Hlien v stolici

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    18. 09. 2023

    Dobrý deň chcem sa opýtať ci je normálne ze po stolici v stolici nemám žiadne zmeny ale po utratiť na papieri mam množstvo hlienu. Pripadne ci na to existujú nejaké lieky.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Hlien sa v stolici nachádza bežne vo veľmi malých množstvách, ktoré nie sú viditeĺné okom, hlien je prirodzenou súčasťou stolice. Voľným okom viditeľný hlien (jeho zvýšená produkcia) môže poukazovať na viaceré zdravotné problémy ako je prechladnutie, nevhodná strava, zápcha, nedostatok pitného režimu a následná dehydratácia, potravinové intolerancie, syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba, bakteriálny črevný zápal alebo análne fisúry. 

     

    Ak pozorujte hlien v stolici resp. na papieri pravidelne a dlhodobejšie a sprevádajú ho aj tráviace ťažkostí (riedka stolica, zápcha, nadúvanie, zmena farby stolice, či netypický  zápach stolice)  je potrebné obrátiť sa na lekára. Príčina nadprodukcie hlienu môže byť rôzna, bez komplexného vyšetrenia (gastroskopia, prípadne kolonoskopia) sa nemôže stanoviť diagnóza, na ktorú nadväzuje správna liečba. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , BENU SK 77, s.r.o. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Spýtajte sa priamo nášho lekárnika alebo lekára Späť do poradne