miroslava Zrubáková
  9.12.2016
  Dobrý deň. Upchatie nosa je výsledkom vírusovej infekcie nosovej sliznice, ktorá spôsobuje následný zápal sprevádzaný typickými príznakmi bežnej nádchy. Upchatý nos je možné liečiť pomocou voľnopredajných liekov označovaných ako dekongestíva, ktoré pomáhajú nos uvoľniť. Sprej na uvoľnenie nosa Muconasal plus prináša rýchle zmiernenie príznakov nádchy. Muconasal plus je kombinácia účinnej látky, ktorá rýchlo a účinne uvoľňuje nosové cesty, a éterických olejov, ktoré účinne regenerujú nos a vyživujú nosovú sliznicu, aby ste mohli opäť voľne dýchať. https://www.benulekaren.sk/p/209315/muconasal-plus Olynth HA 0.1% (https://www.benulekaren.sk/p/208727/olynth-ha-0-1) Liečivo v lieku je xylometazolín, ktorý vyvoláva v mieste svojho účinku stiahnutie ciev, čím znižuje opuch sliznice a následne uľahčuje dýchanie cez nos a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Účinok sa obvykle dostaví o 5-10 minút. Kyselina hyalurónová chráni a zvlhčuje sliznicu nosa, a tým vytvára optimálne prostredie pre hojivý proces.