Citlivá pleť: čo na ňu platí?

CITLIVÁ PLEŤ: ČO NA ŇU PLATÍ?

 

Veľa ľudí na svete má citlivú pleť a tak isto veľa z nich ani len netuší, čo to pre nich môže znamenať. Prečítajte si, čo to citlivá pleť je, aké sú príčiny vzniku a jej symptómy. Zistíte aj, ako s takýmto typom pleti bojovať a ako mu predchádzať.

Akýkoľvek problém na koži totiž dokáže znepríjemniť život v pomerne veľkom rozsahu. Čo robiť, keď vaša pokožka reaguje na akúkoľvek zmenu veľmi citlivo?

 • Články o zdraví

Prvotne je dôležité spoznať vlastnú kožu. Koža človeka je najväčším orgánom v ľudskom tele s plochou 1,5 až 2 m2 a hmotnosťou od 3,5 až do 10 kg. Koža funguje ako mechanická a chemická ochranná bariéra proti vonkajším vplyvom. Zo všetkých senzorických orgánov má koža najviac nervov, ktoré nám umožňujú vnímať vonkajšie podnety a dotýkať sa okolitého prostredia.

Základné funkcie kože

Medzi základné funkcie kože okrem ochrannej a senzorickej patrí regulácia telesnej teploty a regulácia vodnej a soľnej rovnováhy. Na povrchu kože sa nachádza tzv. ochranný kyslý plášť, ktorý sa skladá z tukov a vody. Zloženie a množstvo hydrolipidického filmu je geneticky podmienené, ale závisí aj od veku, výživy, zdravotného stavu a od hormonálnej rovnováhy. Odstránenie ochranného filmu príliš častým čistením pokožky alebo pôsobením iných vonkajších a vnútorných faktorov vedie k poruche bariérovej funkcie kože a pokožka sa stáva senzitívnejšou a intolerantnejšou.

Charakteristika citlivej pleti  Charakteristika citlivej pleti 

CITLIVÁ PLEŤ – inak tiež reaktívna pleť, má znížený prah tolerancie na okolité prostredie, vďaka čomu prehnane reaguje ako na faktory vonkajšieho, tak aj vnútorného prostredia.

Jej prejavy sú hlavne subjektívne a radia sa medzi ne pnutie, pálenie, horúčavosť, brnenie, bolestivosť a niekedy aj svrbenie.

Za senzitívnu alebo intolerantnú pleť považujeme stav subjektívnej zvýšenej reakcie na rôzne bežné vonkajšie podnety, ale aj fyzikálne faktory, medzi ktoré patria napr.:

 • nevhodná kozmetika,
 • zlá denná hygiena,
 • znečistené vonkajšie prostredie,
 • krémy proti spáleniu,
 • ale aj čistá voda,
 • zmeny teploty,
 • chlad,
 • sucho,
 • a UV žiarenie,
 • alkohol,
 • korenené jedlo,
 • pokožku dráždia aj horúce nápoje a korenené jedlá,
 • psychická záťaž ako stres či emócie,
 • ale aj hormonálne poruchy v rámci menštruačného cyklu.

Čo je to keratinocytový zápal?

– významnú úlohu pri vzniku citlivej pokožky má aj keratinocytový zápal. Keratinocyty tvoria 90 % buniek pokožky a sú v úzkom kontakte s nervovými zakončeniami. Dôsledkom poškodenia kožnej bariéry sú keratinocyty exponované rôznym podnetom z vonkajšieho prostredia. Výsledkom je produkcia prozápalových látok. Citlivú pokožku charakterizuje aj zvýšená produkcia voľných radikálov. Všetky uvedené reakcie vedú k dyskomfortu. Pokožka je permanentne podráždená a negatívne reaguje na každý, aj ten najmenší bežný stimul. 

Prejavy citlivej pleti Prejavy citlivej pleti

 • Objektívne: začervenanie a dermatitída
 • Subjektívne: svrbenie, mravčenie a pnutie

PRECITLIVENÁ PLEŤ – delí sa na 2 typy pleti: intolerantnú pleť a alergickú pleť. Táto pleť je už natoľko citlivá, že reakciou sú už okrem subjektívnych prejavov už aj prejavy objektívne, ktoré pacientovi výrazne komplikujú život. Hlavným dôsledkom podráždenia pleti je zápal a porucha funkcie kožnej bariéry.

prejavy citlivej pleti

1. Charakteristika alergickej pleti 

– podstatou vzniku alergickej pleti je alergická reakcia organizmu na špecifický antigén z vonkajšieho prostredia, ktorá sa prejaví na koži jej zápalom. Pleť túto reakciu ukladá do svojej imunologickej pamäti a pri budúcom stretnutí s alergénom reaguje rovnako.

Prejavy alergickej pleti Prejavy alergickej pleti

 • Objektívne: začervenanie, dermatitída a opuch

 • Subjektívne: svrbenie a pálenie

Všeobecne alergická pleť vzniká až po dlhšej dobe vystavovania sa alergénu. Z kozmetických prípravkov sú najčastejšími alergénmi konzervanty (tvoria 32 % celku), parfumácia (tvorí 27 % celku) a emulgátory so surfaktantmi (tvoria 14 % celku).

Alergická koža potrebuje úplne bezpečný prípravok (sterilnú kozmetiku bez konzervantov, parfumácie, alkoholu - pozrite nižšie v článku), ktorý by nemal obsahovať účinnú látku, ktorá  by mohla spôsobiť alergickú reakciu. Dôležitá je hlavne hydratácia a výživa pleti.

2. Charakteristika intolerantnej pleti 

Intolerantná pleť sa vyskytuje relatívne často a prejavuje sa väčšinou ihneď po stretnutí s iritantom. Vhodným prípravkom pre starostlivosť o intolerantnú pleť je bezpečný prípravok bez konzervantov, parfumácie a alkoholu, ktorý môže obsahovať účinnú látku.

INTOLERANTNÁ PLEŤ – charakteristikou je podobná citlivej pleti, keďže má rovnako ako ona veľmi nízky prah tolerancie voči okolitému prostrediu a prehnane reaguje na vonkajšie aj na vnútorné podnety. Na rozdiel od citlivej pleti je ale dôsledkom tejto reakcie zápal.

graf-intolerancia

VÝSKYT INTOLERANTNEJ PLETI – je vyšší najmä u mladších žien a v lete. Predpokladá sa, že u žien je pokožka citlivejšia vplyvom pravidelných hormonálnych zmien a pravdepodobne aj preto, že je tenšia ako u mužov. Senzitívna pokožka býva hlavne na tvári a to v 85 %, potom na rukách v 58 %, vo vlasoch v 36 % a na krku v 27 % prípadov.

Ako pomôcť citlivej pokožke? Ako pomôcť citlivej pokožke?

DEHYDRATÁCIA ŠKODÍ – Problémom môže byť aj voda – senzitívna pokožka má znížený prah dráždivosti a neadekvátnym podráždením reaguje na bežné podnety z okolia, ale aj zvnútra organizmu. Za vznik senzitívnej pokožky je zodpovedných viac faktorov. Pri citlivej pokožke sa stretávame hlavne s poruchou ochrannej funkcie kože. Pokožka postupne stráca vodu, ktorá je súčasťou jej hydrolipidického filmu. Voda spolu so vzduchom patrí k základným elementom potrebným pre život. Tvorí okolo 65 % hmotnosti ľudského tela a 15 % z toho množstva je koncentrovaných práve v koži. Voda bežne prechádza z hlbších častí na povrch kože a cestou zvlhčuje všetky jej vrstvy. Horná časť pokožky brzdí odparovanie vody a zabraňuje jej dehydratácii. Ak je táto fyziologická bariéra poškodená, voda sa rýchlejšie odparuje, znižuje sa obranná schopnosť pokožky, pokožka sa stáva citlivejšou a priechodnejšou pre rôzne látky s iritačným potenciálom.

dehydratovaná pleť

ĎALŠIE FAKTORY – okrem dehydratácie sa na vznik citlivej pokožky podieľajú aj zmeny v kvalite a aj v kvantite tukov v koži. Medzi tuky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v koži patria ceramidyCeramidy pôsobia ako tmel, ktorý drží spolu jednotlivé bunky kožného povrchu. Pokles ceramidov vedie ku zvýšenej priepustnosti pokožky a ku zníženej efektívnosti kožnej bariéry. Ďalším faktorom, ktorý má podiel na vzniku citlivej pokožky je  neurogénny zápal. V koži sa nachádza veľké množstvo nervových vlákien. Pri senzitívnej pokožke bývajú nervové vlákna zmnožené a reagujú zvýšenou citlivosťou. Informácia z pokožky prechádza do centrálneho nervového systému a vedie k pocitu pálenia a tepla. Nervové vlákna okrem toho produkujú látky, ktoré podmieňujú rozširovanie drobných cievok s následným začervenaním pokožky a pocitom pálenia.

UMÝVANIE - Dôležitý je aj spôsob umývania pleti, tak aby ste mohli znova obnoviť ochrannú bariéru vašej pokožky.

Najlepšie je:

 • znížiť teplotu vody, ktorou sa umývate
 • nezostávať v sprche ani vo vani veľmi dlho
 • používať šetrné tenzidy či sprchové oleje
 • pokožku na konci umývania / sprchovania osušiť len jemným prikladaním uteráka. 

STRAVOVANIE - Pomôcť môže (ako aj u veľa ostatných problémov) správna strava! Podľa nedávnych výskumov zvýšená konzumácia potravín s vysokým obsahom antioxidantov a aj vitamínu C, zároveň nízky obsah sacharidov a nasýtených tukov - môže pomôcť ozdraviť namáhanú pokožku a obnoviť jej zdravší stav. Často je potrebné zistiť od výživového poradcu, alebo špeciálneho lekára, či netrpíte potravinovou alergiou alebo poruchou znášanlivosti na nejakú potravinu. Pravidelne pite dostatočné množstvo vody.  

Obmedzenie stresu môže tiež hrať svoju rolu pri znižovaní citlivosti pokožky. Neverili by ste, ako zázračne pohoda na duši spôsobuje pohodu aj na pokožke. V tomto prípade vám jednoznačne pomôže relaxácia, či pravidelné cvičenie.

Ak budete dodržiavať pravidelnú starostlivosť o pokožku a hydratovať svoju pleť - môžeme výrazne znížiť alebo plne zastaviť citlivosť pleti. 
 

Sterilná kozmetika Sterilná kozmetika

Kozmetické prípravky sú bežne chránené pred bakteriálnou kontamináciou prídavkom konzervantov. Tie ale môžu potenciálne dráždiť pleť a vyvolať intolerantnú či alergickú reakciu. Preto je tu ešte druhá možnosť a tou je sterilná kozmetika, ktorá vďaka špeciálnemu postupu výroby a balenia nepotrebuje žiadne konzervanty, parabény alebo emulgátory.

Aby mohla byť kozmetika považovaná za sterilnú musí spĺňať 3 základné podmienky :

 1. Dermokozmetické prípravky sú sterilne vyrobené a teda aj ich zloženie je sterilné
 2. Prípravky sú balené v sterilnom prostredí do sterilných obalov
 3. Sterilita je zaručená počas používania prípravku vďaka uzáveru D.E.F.I

D.E.F.I je špecifický typ uzáveru, bol navrhnutý tak, aby po celú dobu používania zostal obsah tuby sterilný, bez toho, aby sa dovnútra dostali nežiadúce mikroorganizmy.

Primárne je sterilná kozmetika určená pre intolerantnú a alergickú pleť. Takýto typ prípravkov ponúka značka AVENE – rada TOLERANCE EXTRÉME a taktiež rada XERACALM a značka A DERMA – rada EXOMEGA. Keď vás trápi citlivá pokožka na hlave, vyskúšajte špeciálne šampóny, ktoré odstránia daný problém.

Avene 

AVENE Tolérance Extrême Crème – Krém 50 ml Starostlivosť rešpektujúca rovnováhu citlivej až precitlivenej pleti, ktorá vyžaduje vysokú bezpečnosť a okamžité upokojenie v prípade podráždenia pleti. Sterilná kozmetika (0% konzervantov, parabénov, emulgátorov, parfumácie).
AVENE TOLÉRANCE EXTRÊME CRÈME + darček EAU THERMALE 50 ml Hydratujúci, upokojujúci krém - výživná textura. 0% konzervantov, parabénov, emulgátorov, parfumácie. +Darček: EAU THERMALE 50 ml, 1x1 set.
Avene Tolérance – Čistiace mlieko 200 ml Čistiace mlieko bez oplachovania na tvár a oči. Starostlivosť rešpektujúca rovnováhu citlivej až precitlivenej pleti, ktorá vyžaduje vysokú bezpečnosť a okamžité upokojenie v prípade podráždenia pleti (alergia, akútne podráždenie, následky drobných kožných zákrokov).
AVENE Tolérance Extrême Masque – Maska 50 ml Obsahuje iba zložky potrebné pre pleť, ktoré zodpovedajú fyziologickým potrebám pleti: každá zložka bola vybraná pre jej kvalitu a vysokú znášanlivosť.
Avene C.P.I. crème riche – Výživný krém 50 ml Parcerine, účinná látka, ktorá znižuje reaktivitu pleti. Upokojuje podráždenú pleť. Obnovuje narušený hydrolipidický film. Zaisťuje účinnú a dlhotrvajúcu ochranu. Neobsahuje žiadne konzervačné látky, parfumáciu, alkohol ani farbivá.
Avene Soins Starostlivosť o citlivé pery 4g Tyčinka na pery je špeciálne určená na citlivé pery. Upokojuje, hydratuje, vyživuje a chráni pery. Hypoalergénna, nekomedogénna.
Avene XeraCalm Relipidačný umývací olej 400 ml Komplex I-modulia® je výsledkom 12. rokov vedeckých prác. I-modulia® zmierňuje pocity svrbenia vyvolané suchosťou kože, zmierňuje začervenanie a podráždenie spôsobené precitlivenosťou kože.
Avene XeraCalm Relipidačný krém 200 ml Relipidačný krém vyživuje veľmi suchú pokožku a upokojuje pocity svrbenia, pre dojčatá, deti a dospelých.
Avene Dezodorant roll–on 50 ml Deodorant je špeciálne vyvinutý pre citlivú pokožku. Roll-on. Deodorant zanecháva na koži jemnú vrstvu, ktorá zaisťuje dlhotrvajúcu sviežosť a ochranu.

A-Derma

A-DERMA EXOMEGA CONTROL Crème Émolliente D.E.F.I. 200 ml Emolienčný krém na suchú kožu so sklonom k atopii, ktorá trpí svrbením.Obsahuje extrakt z výhonkov (mladých rastliniek) ovsa Rhealba® získaných z organického poľnohospodárstva. Prírodné sterilné zloženie, bez konzervantov a bez parfumácie.
A-DERMA EXOMEGA CONTROL Lait Émollient D.E.F.I. 200 ml Emolienčné mlieko na suchú kožu so sklonom k atopii, ktorá trpí svrbením. Tvár a telo. Vhodné už od narodenia. Okamžite upokojuje a kontroluje pocity podráždenia spojené so suchosťou kože. 

Eucerin

Eucerin pH5 relipidačný sprchový olej  Vytvára ochranný film, ktorý chráni pokožku pred dehydratáciou, navracia pokožke dôležité lipidy a chráni ju pred podráždením, šetrne čistí, nedráždi a nevysúša pokožku.
Eucerin DERMATOCLEAN čistiace pleťové mlieko Čistí, odstraňuje make-up, chráni pleť pred vysúšaním a je bez parfumu
Eucerin DermoCapillaire pH5 šampón Jemné zloženie bez alkalických mydlových zložiek pomáha predchádzať podráždeniu a vysúšaniu vlasovej pokožky. Odstraňuje z vlasov alergény a peľ.
Eucerin pH5 regeneračný krém na ruky Krém vyživuje a regeneruje namáhanú a popraskanú pokožku rúk, stimuluje prirodzené ochranné mechanizmy pokožky voči agresívnym vplyvom prostredia a chráni ju pred podráždením, zvláčňuje pokožku počas 24hodín.

La Roche-Posay

LA ROCHE-POSAY CICAPLAST REPARAČNÝ KRÉM 40ml Napomáha hojeniu a urýchľuje proces obnovy pokožky, vhodný pri narušení integrity pokožky, pri praskaní pokožky a po kozmetickom peelingu, ochranný vplyv na pokožku, stimuluje tvorbu nových buniek, vhodný pri narušení integrity pokožky (podráždená a rozpraskaná pleť).
LA ROCHE-POSAY SUBSTIANE RICHE NEW Komplexná starostlivosť o zrelú pleť, modeluje kontúry tváre, napomáha obnovovať pleť zvnútra, ochrana proti dehydratácii pleti, napomáha navrátiť pleti pevnosť
dodáva pleti potrebný komfort a sviežosť, jemná textúra, ľahko sa vstrebáva
LA ROCHE-POSAY TOLERIANE Hydratačný Make-up 03 Make-up, ktorý kontroluje reakcie citlivej pleti pre celodenný prirodzený vzhľad a dodanie komfortu, ktorý môžete cítiť, vidieť a ktorého sa môžete dotknúť.
LA ROCHE-POSAY TOLERIANE CREME Upokojujúci ochranný krém pre citlivú a podráždenú pleť, pre každodennú starostlivosť, okamžite hydratuje, upokojuje pokožku a odstraňuje pocit pálenia
LA ROCHE-POSAY Effaclar gel R17 EFFACLAR Gél jemne čistí pleť vďaka čistiacim látkam vybraným pre toleranciu citlivej pleti. Odstraňuje nečistoty a prebytok kožného mazu, zanecháva pleť čistú a sviežu. Obsahuje termálne vodu z La Roche-Posay, ktorá pôsobí proti podráždeniu - pH 5,5 - Bez mydla - Bez alkoholu - Bez farbív - Bez parabénov.

Institut Esthederm 

ESTHEDERM CALMING CLEANSING MILK - ukľudňujúce čistiace mlieko 200 ml CALMING CLEANSING MILK - veľmi jemné čistiace upokojujúce mlieko na dôkladné vyčistenie pleti. Vhodné pre citlivú pokožku.
ESTHEDERM ALCOHOL FREE CALMING LOTION - ukľudňujúce čistiace tonikum 200 LOTION ALCOHOL FREE - upokojujúce tonikum na dočistenie a tonizáciu pleti. Vhodné i pre citlivú pokožku, bez alkoholu.

Nuxe

NUXE CREME FRAICHE MASQUE - Pleťová maska 50 ml Táto maska je skutočným zdrojom blaha a okamžitej sviežosti. Obohatená o biele kvety mandľovníka a pomarančové kvety prináša intenzívnu úľavu nepríjemným kožným prejavom (štípanie, začervenanie,
prehriatie,...).
NUXE Creme Fraiche hydratačná starostlivosť 48h PNM 50 ml Roztápajúca sa starostlivosť, unikátne spojenie rastlinných mliek a výťažku z rias, ktoré prináša 48-hodinovú hydratáciu, ukľudňuje pleť a zároveň ju chráni proti účinkom znečisteného životného prostredia.

Bioderma

BIODERMA Sensibio TOLERANCE+ BIODERMA Sensibio Tolerance+ krém na precitlivenú pokožku zvyšuje kožnú toleranciu a zároveň rešpektuje prirodzenú biológiu pokožky. Jadrom tejto starostlivosti je patent Neurocontrol, exkluzívny komplex bionimetického tetrapeptidu a upokojujúcich účinných látok.
BIODERMA Sensibio H2O micelárne obrúsky Obrúsky vlhčené micelárnou vodou Sensibio H20 pre odstránenie make-upu. Dermatologicky jemné odstránenie make-upu z tváre a očí, eliminujú nečistoty. Pomáhajú predchádzať pocitom, ktoré sú spojené s podráždením pleti pri čistení.
BIODERMA Sensibio H2O pleťová voda na citlivú pleť  Čistiaca pleťová voda na citlivú pokožku pleť dôkladne čistí, ale nedráždi, vďaka uhorkovému extraktu pôsobí upokojujúco, zabraňuje reaktívnym prejavom pokožky, zachováva lipidoproteínový film, výborne tolerovaná v oblasti očí.
BIODERMA Sensibio DS+ moussant anti-recidive Pokožku jemne čistí bez podráždenia, tlmí začervenie kože, normalizuje a obnovuje prirodzenú kožnú bariéru, čistiaci základ obohatený o glycerín má výrazný hydratačný účinok, jemný purifikačný čistiaci gél pre mastnú šupinatú kožu, neobsahuje parabény ani parfém.
BIODERMA Sensibio DEO ANTI-TRANSPIRANT Určený pre citlivú pokožku, napomáha zmierňovať nadmerné potenie, chráni pokožku pred vonkajším vplyvom prostredia, vhodný aj po epilácii a holení.

Vichy

VICHY DERMABLEND 25 KOREKČNÝ MAKE-UP 30ml Predstavuje kryciu textúru, ktorá sa dokonale prispôsobí pleti, rozjasňuje pleť a zjednotený farebný tón, poskytuje po dobu až 12 hodín, vhodný pre všetky typy pleti vrátane citlivej, je hypoalergénny a nespôsobuje akné.

Alviana

Alviana Čistiace Mlieko Čistiace mlieko Alviana Sensitive neobsahuje ani parfum, ani éterické oleje. Mimoriadne šetrne zbavuje tvár nadmerného kožného mazu a mejkapu bez toho, aby ju podráždilo. Jemná kombinácia z bio jojobového oleja a bio olivového oleja chráni pokožku pred vysušením a poskytuje jej mimoriadne jemnú starostlivosť. Bio bambucké maslo sa stará o to, aby bola pleť na dotyk nádherne zamatová.

 

Poraďte sa s lekárom Poraďte sa s lekárom

Pacient by mal problém konzultovať s dermatológom, s ktorým by spolu mohli odhaliť faktory podmieňujúce a zintenzívňujúce kožnú reakciu.

Vhodné je vyhnúť sa:

 • Nadmernému dráždeniu pokožky častým používaním pílingov, vysušujúcich a parfumovaných prípravkov.
 • V dennej starostlivosti je vhodné používať prípravky určené na citlivú a intolerantnú pokožku.
 • Obmedziť treba aplikáciu prípravkov obsahujúcich ovocné kyseliny a deriváty kyseliny vitamínu A.
 • Dôležité je aj zamedziť laserovej, alebo mechanickej či chemickej abrázii.
 • Obmedziť treba aj negatívne pôsobenie fyzikálnych faktorov ako chladu, tepla a slnečného žiarenia.
 • Make-up si treba vyberať z dermokozmetických značiek, ktorý je určený na citlivú pleť, s dobrou hydratačnou a ochrannou funkciou, mal by byť hypoalergénny, nekomedogénny a nemastiaci. Na odstraňovanie makeupu by sa mali používať taktiež prípravky určené na citlivú pleť vo forme mliečka.

Zdroj: Miroslava Zlejšia (interný dermoporadca) 

Pleťová kozmetika pre citlivú pleť


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.