Po - Pia od 08:00 do 16:30 +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

ACYLPYRIN

tbl 500 mg (blis. Al/PVC) 1x10 ks
ŠÚKL:00011
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8594002959722
ID produktu:209256

ACYLPYRIN

tbl 500 mg (blis. Al/PVC) 1x10 ks
ŠÚKL:00011
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8594002959722
ID produktu:209256
1,18 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Za nákup produktu získate 1 body
  • Nakúpte ešte za 28,82 € a získate dopravu zdarma

Liek s obsahom kyseliny acetylsalicylovej účinne tlmí bolesti a efektívne znižuje teplotu, vo vyšších dávkach má protizápalové účinky.
Liek sa používa pri horúčke a bolesti, najmä pri chrípkových ochoreniach, ďalej pri bolestiach hlavy, kĺbov, svalov, zubov, nervov a pri bolestiach chrbtice rôzneho pôvodu.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dávkovanie je individuálne v závislosti od charakteru základného ochorenia, intenzity a frekvencie bolesti alebo od priebehu febrilného stavu.

Dospelí a dospievajúci starší ako 15 rokov:
Obvykle sa podáva 1-2 tablety v 1-razovej dávke, ktorú je možné opakovať v intervale 4-8 hodín. Maximálna denná dávka je 8 tabliet.

Deti a dospievajúci do 15 rokov:
Liek sa podáva deťom a dospievajúcim výnimočne v odôvodnených prípadoch, po zvážení pomeru rizika a prínosu a len na odporúčanie lekára. Dávkovanie je 30 mg/kg/deň v analgetickej a antipyretickej indikácii a 100 mg/kg/deň pri liečbe reumatickej horúčky.

Pacienti s renálnou insuficienciou a starší pacienti:
Je potrebná individuálna úprava dávky.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú rozpadnuté v malom množstve vody alebo celé. Tablety majú deliacu ryhu. Pri podávaní vyšších dávok je vhodné zapíjať tablety alkalickou minerálkou. Liek sa má užiť pri jedle alebo tesne po jedle (kvôli zníženiu výskytu žalúdočných ťažkostí). Je nutné dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami (uvedené vyššie).

Upozornenie

V treťom trimestri tehotenstva je liek kontraindikovaný. V prvom a druhom trimestri tehotenstva sa liek môže použiť iba na odporúčanie lekára a po prísnom zvážení pomeru rizika a prínosu.
U dojčiacich žien sa liek môže použiť iba na odporúčanie lekára a po prísnom zvážení pomeru rizika a prínosu.
Inhibítory cyklooxygenázy ovplyvňujú ovuláciu a tým môžu spôsobovať poškodenie ženskej plodnosti (poškodenie je reverzibilné a odznie po ukončení liečby).
Deti a dospievajúci do 15 rokov môžu užívať liek len po odporúčaní lekára.
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa nemajú používať u detí a dospievajúcich s horúčkovitými alebo nehorúčkovitými vírusovými ochoreniami bez konzultácie s lekárom. Pri niektorých vírusových ochoreniach, najmä chrípke typu A, chrípke typu B a ovčích kiahňach, existuje riziko Reyovho syndrómu.
Pri akútnej vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika je liek kontraindikovaný.
U pacientov s bronchiálnou astmou je liek kontraindikovaný.
Nepiť alkohol (alkohol zvyšuje toxicitu kyseliny acetylsalicylovej).
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

kyselina acetylsalicylová

Liek sa užíva pri horúčke a bolesti, najmä pri akútnych chrípkových ochoreniach dýchacieho systému. Ďalej pri bolestiach hlavy, kĺbov, svalov, zubov, nervov a bolestiach chrbtice rôzneho pôvodu.

Liek sa nesmie užívať ak je známa precitlivenosť na salicyláty a na pomocné látky, pri chorobnej krvácavosti, pri chirurgických zákrokoch spojených s väčším krvácaním, pri vredovej chorobe, pri prieduškovej astme a v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Tehotné ženy, dojčiace matky a deti do 15 rokov môžu liek užívať len na odporúčanie lekára.

Liek sa zvyčajne dobre znáša, ale môžu sa objaviť poruchy zažívacieho ústrojenstva (žalúdková nevoľnosť, vracanie, krvácanie). Pri dlhodobom užívaní zvýšená krvácavosť, poruchy tvorby krvi, poškodenie funkcie pečene a obličiek. U precitlivených osôb môže vyvolávať rôzne alergické prejavy (astmatický záchvat, kožné vyrážky). U detí s vírusovým ochorením existuje možnosť vzniku tzv. Reyovho syndrómu (poruchy vedomia, kŕče, vysoké teploty).

Účinky lieku Acylpyrin a iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať.

O vhodnosti súčasného užívania Acylpyrinu s inými liekmi proti bolesti alebo teplote sa poraďte s lekárom. Bez lekárského odporúčania užívajte liek najdlhšie 7 dní.
Ak bolesti neustúpia alebo do 3 až 7 dní neklesnú teploty, prípadne sa v priebehu liečby príznaky zhoršia, vyhľadajte lekára. Počas liečby Acylpyrinom nepite alkoholické nápoje.

Predávkovanie sa prejavuje hučaním v ušiach, bolesťami hlavy, vracaním, poruchami dýchania, kŕčmi, rozvratom vnútorného prostredia a poruchami vedomia. Ak sa objavia tieto príznaky, ihneď vyhľadajte lekára. Pri náhodnom užití lieku dieťaťom tiež vyhľadajte lekára.

Varovanie
Liek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.

Otázka k tovaru

ACYLPYRIN