Ktorý liek je vhodný na silné kŕče v nohách?

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby, svaly, kosti
    19. 12. 2021

    Dobrý deň. Užívam Atacand na úpravu krvného tlaku. V noci mám v celých nohách príšerné kŕče. Guajacuran 200 mg mi zaberá len veľmi málo. Pred Atacandom som užívala Valsacor a vtedy sa tie bolesti a kŕče začali. Je Flebaven pre mňa vhodný? Ďakujem za Vašu odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Môže ísť o nežiadúci prejav oboch liekov. Atacand ako aj Valsacor môžu mať ako nežiadúci prejav myalgiu. Myalgia je  charakterizovaná bolesťou, ktorá postihuje najčastejšie končatiny, krk, oblasť okolo chrbtice, kĺbov, bedier, trupu a ramien. Nohy a stehná často trápia svalové kŕče. Medzi ostatné príznaky tohto ochorenia patrí modriny, opuchy, stuhnutosť, zvýšená teplota a atrofia svalov.

     

    Flebeven nie je vhodnou voľbou, nakoĹko u Vás je problém svalov a nie žíl.  Liek je indikovaný dospelým na liečbu prejavov a príznakov chronického ochorenia žíl, ako bolesť, pocit ťažkých nôh, únava nôh, nepokoj v nohách, nočné kŕče, opuch a trofické zmeny (zmeny kože v dôsledku porušenej výživy a odolnosti tkaniva). Je indikovaný aj na liečbu príznakov spojených s akútnym stavom hemoroidálneho ochorenia (hemoroidy), ako bolesť, krvácanie a opuch konečníka.

    Skôr Vám odporúčam užívať ešte magnézium - odporúčam Vám liek MAGNEROT 100 tabliet. Liek obsahuje minerálny prvok horčík, ktorý sa používa pri poruchách svalovej a srdcovej činnosti spôsobených nedostatkom horčíka, ako sú kŕče v lýtkach, tetánia (svalové zášklby) alebo angína pektoris (bolesť v hrudníku vyvolaná prechodným nedostatočným prekrvením srdca), Úvodné dávkovanie je 2 tablety 3x denne počas prvého týždňa liečby, potom sa dávkovanie upraví na 1-2 tablety 1-2x denne. Dávkovanie je individuálne, riadi sa podľa závažnosti nedostatku horčíka, prípadne jeho potreby.

    Dĺžka liečby je minimálne 6 týždňov. Liek sa môže užívať aj dlhodobo. Tablety sa užívajú nezávisle od jedla a zapíjajú sa malým množstvom tekutiny.

    Pri súbežnom užívaní Magnerou a Guajacuranu je interakcia strednej závažnosti. Horčík môže zvýšiť účinok guajfenezínu.Vyžaduje sa opatrnosť. Odporúčam konzultovať s lekárom vhodnosť užívanaia Magnerotu alebo vysadenie Guajacuranu. Ďalšou možnosťou je odkonzultovať zmenu liečby krvného tlaku - výber lieku, kt. nespôsobuje myalgiu. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , BENU SK 77, s.r.o. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Spýtajte sa priamo nášho lekárnika alebo lekára Späť do poradne