Poranenie pri športe? „P.R.I.C.E. Terapia" vaša prvá pomoc.

PORANENIE PRI ŠPORTE? „P.R.I.C.E. TERAPIA" VAŠA PRVÁ POMOC.

 

Každý vie, že vďaka športovaniu dostávame do tela veľa dobrého - endorfíny sú tzv. ópioidné peptidy, ktoré obsahujú 31 aminokyselín, a tie produkuje ľudský mozog. Majú účinky podobné morfínu a príbuzným látkam, preto sa niekedy nazývajú endogénne morfíny.

Šport prispieva aj k chudnutiu, k lepšiemu tráviacemu procesu, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a triglyceridov, ale aj udržuje svaly pružné a kĺby ohybné.

Avšak šport môže byť často bolestivá záležitosť, najmä ak príde na drobné úrazy a zranenia. Príde jar či leto - a začína zvýšená aktivita a tým pádom aj úrazy! S teplejším obdobím sa všetci začíname viac hýbať a zranenia na seba nenechajú dlho čakať. Cyklistika, tenis, beh, strečing, futbal, volejbal - to všetko sú športy, kde môžete prísť k celkom serióznemu zraneniu. Napr. členok si môžete podvrtnúť kedykoľvek, aj na ceste z obývačky do kuchyne.

Keď nemáte čas sedieť u lekára s ľahkým zranením, vyskúšajte najprv P.R.I.C.E. terapiu

  • Články o zdraví

  Čo to vlastne je P.R.I.C.E terapia? Čo to vlastne je P.R.I.C.E terapia?

 

Ide o samoliečbu muskuloskeletárnych poranení. Terapia je vhodná v prípade, že si:

  • vyvrtnete členok,
  • presilite zápästie,
  • natiahnete si šľachy v kolene alebo stehne,
  • prípadne si z tenisu prinesiete tenisový lakeť.

V čom teda spočíva P.R.I.C.E. terapia?

Názov je skratkou odvodenou zo začiatočných písmen jednotlivých krokov v P.R.I.C.E. terapii.

P.R.I.C.E. terapiu treba nasadiť ihneď, resp. čím skôr po vzniku zranenia. Je to optimálna liečba počas prvých 2-3 dní, kedy je poranenie čerstvé. Ak poranenie neustupuje prípadne sa zhoršuje, budete si predsa musieť posedieť v čakárni a zveriť sa do rúk odborníkom.

Vytvorte predpoklady pre rýchle zotavenie zo zranenia!

P.R.I.C.E. terapia môže pomôcť počas prvých hodín, zranenie takpovediac "fixnete" a vytvárate predpoklady pre skoršiu a bezproblémovú rekonvalescenciu. Ak by ste zranenie nechali nepovšimnuté a spoliehali sa na samoliečiace schopnosti organizmu, mohla by byť následná liečba zdĺhavá.

V prípade, že by ste sa pokúšali zranenie "rozchodiť", mohli by nastať ďalšie komplikácie - masívne poškodenie tkaniva, zakrvácanie a zväčšenie opuchu.

P.R.I.C.E. terapia vs. lekár? P.R.I.C.E. terapia vs. lekár?

P.R.I.C.E. terapia pomôže od akútnych bolestí, kedy sa zranenie začína rozvíjať v plnej kráse, opúcha a doslova v ňom pulzuje bolesť.

Muskuloskeletárne zranenia patria už však svojou podstatou k problematickým zraneniam. Môže ísť o zlomeninu, vyvrtnutie, vykĺbenie, pomliaždeninu, natiahnutie väzov. V momente keď príde k takémuto zraneniu, je stav akútny a zranenie nemusí prvú hodinu vyzerať až tak vážne. Miesto poškodenia postupne opúcha, začína bolieť a deformuje sa. Daná časť sa naleje vodou.

P.R.I.C.E. terapia je len tzv. prvá pomoc. Miesto poranenia ošetríte a môžete ísť k lekárovi. Môže sa však stať, že k lekárovi nebudete musieť ísť a opuch a bolesť odznejú samé.

Je dôležité upozorniť, že P.R.I.C.E. terapia nie je náhradou za odbornú liečbu. Ak chcete posúdiť stav zranenia lekárom, prípadne stanoviť diagnózu a odborné ošetrenie, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

 

P.R.I.C.E. terapia krok za krokom P.R.I.C.E. terapia krok za krokom

 

P - PROTECTION - OCHRANA

Prvým krokom je ochrániť miesto poranenia, resp. zabandážovať ho a zabrániť ďalšiemu rozšíreniu opuchu, bolesti a poraneniu tkaniva. Vyskúšajte dlahu, bandáž, elastický obväz alebo tejpovacie pásky. Poranené miesto mechanicky ohraničíte, vyznačíte jeho tvar a mantinely, za ktoré už by sa nemalo rozšíriť.

R - REST - ODPOČINOK

Aj keď sme povedali, že nechať poranenie na samo-liečiace schopnosti organizmu nie je dobrý nápad, po zabandážovaní tak môžete urobiť. Nechajte telo odpočívať. Naštartujú sa samoúzdravné mechanizmy. Rana oddychuje, hojí sa tkanivo a odpúcha. Autosanačné mechanizmy môžete podporiť aj pozitívnou meditáciou a imagináciou o tom, ako sa poranené miesto hojí. Ak ste typ, ktorý neobsedí a neobleží, budete sa musieť zaprieť. Miesto poranenia nestačí iba natrieť, zabandážovať a vybrať sa opäť na hory. Riskujete zhoršenie stavu a komplikácie v ďalšej liečbe.

I - ICE - OCHLADENIE

Na zmiernenie pulzujúcej bolesti a odstránenie opuchu je potrebné zranenie pravidelne chladiť. Keď práve nespíte, chlaďte miesto najmenej každé 2 hodiny po dobu 10- 20 minút. Siahnuť môžete do mrazničky, po mrazenej zelenine a obaliť ju uterákom. Alebo vyskúšajte sofistikované gelové vrecúška, ktoré sa dajú nahriať, ale aj ochladiť. Gelové vrecúška sú veľmi dobrá investícia, využijete ich teda na terapiu teplom aj liečbu chladom.

C - COMPRESSION - STIAHNUTIE

Kompresia postihnutého miesta je pre liečbu úplne zásadná. Konzistentný tlak, ktorý vyvíja bandáž v oblasti postihnutého miesta, ovplyvňuje biomechaniku daného miesta. Proprioceptory v pokožke a tkanive reagujú na tlak tak, že v sebe nehromadia toľko tekutiny, čo má za následok bolestivý opuch. Znamená to, že ovplyvňuje metabolizmus v poškodenej časti tak, že miesto prestáva opúchať a revitalizuje. Nato, aby bandáž plnila svoju funkciu, mala by byť dostatočne pevná. Cieľom je zabrániť rozšíreniu opuchu. Pri výbere bandáže, treba prihliadať na rozmery pacienta, resp. postihnutého miesta. Príliš voľná bandáž by nevyvíjala potrebný tlak na zotavenie. Permanentná kompresia vplýva na biomechaniku aj tak, že mäkké tkanivá drží pokope cudzí element zvonka a sami nemusia vyvíjať napätie, aby udržali poranenie pokope. Napätie v mäkkých tkanivách sa znižuje a ustupuje. Bandáž aplikujte až po schladení poranenia. Bandáž má vplyv aj na prúdenie živín a krvi v danej oblasti. Krvný prietok sa optimalizuje, podporí sa v mikrocievach v predmetných miestach, ktoré si vyžadujú hojenie. Do kritických miest sa dostáva viac kyslíka a živín, čo urýchľuje hojenie.

E - ELEVATION - POLOHOVANIE / VYVÝŠENIE 

Pointou vyvýšenia je, aby sa zabránilo naliatiu miesta krvou. Poranené miesto a cievy v ňom nie sú zaťažené prietokom veľkého množstva krvi. Môže sa tak lepšie regenerovať a odpočívať. Ak máte poranenú nohu, vypodložte ju do výšky nad polohu srdca, aby srdce nehnalo do boľavého miesta ďalšiu krv. Zabránite tak aj prípadnému krvácaniu. Vyvýšenie tohto miesta by ste mali realizovať hneď po úraze.

Ak ste podstúpili všetky kroky, ostáva vám len držať si palce, aby zranenie ustúpilo do 3 dní. V opačnom prípade je čas navštíviť lekára, ktorý vám môže odporučiť konkrétny typ liečby. V takýchto prípadoch potom počítajte s dlhšou rekonvalescenciou. Jej dobu potom môže pomôcť skrátiť napríklad Wobenzym.

Oblasti častého poranenia Oblasti častého poranenia

Medzi najčastejšie poranenia patrí určite podvrtnutie kolenného kĺbu pri lyžovaní, futbale či behu. Ten, kto sa venuje volejbalu či basketbalu, zasa najviac trpí na bolesti ramena a úrazy členkového kĺbu. Veľká pravdepodobnosť vykĺbenia ramena po páde na ľad hrozí hokejistom a atléti majú často poškodené svaly a šľachy. Pri tenise či golfe sa často objavujú bolesti pri tzv.tenisovom či golfovom lakti. 

  • Koleno

Väčšinou ak padnete, padnete na koleno. Koleno je jeden z najzložitejších kĺbov na celom tele. Jeho štruktúra a stavba mu umožňuje veľmi komplexný pohyb do 3 strán. O to viac je koleno náchylné k zraneniam. Zároveň je náchylné k chronickým poškodeniam. Jeho liečba je pomerne komplikovaná a nie vždy si vystačíte so samoliečbou.

  • Zápästie

Zápästný kĺb namáhame permanentne a väčšina z nás v priebehu celého dňa. Či už v práci na počítači, alebo po práci, keď športujeme, kreslíme s deťmi alebo keď im chceme len nakrájať jablko. Neustále zaťažovanie smeruje často k syndrómu karpálného tunela, kedy je už potrebný zásah odborníka. Prstové a zápästné kĺby sa intenzívnym používaním opotrebovávajú.

  • Lakeť

Druhým kĺbom na tele, ktorý je pri páde vystavený najväčšiemu riziku hneď po kolene je lakeť. Napriek malým rozmerom má tento kĺb zložitú anatomickú štruktúru. Lakeť je rovnako ako zápästie zaťažovaný s vysokou frekvenciou. Z toho vyplývajú ťažkosti z opotrebovania.

  • Členok

Poznáte osobne človeka, ktorý nikdy nemal podvrtnutý členok? Asi nie. Vyvrtnutý členok je skutočne bežná záležitosť. Stačí zle došľapnúť a ste v klube. Nadmerné zaťaženie bočných väzov môže viesť až k zlomenine. Nenadarmo sa do hôr nosí členková obuv.

   Tipy na produkty, vhodné pre P.R.I.C.E terapiu: Tipy na produkty, vhodné pre P.R.I.C.E terapiu:

1. Tejpovacie pásky

  • Kine-MAX Classic tejpovacia páska vyniká jedinečnou priľnavosťou, 140 – 160% elasticitou, je priedušná a odolná proti vode.
  • Cosmos ACTIVE je kineziologická tejpovacia páska - denne používaná špičkovými športovcami a terapeutmi. Pružná páska na kĺby, väzy a natiahnuté a ochabnuté svaly, priedušná a vodoodolná, neobmedzuje pohyb.
  • TEMTEX Kinesiology tape znižuje nadmerný svalový tonus, má vplyv na korekciu postavenia kĺbov. Odstraňuje bolesť, podporuje hojenie, pomáha aktivovať oslabené svaly, odstraňuje opuchy a modriny, stabilizuje kĺby. TEMTEX KINESOLOGY TAPE TOURMALINE má navyše v sebe jemne rozomletý polodrahokam tourmaline ako prášok v lepidle, čistiaci krv, ukľudňujúci nervy, zvyšujúci aktivitu buniek, redukujúci bolesť svalov a sterilizujúci. 
  • TEMTEX CROSS TAPE A type môže pomôcť vyriešiť nielen svalové, ale aj cievne problémy. Krížové tejpy TEMTEX Cross tape sú efektívne aj pri terapii metličkových žiliek. 

2. Kompresný obväz

  • 3M Coban 1583/W, ktorého viacvrstvové elastické samofixačné ovínadlo zabezpečujúce trvalý a jednosmerný tlak, je hypoalergénne, priedušné, RTG priepustné, ľahké, odolné voči vlhkosti a fixuje na princípe suchého zipsu.

3. Chladivé obklady a Gélové vankúšiky

  • CRYOFLEX studený/teplý obklad - studený obklad poskytuje úľavu pri poraneniach dolných a horných končatín, horúčkovitých stavoch, opuchoch po pooperačných stavoch, pomliaždeniniach a pod. Teplý obklad pomáha pri prechladnutí, stuhnutých stavoch, pri bolestiach kĺbov, šliach a svalov.

4. Bandáže

  • Mueller Bandáže sú vhodným riešením pre nestabilné, vymknuté, natiahnuté časti tela, samozrejme aj preventívne pri očakávanej námahe. V ponuke sú MUELLER bandáže na kolená, na zápästie, členok, podkolenné časti, alebo na lakeť.
  • 3M Futuro Bandáže poskytuje bandáže rôznych alebo univerzálnych bandáží ako opora stuhnutej, oslabenej, alebo zranenej časti tela.

5. Gély

  • Almiral gél je protizápalový liek určený na vonkajšie použitie. Obsahuje liečivo diklofenak v chladivom gélovom základe a potlačuje bolesť, opuch a zápal po úrazoch, znižuje bolestivosť pri pohybe. Môže sa použiť na liečbu poranení (podvrtnutie, vykĺbenie, pomliaždenie) a na liečbu poúrazových zápalov svalov, kĺbov a väzív. 
  • CH-Alpha® Gel je upokojujúci, relaxačný, nemastný a nelepivý gél, ktorý rýchlo preniká hlboko do kĺbneho a svalového tkaniva, kde stimuluje rekuperačný prietok krvi.
  • Veral 1% Gel patrí do skupiny liečiv, ktoré sa označujú ako nesteroidové protizápalové liečivá (NSAID). Diklofenak tlmí bolesť a má protizápalový účinok. Veral 1% Gel sa používa na odstránenie miernej až strednej bolesti spôsobenej úrazmi svalov a kĺbov, napr. v dôsledku športovej činnosti. 
  • Reparil - Gel N je liek vo forme dermálneho gélu na kožné použitie. Patrí do skupiny lokálnych liečiv na liečbu bolesti svalov a kĺbov. 
  • Heparin AL Gel 30 000 sa používa ako podporná liečba pri tupých poraneniach (pomliaždeniny/ modriny).
  • Indometacínový Gél 1% sa používa pri liečbe degeneratívnych ochorení kĺbov (s výnimkou degeneratívnych ochorení panvového kĺbu), pri zápaloch šliach, šľachových puzdier a okolitých tkanív, bolestivých stuhnutiach ramenného kĺbu, opuchoch a bolestiach po natrhnutí šliach, vyvrtnutí kĺbov ruky alebo nohy a po pomliaždení tkanív.
  • Flector EP Gél pôsobí na lokálnu liečbu zápalu spôsobeného poranením šliach, väzív, svalov a kĺbov po vyvrtnutí, dislokácii, pomliaždení a presilení svalov. 
  • Naturfyt VENOGEL gél - tento kozmetický výrobok s kostihojom lekárskym podporuje hojenie rán, zlomenín, vstrebávanie opuchov, napomáha mierniť bolesti kĺbov, šliach a svalov, vhodný pri zápaloch žíl, kĺbov, pomáha pri zápaloch kože, niektorých ekzémoch a pod.
  • Dolobene gél je veľmi vhodný na liečbu športových poranení. Liečivo heparín pôsobí proti mechanizmu krvnej koagulácie a zlepšuje krvný prietok pri miestnom podaní, čím rýchlo lieči pomliaždeniny. Navyše heparín pôsobí proti opuchu a zápalu. Liečivo dexpantenol sa v koži mení na vitamín – kyselinu pantoténovú. Tento vitamín podporuje normálnu funkciu tkaniva, predovšetkým epiteliálnych vrstiev. 

 

Športové potreby a výživa


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.