Respirátory
Buďte v bezpečí a kúpte si respirátory s vyššou triedou ochrany. Tieto ochranné pomôcky zakryjú nos a ústa tak, aby ste nevdychovali nefiltrovaný vzduch. Ochráni vás pred baktériami, vírusmi a plesňami. Respirátory podliehajú prísnym normám a majú stanovenú účinnosť ochrany. Zistite viac
Opýtajte sa lekárnika
Po-Pia: 09:00-17:00
MASKA Respirátor FFP2 bez ventilu 5 ks
Skladom v e‑shope
1,39 €
MASKA respirátor FFP2 bez ventilu 25 kusov
Nedostupné
12,49 €
Rozdiel medzi rúškom a respirátorom
Ústne rúška, ústenka chirurgická alebo lekárska maska je zdravotnícka pomôcka, ktorý je typická pre pracovníkov v zdravotníctve alebo tam, kde je potreba udržať prostredie bez mikróbov. Rúška zachytáva kvapôčky užívateľa a tým chráni jeho okolia.
Ak chceme chrániť okrem okolia i seba, je nutné zvoliť nanorušku. Nanorúška z nanovlákien je vyrobená z vlákien a polymérov. Tým je vytváraná mechanická membrána, ktorá zadržiava aj tie najmenšie častice. Výhodou je tiež to, že sa v nich dobre dýcha. Prečítajte si náš článok ,,Kedy použiť rúško a kedy radšej respirátor? ''
Respiračné polomasky môžeme označiť aj ako respiračné rúška a respirátory. Jedná sa však vždy o jeden typ produktu. Okrem vírusov, baktérií a plesní chráni svojho nositeľa tiež pred jemným prachom alebo kvapalnými toxickými časticami. Rúška a ústenky chráni okolie, respirátory priamo nás.
Aké sú druhy respirátorov?
Respirátory sa delia podľa triedy ochrany, ktorá sa označuje písmenami FFP (Face Filter Protection). Delenie podlieha prísnym normám.
- Respirátor FFP1 - chráni užívateľa pred prachovými časticami pri práci s drevom, tehlami, kovom a ďalším stavebným materiálom. Je vhodná na stavby alebo do zlievarní.
- Respirátor FFP2 - slúži ako ochrana pred jemnejšími prachovými časticami. Možno ho použiť pri práci s pesticídmi, pri natieraní farbami. Je možné ho použiť na zníženie rizika nákazy ochorenia Covid-19
- Respirátor FFP3 - tento druh je najúčinnejší triedou ochrany. Je určený ako najspoľahlivejšie ochrana proti koronavírusom alebo rhinovirom. Zachytí azbestové vlákna a toxické látky. Ak navyše ide o respirátor s nanovláknom, je možné ho používať aj viackrát, v závislosti od frekvencie nosenie a množstva vírusov vo vzduchu.
Na trhu sú aj celotvárové respirátory a respirátory s vymeniteľným filtrom. Do neho je možné zaobstarať rôzne typy filtrov. Označenie filtrov proti prachu a aerosólu s označením P1, P2 a P3 udáva násobok najvyššie prípustné koncentrácie škodlivých častíc (NPK-P)
- Respirátor P1 - max. 4x NPK-P, filtračná účinnosť 80%
- Respirátor P2 - max. 12x NPK-P, filtračná účinnosť 94%
- Respirátor P3 - max. 50x NPK-P, filtračná účinnosť 99%
Ako dlho vydrží respirátor?
Veľmi častou otázku je životnosť respirátora. Pri každom type respirátora sa však dĺžka používania líšia. Kontrolujte teda označenie písmenami. Respirátory R môžete používať opakovane. Respirátory s označením NR sú len na jedno použitie. Maximálna doba ochrany je 24 hodín. Respirátory D potom spĺňajú požiadavky na odolnosť voči zanášaniu výdychového ventilu.
V Benu lekárni vyberajte z respirátorov všetkých ochranných tried. Nájdete tu teda účinné respirátory triedy KN95, FFP2 (napríklad českej respirátory od značky Tex-tech) i FFP3. Z týchto ochranných pomôcok si stačí len vybrať.
Pozrite sa aj na ďalšie ochranné pomôcky a zdravotnícke potreby, ktoré ponúkame. V kategórii covid testy sú na výber antigénne testy aj testy na zistenie protilátok.