Po - Pia od 08:00 do 16:30 +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

ASPIRIN-C

tbl eff 1x10 ks
ŠÚKL:96229
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8585028200561
ID produktu:208867

ASPIRIN-C

tbl eff 1x10 ks
ŠÚKL:96229
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8585028200561
ID produktu:208867
4,06 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Za nákup produktu získate 4 body
  • Nakúpte ešte za 25,94 € a získate dopravu zdarma

Liek obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a vitamín C. Kyselina acetylsalicylová znižuje tvorbu prostaglandínov (fyziologicky účinných zlúčenín, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu), a tým pôsobí proti bolesti, znižuje horúčku a potláča zápal. Liek môžu užívať:

  • dospelí:
    • pri miernych až stredne silných bolestiach (napríklad hlavy, zubov, hrdla, svalov, kĺbov, chrbta, a menštruačných bolestiach),
    • pri miernych bolestiach pri artritíde,
    • pri prechladnutí alebo chrípke na zmiernenie bolesti a horúčky a pri zápaloch.
  • deti nad 9 rokov iba na odporučenie lekára.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Liek sa nesmie užívať dlhšie než 3-5 dní bez konzultácie s lekárom. 

Dospelí
Jednorazová dávka je 1-2 šumivé tablety. V prípade potreby sa môže jednotlivá dávka opakovať v odstupe 4-8 hodín. Obvyklá denná dávka je 6 šumivých tabliet, maximálna denná dávka je 10 šumivých tabliet.

Deti od 9 rokov - liek sa môže podávať iba na odporúčanie lekára.
Jednorazová dávka je 1 šumivá tableta 1x denne. V prípade potreby sa môže jednotlivá dávka opakovať 3x denne v odstupe 4-8 hodín.
Odporučená denná dávka kyseliny acetylsalicylovej pre deti je približne 60 mg/kg. Podáva sa rozdelená do 4-6 jednotlivých dávok, čo je približne 15 mg/kg každých 6 hodín alebo 10 mg/kg každé 4 hodiny.

Spôsob použitia

Šumivá tableta sa musí pred užitím rozpustiť v pohári vody.

Upozornenie

V 1. a 2. trimestri gravidity sa lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej nemajú podávať, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ak je to nevyhnutné, má sa použiť najnižšia dávka a dĺžka liečby má byť čo najkratšia.
Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva.
Liek prestupuje do materského mlieka. Pri príležitostnom použití nie je prerušenie dojčenia nevyhnutné. Pri pravidelnom používaní alebo pri používaní vysokých dávok je však dojčenie potrebné včas prerušiť.  
Na odporúčanie lekára sa môže tento liek podávať deťom od 9 rokov.
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa nemajú používať u detí a dospievajúcich s horúčkovitými alebo nehorúčkovitými vírusovými ochoreniami bez konzultácie s lekárom. Pri niektorých vírusových ochoreniach, najmä chrípke typu A, chrípke typu B a ovčích kiahňach, existuje riziko Reyovho syndrómu.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s astmou, peptickými vredmi a inými krvácavými stavmi.
Liek sa nemá užívať pred plánovaným chirurgickým zákrokom.
Nepiť alkohol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

kyselina acetylsalicylová, kyselina L-askorbová (vitamín C)

Liek môžu užívať dospelí pri miernych až stredne silných bolestiach (napr. hlavy, zubov, hrdla, svalov, kĺbov, chrbta, a menštruačných bolestiach), pri miernych bolestiach pri artritíde, pri prechladnutí alebo chrípke na zmiernenie bolesti a horúčky a pri zápaloch. Deti nad 9 rokov môžu užívať liek iba na odporučenie lekára.

Tento liek sa nesmie používať v prípadoch známej precitlivenosti na kyselinu acetylsalicylovú, pomocné látky v lieku a iné salicyláty, pri žalúdkových alebo dvanástnikových vredoch, v prípade zvýšenej náchylnosti ku krvácaniu, s anamnézou astmy, ktorá bola vyvolaná podávaním salicylátov alebo iných substancií s podobným účinkom a najmä však po nesteroidových protizápalových liekoch, v kombinácii s metotrexátom v dávkach 15 mg/týždeň alebo viac, v posledných troch mesiacoch tehotenstva, z dôvodu vysokého obsahu liečiva sa nesmie podávať deťom do 9 rokov.

Počas užívania lieku sa môžu častejšie vyskytnúť žalúdkové problémy (tlak v nadbrušku, pálenie záhy, pocit na vracanie a vracanie). V ojedinelých prípadoch sa vyskytuje krvácanie do žalúdka a žalúdkové vredy. Ak sa objaví čierna stolica, je nutné okamžite informovať lekára. Boli popísané jednotlivé prípady zhoršenia funkcie pečene (zvýšenie hladiny transamináz).
Zriedkavo sa objavujú reakcie precitlivenosti (záchvaty dýchavice a kožné reakcie, žihľavka,  anafylaktické reakcie, astma, angioneurotický edém), hlavne u astmatikov, veľmi zriedkavo sa objaví zníženie počtu krvných doštičiek (trombocytopénia), prejavujúce sa zvýšeným krvácaním a tvorbou modrín.
Závraty a hučanie v ušiach sa môžu vyskytovať ako príznaky predávkovania hlavne u detí a starších pacientov. O prípadnom výskyte popísaných nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií je nutné informovať lekára.

Skôr ako začnete súčasne s ASPIRIN-C užívať nejaký voľnopredajný liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Pri podávaní kyseliny acetylsalicylovej sú zvýšené účinky liekov znižujúcich zrážavosť krvi (napr. kumarínových derivátov a heparínu), riziko krvácania v žalúdkovom a črevnom trakte pri súčasnej liečbe kortikoidmi alebo súčasnom požití alkoholu, účinok a nežiaduce účinky analgetík a nesteroidných antireumatík, účinky liekov znižujúcich krvný cukor (derivátov sulfonylmočovina), žiaduce i nežiaduce účinky metotrexátu.

Naopak sú znížené účinky antagonistov aldosterónu, liekov podporujúcich močenie (slučkových diuretík), liekov znižujúcich krvný tlak (antihypertenzív), liekov proti dne, ktoré zvyšujú vylučovanie kyseliny močovej (urikosurík).

Pacienti s astmou alebo opuchom nosovej sliznice (nosové polypy), ktorí reagujú častejšie ako iní pacienti na nesteroidné analgetiká prípadnými astmatickými záchvatmi a zápalmi kože alebo slizníc by sa mali pred užitím tohoto lieku poradiť s lekárom.
Pri nízkom dávkovaní kyselina acetylsalicylová znižuje vylučovanie kyseliny močovej. Toto môže spustiť záchvat dny u pacientov, ktorí už majú nízke vylučovanie kyseliny močovej.
U pacientov so zníženou sodíkovou diétou je potrebné zvážiť užívanie lieku. 1 dávka lieku obsahuje 933 mg sodíka.
V dôsledku inhibičného účinku kyseliny acetylsalicylovej na zrážavosť krvi sa môže zvýšiť krvácavosť počas a po chirurgických zákrokoch (vrátane drobných chirurgických zákrokov, ako je extrakcia zubov).
Deti trpiace vírusovým ochorením s horúčkovitými stavmi môžu užívať ASPIRIN-C šumivé tablety iba na odporúčanie lekára a to len v  tých prípadoch, keď iné opatrenia zostali bez účinku. Ak pri týchto ochoreniach dôjde k dlhšie trvajúcemu vracaniu, môže ísť o príznak Reyovho syndrómu. Toto ochorenie je síce veľmi vzácne, ale môže ohroziť život  dieťaťa a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Ak dôjde v priebehu dlhšieho podávania ASPIRIN-C u žien k zisteniu ťarchavosti, je nutné liek prestať užívať a informovať o tom lekára.
Pokiaľ žena dojčí, musí o užívaní a dávkovaní lieku rozhodnúť lekár.
Bez konzultácie s lekárom sa nemajú užívať ďalšie lieky obsahujúce vitamín C.

Otázka k tovaru

ASPIRIN-C