Liečivé bylinky na úľavu pri suchom kašli a na potenie

LIEČIVÉ BYLINKY NA ÚĽAVU PRI SUCHOM KAŠLI A NA POTENIE

Miroslav Kramár

Miroslav Kramár

Liečivé bylinky sa dnes pestujú a priemyselne spracovávajú, preto sa s nimi stretáme predovšetkým ako so zložkami mnohých liekov a výživových doplnkov, ale aj cukríkov či už ako hlavné účinné látky alebo aj ako pomocné zložky. Nesú nielen účinok na organizmus, ale sú aj voňavé a chutné. Na ochorenia dýchacích ciest sa používajú predovšetkým liečivé byliny s obsahom slizov, saponínov a silíc. Pomáhajú chrániť slzinice dýchacích ciest, zvyšujú tvorbu hlienov, čím ovplyvňujú ich hustotu, zmierňujú dráždenie na kašeľ alebo ovplyvňujú imunitný systém.

 • Dýchanie
 • Choroby

5 minút čítania


Liečivé rastliny používané na utlmenie suchého kašľa s obsahom slizov Liečivé rastliny používané na utlmenie suchého kašľa s obsahom slizov

 
Antitusický účinok slizov sa pripisuje ich priľnavosti k slizniciam dýchacích ciest, čím zabráni podráždeniu na kašeľ. Keďže sa predpokladá priľnavosť aj k slizniciam tráviaceho traktu, môže dochádzať k spomalenému vstrebávaniu liečiv, odporúča sa pol- až hodinový odstup pre užitie liekov po čajovinách s obsahom slizov. 


Koreň ibiša (Althaea officinalis – Ibiš lekársky)

Na našom trhu je dostupný ako samostatná čajovina alebo ako zložka rôznych bylinných zmesí, sirupov, kvapiek či pastiliek, ktoré obsahujú vodný alebo alkoholový extrakt z koreňa Ibiša lekárskeho. Jeho účinok bol potvrdený aj v klinických štúdiách u detí a dospelých. Dokonca sa  ukázali ako účinné pri tlmení suchého kašľa spôsobeného užívaním ACE inhibítorov (lieky na tlak „-pril“). Má tiež antiflogistický, epitelizačný, antimikrobiálny a imunomodulačný účinok.
Pri použití čajoviny je vhodné uprednostniť macerát (výluh za studena) pred záparom, nakoľko koreň ibiša obsahuje aj škrob, ktorý sa v horúcej vode extrahuje na úkor farmakologicky účinných slizov. Použitie u detí sa odporúča od troch rokov. Kvôli nedostatku údajov o bezpečnosti ibiša v období tehotenstva a pri kojení sa jeho použitie neodporúča.   


Lišajník islandský (Cetraria islandica – Pľuzgierka islandská)

Dostupný ako samostatná čajovina, ale častejšie ako zložka sirupov, pastiliek či lízaniek s obsahom extraktu z Lišajníka islandského. Zlepšuje prejavy zápalu, suchosti a podráždenia sliznice ústnej dutiny a hltanu, aj kašľu s tým spojeným. Čajovinu je možné pripraviť ako zápar alebo ako macerát. Sirupy s obsahom extraktu Lišajníka islandského sú vhodné pre deti od 1 roka. 

 

LIVSANE Pastilky s islandským lišajníkom 40 kusov 1 x 1 ks
 

List Skorocelu kopijovitého (Plantago lanceolata – Skorocel kopijovitý)

Okrem čajoviny sa s listom skorocelu v lekárni najčastejšie stretnete vo forme sirupu, pastiliek či tinktúry. Často sa vyskytuje vo viaczložkových prípravkoch, kde sa využíva jeho antitusický účinok, nájdeme ho však aj v prípravkoch odporúčaných pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest v kombinácii s expektoračne pôsobiacimi liečivými rastlinami. 
Z čajoviny sa odporúča pripravovať zápar, u detí je použitie možné od 9. mesiaca. Tehotné môžu používať tiež. 

Liečivé rastliny používané na utlmenie suchého kašľa s obsahom silíc  Liečivé rastliny používané na utlmenie suchého kašľa s obsahom silíc 

Viaceré zložky rastlinných silíc, najmä mentol, borneol, eukalyptol a gáfor sú antitusicky pôsobiace terpénové rastlinné látky. 


Silica mäty piepornej (Mentha x piperita – mäta pieporná)

Silica mäty piepornej sa pri suchom kašli odporúča užívať inhalačne, perorálne, dermálne (vo forme masti na prsia alebo chrbát v oblasti priedušiek). Účinok mentolu je v prípade kašľa dvojfázový – v nízkych dávkach podporuje vykašliavanie, kým vo vysokých sa prejví jeho antitusický účinok.
Je preukázané jeho spazmolytické pôsobenie, vďaka čomu sú prípravky s jej obsahom vo viacerých krajinách EÚ registrované ako lieky na úľavu od bolestí hlavy a príznakov ako nafukovanie, kŕče a bolesť brucha najmä pri syndróme dráždivého čreva. Okrem nich sa vyznačuje aj antimikrobiálnym, antialergickým, účinkom, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče a pôsobí proti nadúvaniu.
Nesmie sa používať v prípade precitlivenosti na mentol a u detí do dvoch rokov, pretože môže vyvolať laryngospazmus. Rovnako sa neodporúča u detí s predchádzajúcou anamnézou záchvatov a u pacientov s achlórhydriou a ochoreniami pečene a žlčníka. Opatrnosť pri jej užívaní (najmä orálnom a perorálnom) sa odporúča aj pri vredových ochoreniach gastrointestinálneho traktu. Kvôli nedostatku údajov o bezpečnosti sa neodporúča používanie mätovej silice u tehotných a dojčiacich žien.
 

Vňať pamajoránu obyčajného (Origanum vulgare – pamajorán obačajný)/Oregano

Vňať pamajoránu sa pripravuje vo forme záparu.  Bola dokázaná hlavne antimikrobiálna a antioxidačná aktivita, preto sa používa hlavne proti prechladnutiu, pri zápaloch dýchacích ciest a prínosových dutín, je dobrý aj pri bolestiach hlavy, mierni suchý kašeľ, ktorý je dráždivý a bez hlienu a pomáha aj pri nechutenstve do jedla. Keďže chýbajú údaje o jeho bezpečnosti, neodporúča sa jeho užívanie u dojčiacich žien. Použitie u tehotných treba s opatrnosťou, rovnako u detí do 18 rokov. 

Liečivé rastliny používané pri prechladnutí s diaforetickým účinkom (zvyšujúce potenie) Liečivé rastliny používané pri prechladnutí s diaforetickým účinkom (zvyšujúce potenie)

Rastliny s diaforetickým účinkom podporujú potenie najčastejšie zvýšením prietoku krvi v cievach blízko k povrchu tela. Mechanizmus ich účinku zahŕňa uvoľnenie hladkého svalstva nielen v cievach, ale aj v póroch pokožky, čím ich otvárajú a umožňujú vylučovanie potu. 

Kvet bazy (Sambucus nigra – Baza čierna)

Kvety bazy čiernej sa používajú ako tradičný rastlinný liek na zmiernenie skorých príznakov prechladnutia, buď vo forme rezanej byliny určenej na prípravu záparu, alebo vo forme tekutého extraktu, resp. tinktúry. Použitie je teda zatiaľ overené výlučne dlhodobými skúsenosťami a ľudovým liečiteľstvom, ktoré bazu odporúča aj ako prevenciu bežného prechladnutia.
Použitie u detí sa z dôvodu chýbajúcich údajov o bezpečnosti neodporúča do 12 rokov. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča ani jej použitie v období gravidity a laktácie. Extrakty vo výživových doplnkoch sú vhodné od 3 rokov, pretože sú zbavené nevhodných zložiek.
Nebezpečné môžu byť listy a nezrelé plody bazy, pretože obsahujú kyanogénny glukozid sambunigrín a po ich požití sa môže objaviť nevoľnosť, vracanie, hnačka či závrate.

Kvet lipy (Lipa malolistá, Lipa veľkolistá - Tilia cordata)

Lipa sa pri prechladnutí najčastejšie používa vo forme záparu z kvetov, ale dostupná je aj vo forme tinktúry či tekutého extraktu.
Boli dokázané účinky anxiolytické (psychické uvoľnenie), sedatívne (utlmujúce), spazmolytické, antimikrobiálne, diuretické a diaforetické (podporujúce potenie). 
Užívanie lipových kvetov v tehotenstve a počas dojčenia sa kvôli nedostatku údajov o bezpečnosti neodporúča. Z rovnakého dôvodu by sa lipa nemala používať ani u detí do 4 rokov. Medzi 4. a 12. rokom sa odporúča iba vo forme záparu. Vyskytnúť sa môže alergická reakcia, keďže lipový peľ patrí medzi bežné a pomerne časté alergény. 

čajíík

Zdroje:

Doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc.:Herbálne prípravky na liečbu symptómov 
chrípky a prechladnutia, Solen 2015
prof. MUDr. Gabriela Nosáľová, DrSc., doc. MUDr. Slavomír Nosáľ, PhD.: Ako liečiť kašeľ?, solen 2013
PharmDr. Silvia Fialová, PhD.: Prírodné liečivá na podporu imunity, solen 2013

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

TUSSIREX 20 pastiliek

 • Zľava 14 %

Skladom v e‑shope

8,89 € 7,65 €

SINUPRET Akut 20 tabliet

Skladom v e‑shope

9,69 €

STOPKAŠEĽ Medical sirup od 1 roku 150 ml

Skladom v e‑shope

5,19 €

LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 200 ml

Skladom v e‑shope

7,49 €

LIVSANE Pastilky s islandským lišajníkom 40 kusov

Skladom v e‑shope

5,99 €

LIVSANE Lipový čaj 20 x 1,8 g

Skladom v e‑shope

3,49 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  03. 05. 2023

  Suchý kašeľ v tehotenstve

  Dobrý deň . Chcem sa spýtať ,som tehotná a mám dráždivý suchý kašeľ . Aký sirup by som si mala kúpiť ? Alebo aké sú najlepšie cmúľacie tablety a čaje v tehotenstve? Ďakujem za odpoveď .

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Najbezpečnejšie je používanie homeopatických liekov, kt. sú účinné a bezpečné aj v tehotenstve.  Odporúčam Vám STODAL sirup 200 ml, vhodnou alternatívou je STOPKAŠEĽ Medical sirup od 1 roku 150 ml. Ako podporný liek  odporúčam užívanie kalciového sirupu - CALCIUM Chloratum teva 100 ml alebo s vanilkovou príchuťou.  Ako doplnok môžete  cmúľať pastilky proti kašľu - DR. WEISS Stopkašeľ medical 24 pastiliek , každé 2 -3 hodiny nechajte voľne rozpustiť v ústach 1 pastilku. Z čajov je najvhodnejší čaj pre tehotné LEROS Čaj pre tehotné mamičky 20 x 2 g, pri vlhkom kašli Pulmoran. 

   

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  17. 07. 2023

  suchý kašel

  dobrý deň, mala som zapálené hrdlo a užívala som solmukol a vykašliavala som hlieny. teraz mám suchý kašeľ, začne na akoby kúsať v hrdle a napína ma na kašlanie, suché , štekavé. hlavne keď sa dám do kludu a lahnem si. Aký sirup alebo liek?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ak už hlieny nemáte, ani nemáte pocit, že sa vam tam hlieny tovria, Solmucol už neužívajte. Je potrebné zmeniť liečbu zameranú na suchý kašeľ - odporúčam PAXELADINE 0,2% sirup 100 ml alebo TUSSIREX sirup 120 ml ( na všetky druhy kašla). Pred spaním skôr, ako si ľahnete do postele, môžete vycmúľať GENERICA hydro 20 pastiliek ( vytvárajú ochrannú vrstvu na sliznici na zmiernenie príznakov ochorenia) alebo GOLDEN Zlaté pastilky 12 kusov.  Určite je vhodné si navyšiť vankúš. 

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  01. 08. 2023

  Suchý kašeľ počas dojčenia

  Dobry den, co by som mohla na suchy kasel pocas dojcenia. Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Bežné lieky na suchý kašeľ ako Tussin, Paxeladine, Tussirex, Stoptussin nie sú vhodné počas dojčenia. V období dojčenia musia byť pre ich podávanie závažné dôvody, o ktorom rozhodne lekár. 

  Najbezpečnejšie je používanie homeopatických liekov, kt. sú účinné a bezpečné aj počas dojčenia.  Odporúčam Vám STODAL sirup 200 ml. Ako doplnok môžete piť čaj FYTO Nontusyl bylinný čaj pri kašli 20 x 1,25g a cmúľať pastilky proti kašľu - DR. WEISS Stopkašeľ medical 24 pastiliek , každé 2 -3 hodiny nechajte voľne rozpustiť v ústach 1 pastilku. 

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.