Potlačenie chuti na sladké
-
27. 07. 2026
Posledné obdobie mám veľkú chuť do jedla a hlavne na skadké, je nejaký doplnok?
Spýtajte sa priamo nášho lekárnika alebo lekára Späť do poradne
Posledné obdobie mám veľkú chuť do jedla a hlavne na skadké, je nejaký doplnok?
Spýtajte sa priamo nášho lekárnika alebo lekára Späť do poradne
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Ak sa u Vás v poslednom období objavila výrazne zvýšená chuť do jedla, najmä na sladké, je vhodné najprv zamyslieť sa nad možnou príčinou. Zvýšená chuť na sladké môže súvisieť s nedostatkom spánku, stresom, nepravidelným stravovaním, ale aj s hormonálnymi zmenami (napr. v perimenopauze), poruchou funkcie štítnej žľazy alebo kolísaním hladiny cukru v krvi.
Chróm, ako napríklad Jamieson Chróm 200 µg, môže byť vhodnou voľbou. Chróm prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi a podieľa sa na normálnom metabolizme živín. U niektorých ľudí môže pomôcť zmierniť chuť na sladké, hoci účinok býva individuálny a vedecké dôkazy nie sú jednoznačné.
Odporúčaná dávka je 1 tableta denne s jedlom. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
Ak by ste okrem zvýšenej chuti do jedla pociťovali aj výrazný smäd, časté močenie, nevysvetliteľné chudnutie alebo únavu, odporúčam navštíviť lekára a nechať si skontrolovať glykémiu a prípadne aj funkciu štítnej žľazy.
Okrem chrómu môže pomôcť aj dostatočný príjem bielkovín pri každom jedle, pravidelné stravovanie a obmedzenie jednoduchých cukrov, ktoré často vedú k ďalším chutiam na sladké.
S pozdravom a prianím pekného dňa
PharmDr. Karin Babošová