Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Kategórie

Olynth HA 0,1 %

aer nao 1x10 ml
ŠÚKL:36097
Typ produktu:humánne lieky
EAN:3574660403404
ID produktu:208727
Značka:Olynth

Olynth HA 0,1 %

aer nao 1x10 ml
ŠÚKL:36097
Typ produktu:humánne lieky
EAN:3574660403404
ID produktu:208727
Značka:Olynth
Internetová cena:
4,72 € s DPH
Tento produkt je dočasne vypredaný a nemožno ho zakúpiť.
Môžete sledovať informácie o dostupnosti produktu alebo si vybrať iný produkt z tejto kategórie.

Liek obsahuje liečivo xylometazolíniumchlorid, ktoré vyvoláva v mieste svojho účinku stiahnutie ciev, a tým znižuje opuch sliznice nosa a následne uľahčuje dýchanie nosom a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Kyselina hyalurónová vo forme sodnej soli, glycerol a sorbitol majú zvlhčujúci účinok.

Liek je určený na zmiernenie opuchu sliznice nosa pri:

 • akútnej nádche,
 • nadmernej tvorbe hlienu spôsobenej vazomotorickou nádchou,
 • alergickej nádche.

Liek je taktiež určený na urýchlenie uvoľňovania hlienu pri zápale prinosových dutín a pri zápale sluchovej trubice spojenom s nádchou.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a deti od 6 rokov: 1 dávka do každej nosovej dierky podľa potreby, najviac však 3x denne.

Nástup účinku sa obvykle dostaví v priebehu 5-10 minút.

Liek sa nemá používať dlhšie ako 7 dní, pokiaľ lekár neurčí inak. Opätovné používanie lieku je možné iba po niekoľkodňovej prestávke.

Spôsob použitia

Liek je určený len na použitie do nosa. Pred prvým použitím sa má niekoľkokrát stlačiť pumpičku, až kým sa neobjaví súvislá dávka aerosólu. Fľaštička s dávkovačom, obsahujúca nosovú roztokovú aerodisperziu, je takto pripravená na okamžité použitie. Pri podávaní sa má vstreknúť iba jedna dávka do každej nosovej dierky a následne má pacient ľahko vdýchnuť nosom. Fľaštička sa pri podávaní drží vo zvislej polohe. Dávka lieku sa nemá vstrekovať držaním fľaštičky vo vodorovnej polohe alebo hore dnom. Po použití sa nasadí opäť na pumpičku ochranný kryt.

Upozornenie

Počas tehotenstva sa liek nemá používať, pokiaľ potenciálny prínos liečby pre matku neprevýši možné riziko pre vyvíjajúci sa plod.
Nie je známe, či sa xylometazolín alebo jeho metabolity vylučujú do ľudského mlieka, preto je potrebná opatrnosť pri používaní tohto lieku počas dojčenia.
Liek je kontraindikovaný u detí mladších ako 6 rokov.
Dlhodobé používanie môže viesť k prekrveniu sliznice nosa, zvýšeniu opuchu alebo zníženiu priechodnosti nosa, čo môže mať za následok opakované alebo trvalé používanie lieku pacientom.
Z hygienických dôvodov sa liek nemá po otvorení používať dlhšie ako 12 mesiacov.
Liek obsahuje sorbitol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

xylometazolíniumchlorid

Na zníženie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, vazomotorickej nádche (rhinitis vasomotorica), alergickej nádche (rhinitis allergica).
Na urýchlenie uvoľnenia sekrécie u paranazálnej sinusitídy a pri katare Eustachovej trubice spoločne s nádchou.
OLYNTH HA ,1 % je určený na liečbu dospelých a detí od 7 rokov.

OLYNTH HA ,1 % sa nesmie užívať v nasledujúcich prípadoch:

 • precitlivenosť na liečivo alebo ktorúkoľvek pomocnú látku lieku,
 • rhinitis sicca,
 • deti do 7 rokov veku.

Tak ako všetky lieky, aj Olynth HA ,1 % môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Dýchací systém
U citlivých pacientov môže Olynth HA ,1 % spôsobiť prechodné a mierne príznaky dráždenia sliznice, ktoré sa prejavia ako pálenie v nose, alebo pocit suchej sliznice. Často môže vzniknúť opuch sliznice nosa po odznení účinku lieku.

Nervový systém
Zriedkavo sa môže objaviť bolesť hlavy, nespavosť alebo únava.

Obehový systém
Menej často sa vyskytujú nežiaduce účinky na srdci a obehovom systéme, najmä búšenie srdca, zrýchlený tep a vzostup krvného tlaku.

Dlhodobé alebo časté používanie vyšších dávok lieku Olynth HA ,1 % môže viesť k pocitom pálenia v nose alebo suchosti nosovej sliznice, ale aj k prekrveniu sliznice (opuchu), ktorá sa zhoršuje nadmerným používaním lieku (tzv. rhinitis medicamentosa). K tomuto účinku môže dôjsť už po 5 dňoch liečby – dlhodobé podávanie lieku môže spôsobiť trvalé poškodenie sliznice, pocit sucha a svrbenie v nose s tvorbou chrást a drobným krvácaním po ich odlúpnutí (rhinitis sicca).

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Účinky lieku Olynth HA ,1 % a iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Týka sa to niektorých liekov užívaných na zlepšenie nálady (inhibítory monoaminooxidázy tranylcypromínového typu alebo tricyklické antidepresíva), ktoré môžu pôsobiť na obehový systém zvýšením krvného tlaku.

Buďte zvlášť opatrný pri používaní lieku Olynth HA ,1 %:

 • ak ste liečení niektorými liekmi proti depresii (inhibítory monoaminooxidázy) alebo inými liekmi s možným zvýšením krvného tlaku,
 • ak trpíte zvýšeným vnútroočným tlakom, najmä ak máte zelený zákal (glaukóm) s úzkym uhlom,
 • ak trpíte závažnou chorobou obehového systému (napr. ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak),
 • ak trpíte feochromocytómom (nádor drene nadobličiek, ktorý spôsobuje zvýšenie krvného tlaku),
 • ak trpíte niektorými poruchami látkovej výmeny (zvýšená funkcia štítnej žľazy, cukrovka).


V týchto prípadoch sa liek môže používať iba po starostlivom vyhodnotení prínosu a rizika lekárom.

Otázka k tovaru

Olynth HA 0,1 %

Otázky a odpovede

 • janka
  8.12.2016
  dobry den, mam nadchu a plny nos prosim viete mi pradit aky nosovy sprej si mam kupit ? dakujem
  Mgr. Miroslava Zrubáková
  9.12.2016
  Dobrý deň. Upchatie nosa je výsledkom vírusovej infekcie nosovej sliznice, ktorá spôsobuje následný zápal sprevádzaný typickými príznakmi bežnej nádchy. Upchatý nos je možné liečiť pomocou voľnopredajných liekov označovaných ako dekongestíva, ktoré pomáhajú nos uvoľniť. Sprej na uvoľnenie nosa Muconasal plus prináša rýchle zmiernenie príznakov nádchy. Muconasal plus je kombinácia účinnej látky, ktorá rýchlo a účinne uvoľňuje nosové cesty, a éterických olejov, ktoré účinne regenerujú nos a vyživujú nosovú sliznicu, aby ste mohli opäť voľne dýchať. https://www.benulekaren.sk/p/209315/muconasal-plus Olynth HA 0.1% (https://www.benulekaren.sk/p/208727/olynth-ha-0-1) Liečivo v lieku je xylometazolín, ktorý vyvoláva v mieste svojho účinku stiahnutie ciev, čím znižuje opuch sliznice a následne uľahčuje dýchanie cez nos a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Účinok sa obvykle dostaví o 5-10 minút. Kyselina hyalurónová chráni a zvlhčuje sliznicu nosa, a tým vytvára optimálne prostredie pre hojivý proces.
Prepáčte, aktuálne máme skladom dostupných max. :productStock ks. Ak si chcete objednať viac kusov, kontaktujte nás na podpora@benulekaren.sk