Potravinové interakcie

POTRAVINOVÉ INTERAKCIE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Možno ste už v tejto súvislosti počuli niečo o liekovej interakcii, teda o tom, že niektoré lieky vo vzájomnej kombinácii môžu reagovať a spôsobovať problémy. Čo ale možno netušíte, je fakt, že na lieky, ktoré beriete, môžu mať negatívny vplyv aj bežné potraviny a bylinky. Príklady, aké prekvapivé interakcie môžu nastať sa dozviete v tomto článku.

  • Životný štýl

5 minút čítania


Farmaceutické interakcie Farmaceutické interakcie

Liekové interakcie s potravou sa dajú rozdeliť na niekoľko druhov. Medzi farmaceutické interakcie patria tie, kedy sa liečivo v kontakte s danou potravinou či nápojom vyzráža do nevstrebateľného komplexu, a tým stratí svoj účinok. Uvedieme pár príkladov, ktoré možno už poznáte. Bežný čierny čaj obsahuje veľké množstvo trieslovín, ktoré môžu v interakcii s liekmi iónového charakteru vytvoriť tzv. cheláty a znížiť tak vstrebávanie a pôsobenie niektorých účinných látok. To sa týka napríklad liekov na problémy so štítnou žľazou. Ďalší príklad je užívanie antibiotík s účinnou látkou doxycyklín, ktorá reaguje na mlieko. Rovnaký vplyv má železo a vápnik v potravinách na antibiotiká na báze ofloxacínu, klaritromycínu, ciprofloxacínu a opäť doxycyklínu. Vápnik, rovnako ako vyššie uvedený čierny čaj, znižuje účinok liekov na problémy so štítnou žľazou.

Taktiež niektoré  výživové doplnky  a moderné potraviny pomáhajúce detoxikácii, môžu prispieť k zníženiu absorpcie, a tým aj účinku liekov. Ide napríklad o vlákninu - psyllium, chia semienka, Enterosgel alebo čierne uhlie. Tieto preparáty majú vysoký potenciál pre absorpciu, liečivo na seba naviažu a vylúčia ho z organizmu, bez toho aby sa mohlo vstrebať. Účinok lieku sa potom nemusí vôbec dostaviť. Psyllium je v tomto obzvlášť účinné. Viaže na seba tiež veľkú dávku cukrov, a preto môže viesť u pacientov liečených liekmi na vysoký cukor až ku hypoglykemizujúcemu efektu, tj. k náhlemu, výraznému a nežiaducemu poklesu hladiny cukru v krvi. Psyllium na seba veľmi účinne viaže tiež napríklad lítium (antidepresívum) a karbamazepín (antiepileptikum). Tieto lieky potom nemajú žiadúci efekt.

Farmakodynamické interakcie Farmakodynamické interakcie

Farmakodynamické interakcie sa týkajú zosilňovania (až násobenie) či znižovania (až zamedzenie) účinku lieku. Zosilňujúci efekt majú napríklad diuretikum v spojení s petržlenom, kedy núti k zvýšenému močeniu a strate tekutín. Ak užívate diazepam a urobíte si odvar z valeriány lekárskej, zosilníte účinky tohto sedatíva, čo môže byť veľmi nebezpečné. Rovnako tak pri spoločnom užívaní warfarínu a obľúbeného prípravku ginkgo biloba stúpa riziko zvýšenej krvácavosti. Účinok warfarínu naopak znižuje kapustová zelenina. Kel, špenát, brokolica, kapustový šalát - to všetko obsahuje vitamín K, pričom úlohou warfarínu je práve blokácia vitamínu K, aby sa znížila zrážanlivosť krvi. Inými slovami tu potom dochádza k prilievaniu oleja do ohňa. Liečiť kašeľ kombináciou kodeínu a brečtanového sirupu (napr. Hedelix) je kontraproduktívne. Kodeín totiž potláča nutkanie na kašeľ, zatiaľ čo brečtan podporuje vykašliavanie. Kyselina listová zasa pre zmenu znižuje účinok metotrexátu, ktorý patrí medzi cytostatiká. A tak by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej.

Farmakokinetické interakcie Farmakokinetické interakcie

V týchto interakciách sa jedná o vplyv na pohyb (premenu či vylúčenie) liečivá v organizme. Takých interakcií je celý rad a mnoho potravín a výživových doplnkov pôsobí ako inhibítory či induktory pečeňových enzýmov a ďalších faktorov, ktoré sa podieľajú na transformácii liečiv v tele.

Inhibítory enzýmov Inhibítory enzýmov

Enzýmy nám pomáhajú v premene a vylúčení liečiv z organizmu. Ak nejaká potravina enzýmy inhibuje (spomaľuje ich pôsobenie), môže to viesť k zadržaniu liečiv v tele. Liek sa potom vylučuje spomalene, kumuluje sa a zvyšuje sa tak liečebný, ale aj jeho nežiadúci účinok liečiva (až do úrovne nebezpečnej toxicity). Príkladom môžu byť citrusy (hlavne grep a pomelo - čím väčší citrusový plod, tým horšie), ktoré zvyšujú nežiaduci účinok liekov na cholesterol či na srdcovú arytmiu. Podobný účinok má aj zázvor alebo granátové jablko. Obľúbený pestrec, dokáže negatívne ovplyvňovať účinky už zmieňovaného warfarínu, antibiotika metronidazolu alebo liekov na vysoký krvný tlak. Schizandra čínska zvyšuje koncentráciu niektorých liekov v organizme. Nečakaný problém vám môžu spôsobiť aj jablká, ktoré prispievajú ku kumulácii liekov v organizme. Preto je vhodné zapíjať lieky čistou vodou - nie jablkovým a grepovým džúsom či čajom.

Induktory enzýmov Induktory enzýmov

Induktory enzýmov oproti tomu môžu spôsobovať rýchlejšie vylúčenie liekov z tela, čím dôjde k výraznému zníženiu až zrušeniu požadovaného účinku. Napríklad ľubovník negatívne ovplyvňuje pôsobenie radu imunosupresív, antimykotík, antiepileptík, antikoncepcie, antidepresív a podobne. Podobné účinky majú napríklad rakytník, roibos alebo echinacea. Takisto sója znižuje účinok celého radu liekov, rovnako ako kurkuma, ktorá môže okrem iného spôsobiť zlyhanie určitých typov antibiotík a ďalších liečiv. Goji (kustovnica čínska) znižuje účinky mnohých liekov. Zvyšuje hypoglykemický účinok antidiabetík a negatívne ovplyvňuje pôsobenie warfarínu. Medzi nebezpečné induktory patrí tiež THC (konope), ktoré zvyšuje výskyt pádov a závratov u pacientov liečených súčasne liekmi ovplyvňujúcimi svalový tonus (myorelaxanciá) a sedatívmi. Vysokým induktorom aj inhibítorom celej rady liekov je tiež cigaretový dym!

Problémové skupiny liekov či potravín Problémové skupiny liekov či potravín

Ako je vidieť, snaha podporiť liečbu pomocou inak veľmi prospešného ovocia alebo byliniek sa nie vždy vypláca, pričom uvedený zoznam nie je ani zďaleka úplný. Potrebné je tiež brať do úvahy ďalšie problémové skupiny liekov a potravín. Sem patria napríklad antacidá (lieky na prekyslenie žalúdka), minerály (vápnik, horčík, železo, zinok, draslík), mlieko a mliečne výrobky, čierny čaj a čierne uhlie, ktoré znižujú vstrebávanie iných liekov, najmä potom antibiotík. Tiež lieky doplňujúce hormóny štítnej žľazy by mali mať odstup od jedla aspon ½ hodiny a mali by sa zapíjať len vodou. Ak užívate nejaké lieky, vždy je dobré zistiť, či neinteragujú s grepom či ľubovníkom, ktoré najčastejšie spôsobujú interakcie. Veľa interakcií majú lieky psychiatrické, imunosupresívne, antibiotiká, lieky na srdcové arytmie a cholesterol.

Nie ste si istí? Opýtajte sa v lekárni Nie ste si istí? Opýtajte sa v lekárni

Ako sa v tom všetkom vyznať? Zaujímajte sa u každého konkrétneho lieku, ktorý beriete, nielen o interakcie s inými liekmi, ale práve aj o interakcie s potravinami a výživovými doplnkami. Do kamenných BENU lekárni sa môžete prísť poradiť, skúsení magistri Vám ochotne pomôžu. O radu vo veci nežiadúcich interakcií liekov a potravín si môžete tiež napísať do online poradne. Je určite lepšie sa dopredu opýtať ako potom riešiť zdravotné následky nevhodných kombinácií.


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.