Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

PARALEN 500

tbl 500 mg (blis.Al/PVC) 1x12 ks
ŠÚKL:86051
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8594739205741
ID produktu:208646

PARALEN 500

tbl 500 mg (blis.Al/PVC) 1x12 ks
ŠÚKL:86051
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8594739205741
ID produktu:208646
0,93 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Nakúpte ešte za 29,07 € a získate dopravu zadarmo

 Paralen 500 tablety užívajú dospelí, mladiství a deti od 6 rokov veku pri bolestiach rôzneho pôvodu, napr. pri bolestiach hlavy, zubov, pohybového ústrojenstva, ďalej pri chrípkových ochoreniach, na zníženie zvýšenej telesnej teploty, pri bolestivej menštruácii.
Ťarchavé ženy môžu užívať tablety Paralen 500 len so súhlasom lekára. Dojčiace ženy môžu prípravok užívať 1 deň, dlhšie ako 1 deň môžu prípravok užívať len so súhlasom lekára.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a dospievajúci (starší ako 15 rokov) s telesnou hmotnosťou viac ako 50 kg:
Podáva sa 1-2 tablety podľa potreby v časovom odstupe najmenej 4 hodiny do maximálnej dennej dávky 4 g paracetamolu (8 tabliet). Najvyššia jednotlivá dávka je 2 tablety. Počas dlhodobej liečby (nad 10 dní) nemá denná dávka prekročiť 2,5 g paracetamolu (5 tabliet).

Dospelí a dospievajúci (starší ako 15 rokov) s telesnou hmotnosťou do 50 kg:
Podáva sa 1 tableta podľa potreby v časovom odstupe najmenej 4-6 hodín do maximálnej dennej dávky 4 g paracetamolu (8 tabliet). Najvyššia jednotlivá dávka je 1 tableta. Počas dlhodobej liečby (nad 10 dní) nemá denná dávka prekročiť 2,5 g paracetamolu (5 tabliet).

Deti a dospievajúci vo veku od 6 do 15 rokov:
Podáva sa pol tablety až 1 tableta ako jednorazová dávka. Jednotlivé dávky sa podávajú s časovým odstupom najmenej 6 hodín. Interval možno skrátiť podľa potreby na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená maximálna celková denná dávka.
U detí s telesnou hmotnosťou je maximálna celková denná dávka 3 tablety (1,5 g paracetamolu).
U detí s telesnou hmotnosťou 26-40 kg je maximálna celková denná dávka 4 tablety (2 g paracetamolu).
U detí s telesnou hmotnosťou 40-50 kg je maximálna celková denná dávka 6 tabliet (3 g paracetamolu).

Pacienti s poruchou funkcie obličiek:
Je nutné dávkovanie upravovať: pri glomerulárnej filtrácii 50-10 ml/min sa môže podať 500 mg (1 tableta) každých 6 hodín, pri glomerulárnej filtrácii pod 10 ml/min každých 8 hodín.

Pacienti s poruchou funkcie pečene:
Tento liek sa nesmie bez odporúčania lekára podávať osobám, ktoré trpia ochorením pečene.
U týchto pacientov po odporúčaní lekára nepodávať maximálne dávky a dodržiavať interval medzi jednotlivými dávkami minimálne 6 hodín.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s ťažkým stupňom pečeňovej nedostatočnosti.

Dĺžka liečby:
Ak nedôjde do 3 dní k zníženiu horúčky a do 5 dní k ústupu bolesti alebo sa naopak ťažkosti zhoršia, je potrebné navštíviť lekára. 
Tento liek sa môže užívať bez porady s lekárom najdlhšie 7 dní, u detí najdlhšie 3 dni.

Spôsob použitia

Tablety, ktoré je možné deliť aj podať rozdrvené, sa užívajú počas jedla alebo tesne pred jedlom, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Je nutné dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami uvedené vyššie.

Upozornenie

Počas tehotenstva by paracetamol mal byť podávaný len krátkodobo a v odôvodnených prípadoch a podľa možností sa vyhnúť jeho užívaniu počas prvého trimestra.
U dojčiacich žien pri krátkodobej liečbe a súčasnom starostlivom sledovaní dojčaťa nie je nutné prerušiť dojčenie.
U detí mladších ako 6 rokov a/alebo u detí s telesnou hmotnosťou nižšou ako 20 kg je liek kontraindikovaný.
Neužívať súbežne ďalšie lieky obsahujúce paracetamol.
Počas liečby sa nesmie konzumovať alkohol (riziko hepatotoxicity).
​Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

paracetamol

Paralen 5 tablety užívajú dospelí, mladiství a deti od 6 rokov veku pri bolestiach rôzneho pôvodu, napr. pri bolestiach hlavy, zubov, pohybového ústrojenstva, ďalej pri chrípkových ochoreniach, na zníženie zvýšenej telesnej teploty, pri bolestivej menštruácii.

Paralen 5 tablety sa nesmú užívať pri známej precitlivenosti na liečivo, alebo na niektorú zložku lieku, ďalej pri ochorení pečene alebo pri akútnej žltačke. Pri ochorení obličiek možno Paralen 5 tablety užívať len so súhlasom lekára.
Vzhľadom na vysoký obsah liečiva nie sú tablety Paralen 5 vhodné pre deti mladšie ako 6 rokov (alebo pre deti s telesnou hmotnosťou nižšou ako 2 kg).

Paralen 5 tablety vyvolávajú nežiaduce účinky len zriedkavo. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie, napr. kožné vyrážky.
Pri výskyte týchto nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa poraďte o ďalšom užívaní lieku s lekárom.

Účinky tabliet Paralen 5 a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Súčasné užívanie tabliet Paralen 5 a niektorých liekov na spanie, liekov proti epilepsii a niektorých antibiotík alebo súčasné pitie alkoholu môže spôsobiť poškodenie pečene. V prípade, že užívate iné lieky, a to na lekársky predpis aj bez neho, poraďte sa o vhodnosti súčasného užívania tabliet Paralen 5 s lekárom a bez jeho súhlasu ich neužívajte.
V prípade predpisovania iných liekov upozornite lekára, že užívate Paralen 5 tablety.

Liek obsahuje paracetamol, neužívajte ho súčasne s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol. O vhodnosti súčasného užívania tabliet Paralen 5 s inými liekmi proti bolesti a prechladnutiu sa poraďte s lekárom.

Pokiaľ do 3 dní ťažkosti (horúčka, bolesť) neustúpia alebo naopak sa zhoršia,
prípadne sa vyskytnú nezvyčajné reakcie, poraďte sa o ďalšom užívaní lieku s lekárom.
 
Bez súhlasu lekára neužívajte Paralen 5 tablety nepretržite dlhšie ako 1 týždeň. Pri dlhodobom užívaní tabliet Paralen 5 (niekoľko týždňov) je potrebná priebežná kontrola u lekára.
Tehotné ženy môžu užívať tablety Paralen 5 len so súhlasom lekára. Dojčiace ženy môžu liek užívať 1 deň, dlhšie ako 1 deň môžu liek užívať len so súhlasom lekára.

Počas liečby nesmiete piť alkoholické nápoje.

Otázka k tovaru

PARALEN 500