Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

Solmucol 100 mg

gra (vrecúška) 20x1,5g
ŠÚKL:69163
Typ produktu:humánne lieky
EAN:7680479090158
ID produktu:208670

Solmucol 100 mg

gra (vrecúška) 20x1,5g
ŠÚKL:69163
Typ produktu:humánne lieky
EAN:7680479090158
ID produktu:208670
2,74 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Za nákup produktu získate 2 body
  • Nakúpte ešte za 27,26 € a získate dopravu zadarmo

Liečivo N-acetylcysteín má depolimerizujúci účinok na mukopolysacharidy a vlákna DNK, ktoré sú zodpovedné za väzkosť hlienu, čím rozpúšťa všetky druhy hlienov. N-acetylcysteín pôsobí antioxidačne a tým podporuje obranné mechanizmy organizmu. Liek sa používa pri všetkých druhoch ochorení dýchacích ciest sprevádzaných zvýšenou tvorbou hustého a väzkého hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava, ako akútna a chronická bronchitída (zápal priedušiek), bronchiálna astma (priedušková astma), sinusitída (zápal prinosových dutín), laryngitída (zápal hrtana), tracheitída (zápal priedušnice) a chrípka. Pri mukoviscidóze (cystická fibróza) sa používa ako doplnková liečba.

Zvyčajné dávkovanie
Deti od 1 do 2 rokov: 50 mg N-acetylcysteínu 3x denne (½ vrecka 3x denne).
Deti od 2 do 12 rokov: 100 mg N-acetylcysteínu 3x denne (1 vrecko 3x denne).
Dospelí a deti nad 12 rokov: 600 mg N-acetylcysteínu denne (táto dávka môže byť rozdelená do 3 dávok, alebo podaná ako jednorazová denná dávka, najlepšie večer).

Dlhodobá liečba chronickej bronchitídy
Podáva sa 400 mg N-acetylcysteínu denne rozdelené do 2 dávok. Liečba by mala byť obmedzená na maximálne 3-6 mesiacov.

Mukoviscidóza
Deti od 1 do 2 rokov: 50 mg N-acetylcysteínu 3x denne (½ vrecka 3x denne).
Deti od 2 do 6 rokov: 100 mg N-acetylcysteínu 3x denne (1 vrecko 3x denne).
Dospelí a deti nad 6 rokov: 600 mg N-acetylcysteínu denne (táto dávka môže byť rozdelená do 3 dávok, alebo podaná ako jednorazová denná dávka, najlepšie večer).

Liek sa užíva nezávisle od jedla. Obsah vrecka sa vysype do pohára a zaleje sa malým množstvom vody (cca 1-2 dcl). Po rozpustení granulátu sa roztok vypije.

Upozornenie:
Užívanie lieku počas tehotenstva môže odporučiť lekár len v závažných prípadoch.
V období dojčenia sa liek neodporúča užívať.
Bez konzultácie s lekárom liek slúži iba na krátkodobé užívanie.
Počas užívania lieku sa odporúča zvýšený prísun tekutín.
V prípade, že zvýšená tvorba hlienu, ktorá je charakterizovaná napr. kašľom, neustúpi po liečbe v rozsahu 2 týždňov, je potrebné, aby bola diagnóza revidovaná lekárom.
Perorálne antibiotiká (penicilíny, tetracyklíny, cefalosporíny, aminoglykozidy, makrolidy a amfotericín B) majú byť podávané oddelene od N-acetylcysteínu, s časovým odstupom najmenej 2 hodiny.

acetylcysteín

Všetky druhy ochorení dýchacích ciest sprevádzaných zvýšenou tvorbou hustého a väzkého hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava, ako:

  • akútna a chronická bronchitída (zápal priedušiek), bronchiálna astma (priedušková astma), sinusitída (zápal prínosových dutín), laryngitída (zápal hrtana), tracheitída (zápal priedušnice) a chrípka. Mukoviscidóza (cystická fibróza) ako doplnková liečba

Precitlivenosť na N-acetylcysteín alebo inú pomocnú látku podľa zloženia lieku.
Aktívny peptidický vred.
Pri intolerancii fruktózy, napr. u pacientov s vrodeným deficitom fruktózo – 1, 6 difosfatázy, nie sú z dôvodu prítomnosti sorbitolu pastilky tvrdé odporúčané.

SOLMUCOL sa všeobecne dobre znáša. Ojedinele sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti (pálenie žalúdka, nauzea, vracanie a v ojedinelých prípadoch diarea), bolesť hlavy, závrat, žihľavka, zvýšená teplota a hučanie v ušiach.
U náchylných pacientov sa môžu vyskytnúť reakcie z precitlivenosti kože alebo dýchacích ciest, u astmatikov bronchospasmus.  Okrem prerušenia podávania sa zvláštne opatrenia nevyžadujú. Ak by ste spozorovali iné nežiaduce účinky ako sú popísané, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika.

Pri súčasnom užívaní penicilínov, tetracyklínov a cefalosporínov dochádza k vzájomnej reakcii, preto je nevyhnutné oddeliť jednotlivé aplikácie s časovým odstupom 2 hodiny.

U astmatikov a v tehotenstve sa môže užívať len pod dohľadom lekára.
Je potrebné sa vyhýbať súčasnému podávaniu centrálne pôsobiaceho antitusika, napr. kodeínu alebo dextrometorfánu, nakoľko by to mohlo, vzhľadom na potlačenie reflexu kašľa a fyziologického samočistenia dýchacích ciest, viesť k nahromadeniu hlienu s rizikom bronchospazmu a infekcie dýchacích ciest.
Pri cukrovke nie je žiadne obmedzenie, nakoľko Solmucol obsahuje len umelé sladidlo.
Solmucol neobsahuje kariogénne (zuby poškodzujúce) sladidlo.

Otázka k tovaru

Solmucol 100 mg