Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Kategórie

Nie je to „len“ štípanec

Nie je to „len“ štípanec

V lete a na jar sa s uštipnutím hmyzom stretávame denne, najmä u tých, ktorí milujú prírodu. Dalo by sa povedať, že štípanec nič nie je, záleží však na tom, aký druh hmyzu vás uštipol a či bol niečim nakazený.

Prečítajte si aké reakcie po uštipnutí môžete očakávať, čo robiť v prípade uštipnutia, aké produkty treba použiť po uštipnutí aj ako mu vlastne predchádzať.

AKÝ HMYZ VÁS NAJČASTEJŠIE UŠTIPNE V NAŠICH KONČINÁCH?

Včela, čmeliak, osa a sršeň

Patria k neagresívnym druhom, preto uštipnutie čmeliakom je veľmi zriedkavé. Tak isto platí u včiel - pokým sa včely necítia ohrozené, neútočia. Ak však zaútočia, ich žihadlo sa dá vybrať len ťažko. Má tvar ostnatej harpúny. Našťastie včela vás bodne iba 1x a nedokáže bodať opakovane. Uštipnutie včelou, zriedkavo čmeliakom môže byť nebezpečné, pretože ich žihadlo obsahuje jed blanokrídleho hmyzu. 

Medzi blanokrídlovce patria aj osy a sršne.

Osa a sršeň sú naopak agresívne druhy bodavého hmyzu, ktoré majú schopnosť bodať opakovane. Na uštipnutie osou pritom zomrie následkom alergickej reakcie 3-4 x viac ľudí ako na uštipnutie hadom.

Kliešť

Samotné uštipnutie kliešťom nebýva až tak veľkým problémom. Podráždenie pokožky a alergická reakcia sa vyskytujú zriedka.

Veľkým problémom však ostáva fakt, že kliešť prenáša nebezpečné ochorenia ako lýmsku boleriózu a kliešťovú encefalitídu. Vo výskume sa zistilo, že infikovaných bolo až 27% skúmaných kliešťov (v 11% prípadoch išlo o infekciu borélie, spôsobujúcej boreliózu, nasleduje menej známa, ale rozšírená Babézia so 7% a asi 3 % kliešťov boli infikované encefalitídou).

Najjednoduchšou ochranou proti kliešťom je dobrá príprava na pobyt v prírode. Použite oblečenie s dlhými rukávmi, s dlhými nohavicami, ideálne svetlejšie farby, a exponované miesta na koži ošetrite vhodným repelentom. Po príchode z lesa je nutné prezrieť sa (ideálne viacero ľudí navzájom), a vyprášiť oblečenie v ktorom ste prišli. Ak na sebe kliešťa skutočne nájdete, je dôležité dodržať správny postup jeho extrakcie.

Komáre a ovady

Uštipnutie komárom sa vyskytuje najčastejšie. Viac ako samotné bodnutie, je otravné svrbenie postihnutého miesta, ktoré trvá aj niekoľko dní. Nepríjemné je aj obletovanie a bzučanie komárov, keď si chcete večer vypiť čaj na terase, alebo keď zaspávate. Kto by nepoznal ten "vábivý zvuk"? :) 

Na Slovensku nájdete asi 50 druhov komárov, a na celom svete cca 3 000 druhov.

Zaujímavosťou je, že:

 • Štípe len samička, aby mohla nakŕmiť svojich 200 vajíčok.
 • V ľudskej krvi sa vyskytuje optimálne množstvo a zloženie proteínov pre rast ďalšieho komárieho pokolenia, preto sme ideálnou pochúťkou. 
 • Čerstvo narodená samica komára dospieva niekoľko hodín. Je potrebné, aby jej stvrdol sosák natoľko, že prejde cez ľudskú pokožku.

Aktuálne sú komáre veľmi odolné proti chemickým látkam, takže na ne neúčinkujú bežne dostupné prípravky. Tie majú v 80% chemické zloženie. Komár dokáže veľmi dobre analyzovať teplotu, obsah CO2 a pachy. Najlepšie je použiť prírodné repelenty, obsahujúce napríklad látku "CITRIDIOL". Okrem toho, že tieto prírodné repelenty nemajú vedľajšie účinky na vaše zdravie (arozdiel od chemických prípravkov) fungujú 100%-ne.

AKÉ SÚ REAKCIE NA UŠTIPNUTIE?

Reakcia na uštipnutie (najmä osou) môže vyvolať širokú paletu reakcií. Jed má viacero zložiek, ktoré pôsobia na organizmus toxicky. Telo môže zareagovať len na niektorú zo zložiek jedu. Je potrebné, aby ste určili charakter reakcie, a vedeli tak rozoznať ALERGICKÚ a NEALERGICKÚ reakciu.

 • ALERGICKÚ reakciu spôsobujú proteíny, ktoré spúšťajú protilátky.
 • NEALERGICKÚ reakciu vyvolávajú nízkomolekulárne látky, ktoré pôsobia na cievy.

Uštipnutie osou, včelou, čmeliakom a sršňom môže byť dokonca aj smrteľné. 

Bežná reakcia po uštipnutí sa prejavuje lokálne (v mieste postihnutia), a to miernejším opuchom, začervenaním, svrbením a bolesťou zasiahnutého miesta. Tieto príznaky by mali odoznieť po pár hodinách, resp. v krátkom čase.

PRÍZNAKY ALERGICKEJ REAKCIE

O alergickú reakciu ide, ak sa príznaky prejavujú inak ako zvyčajne a na iných častiach tela, ako je poštípané miesto. Často je alergická reakcia sprevádzaná:

 • malátnosťou,
 • nadmerným opuchom,
 • žihľavkou,
 • pocitmi na zvracanie,
 • opuchom mäkkých tkanív tváre, jazyka, dýchacích ciest,
 • sťaženým dýchaním
 • začervenaním tváre.

Platí, že čím skôr sa objavia alergické príznaky, tým masívnejšia bude celková alergická reakcia. Príznaky sa môžu objaviť aj oneskorene, preto je potrebné stav priebežne sledovať...

STUPNE ALERGICKEJ REAKCIE

Rozlišujeme až 5 stupňov alergickej reakcie na bodnutie hmyzom:

 1. Ťažká lokálna reakcia - prejavuje sa enormným opuchom, až vo veľkosti päste.
 2. Ľahká celková reakcia - koprivka, či svrbenie aj inde ako na mieste vpichu.
 3. Mierna celková reakcia – točenie hlavy, nutkanie na zvracanie, mierny opuch tváre.
 4. Ťažká celková reakcia sa prejavuje všetkými predošlými reakciami plus sťaženým dýchaním, úzkosťou a strachom zo smrti, zachrípnutým hlasom.
 5. Anafylaktický šok je život ohrozujúca reakcia. Až 5 % populácie reaguje na uštipnutie hmyzom anafylaktickým šokom, ku ktorému prichádza až po 2 či 3 uštipnutiach.

ČO JE TO ANAFYLAKTICKÝ ŠOK? 

Reakcia nastupuje okamžite a veľmi rýchlo. Trvanie akútnej reakcie sa pohybuje v rozmedzí 3-30 minút a ďalšie reakcie sa môžu vyskytnúť ešte počas nasledujúcich 8 hodín. Anafylaktický šok môže mať aj oneskorenú fázu. Ak ste hneď po nástupe príznakov užili liek, je možné že sa príznaky objavia počas ďalších 8 hodín. Popár minútach ohrozuje anafylaktický šok život a je potrebné zavolať RZP.

Anafylaktický šok má tieto prejavy:

 • modré pery a končeky prstov na rukách
 • pomočenie
 • bezvedomie
 • celkový kolaps
 • náhly pokles krvného tlaku

V prípade, že sa u vás objavila abnormálna reakcia na bodnutie, navštívte alergológa. Ak by vás najbližšie uštipla včela, mohla by sa alergická reakcia prejaviť už v podobe anafylaktického šoku. U alergikov je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať aj alergiu na uštipnutie hmyzom.

BALÍČEK PRVEJ POMOCI - ČO ROBIŤ PO ŤAŽKOM UŠTIPNUTí?

Ak máte alergiu na uštipnutie hmyzom, noste so sebou v sezóne lekárničku prvej pomoci – s kortikoidmi, antihistaminikami alebo adrenalínovým perom, sprej na roztiahnutie priedušiek.

 • Adrenalín (epinefrín) v injekčnom pere, ktorý pôsobí proti poklesu krvného tlaku, posilňuje srdce a rozširuje priedušky: užíva sa pri nástupe príznakov celotelovej alergickej reakcie, včasné podanie tejto injekcie zachraňuje život.
 • Antihistaminikum blokuje účinok histamínu (látky, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii) a tým tlmí alergickú reakciu: v akútnom prípade je možné prehltnúť jednorázovo 2 tablety lieku, ktoré je vhodné pre rýchlejší účinok rozhrýzť.
 • Kortikosteroid v tabletách potláča alergický zápal: užite odporúčané množstvo tabliet. Opäť je lepšie ich rozhrýzť a potom prehltnúť.
 • Inhalačné lieky uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch: v prípade dusenia sa aplikujú dva vdychy.

Imunoterapia

Alergia na osu alebo včelu sa dá „liečiť“. V zimných mesiacoch môžete podstúpiť u imunoalergológa liečbu, kedy sa do tela vpravuje alergén po malých dávkach. Postupne si na neho telo zvykne a toleruje ho ako vlastný. Takáto terapia zaberá až v 97% prípadov. Jej nevýhodou je, že dlhšie trvá, ale čo na tom, keď zaberá. Počas dlhých zimných mesiacov sa môžete výborne pripraviť na letnú sezónu, aby ste si ju užili bez strachu z uštipnutia.

Prvá pomoc u zdravého človeka

Ide o najjednoduchší prípad pri jednom alebo len pár bodnutí u zdravého človeka bez alergickej reakcie. Pri takom bude stačiť ak priložíte na postihnuté miesto studený obklad, mrazenú zeleninu zabalenú do ručníka alebo ľadovú kocku. Ak vás poštípe včela je potreba žihadlo vybrať pinzetou, vyškriabať nechtom a vytlačiť miesto kde vás pichla, aby ste dostali von aspoň časť jedu. Pupienok vydenzifikujte a natrite protisvrbivým gélom.

Uštipnutie do jazyka, krku a oblasti pažeráka

Ak vás včela či osa uštipne na jazyk alebo v okolí krku, môže sa stať že vám opuchnú horné dýchacie cesty. Miesto musíte chladiť, do úst vložte napríklad kocku ľadu, alebo vložte jazyk do perlivej minerálky (ak ju máte po ruke), zvonku studený obklad, okamžite užite antihistaminikum. Viaceré antihistaminiká sú voľno-predajné a môžete ich zaradiť do bežnej lekárničky (Zyrtec, Zodac, Xyzal, a pod.). Následne vyhľadajte lekára.

OŠETRENIE ŠTÍPANCA "NA PRÍRODNO"

Šalviová dezinfekcia

Zožeňte 2 lyžice šalvie, 2 dl liehu či ovocnej pálenky. Šalviu prelejte liehom a všetko nechajte 14 dní na teplom mieste lúhovať. Nezabudnite denne pretrepávať. Potom precedíte a dezinfekcia je hotová.

Soľný vankúšik

Budete potrebovať handričku a morskú soľ. Handričku jemne navlhčite, zabaľte do nej soľ a potom priložte na postihnuté miesto. Všetko nechajte 30 minút pôsobiť.

Ovsená kaša

Nie je len skvelý raňajkový pokrm, ale zabraňuje svrbeniu. Postačia ovsené vločky a voda, zamiešať a naniesť na postihnuté miesto.

Med je všeliek

Pomáha na suché pery, proti kašľu, podporuje imunitu a tiež dezinfikuje, resp. zabraňuje vzniku infekcii na poštípanom mieste. Dbajte na výber skutočného medu od včelára.

Octový obklad

Poznáte octanovú masť? Rovnako tak je účinný aj samotný ocot obyčajný, vínny alebo jablčný. Urobte z neho obklad spolu s gázičkou. Pokožku nezabudnite nakoniec opláchnuť vodou. 

Citrón proti svrbeniu

Štípanec polejte čertvou šťavou od hlavy až po päty a nenechajte sa odradiť počiatočným štipkaním, zabráni aj zápalu v danom mieste.

S kamilkami nič nepokazíte

Kamilky - ak na ne práve nemáte alergiu môžete použiť úplne na všetko. Dobrý spánok, trávenie, opary, rany, upokojenie, dezinfekciu. Tak si uvarte čajík a použite ho zvonka aj zvnútra.

Ďalšími účinnými rastlinkami v boji proti štípancom sú skorocel či mäta.

TIP BENU 

Puressentiel 

Až 80% prípravkov na trhu má chemické zloženie, ktoré je škodlivé aj pre samotného človeka. Chemické insekticídy (DEET, IR 35/35, Ikaridin alebo KBR 3023) sú neurotoxické a spôsobujú podráždenie. Puressentiel má 100% prírodné zloženie a obsahuje 11 esenciálnych olejov v dokonalých pomeroch a v koncentrácii 14%: cejlonská citronela,  jávská citronela, hřebíček, eucalyptus citriodora, kakost, levanduľa, levanduľa grosso, citrónová tráva, mäta prieporná, Niaouli, čajovníkový olejček. Puressentiel Sprej proti bodavému hmyzu je "repelent", ktorý obsahuje práve  CITRIDIOL a je zo 100% založený na prírodnej báze. Odpudzuje bodavý hmyz a je skvelou prevenciou najmä pre alergikov. Funguje na hmyz v našom pásme, ale aj na exotický a tropický hmyz, či v oblastiach kde sa hmyz vyskytuje vo väčších množstvách. Aplikovať ho môžete na pokožku, oblečenie a do ovzdušia. Okrem toho, že pôsobí ako repelent, upokojuje už poštípanú pokožku. Praktickú verziu Puressentiel roll-on si môžete vziať so sebou kamkoľvek - večer na prechádzku alebo na chatu. Vďaka guličke nemusíte produkt nanášať prstami, ale šikovne ho aplikujete na postihnuté miesto. Miesto vpichu sa upokojí, nesvrbí, čím sa znižuje riziko infekcie, pretože si ranu neškriabete.

CITRIDIOL

Je derivát esenciálneho oleja z Eucalyptus citriodora. Je rovnako účinným repelentom ako syntetické produkty, bez vedľajších účinkov. Jeho účinnosť bola preukázaná na celom rade hmyzích druhov. Citriodiol získal veľmi pozitívny posudok od skupiny expertov AFSSAPS aj na používanie na deti od 30 mesiacov (v koncentráciách 20% až 50%). V spreji proti bodnutiu hmyzom Puressentiel sa Citriodiol objavuje v koncentrácii 30%.

PO BODNUTÍ 

HAPPY MOM Náplasť po očkovaní a uštipnutí 

Hydrogélová náplasť pre úľavu od bolesti a zmiernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov. Extrakty z hamamelu a Aloe barbadensis môžu napomôcť zmierniť pocit svrbenia pri uštipnutí hmyzom, podráždenie kože a miernu bolesť po vpichu injekciou. Zabraňuje škrabaniu a sekundárnej infekcii. Rýchly účinok hydrogél-polymérovej náplasti. Má dobrú znášanlivosť s pokožkou vďaka jemne kyslému pH, dobre priľne na postihnuté miesto a jednoducho sa aplikuje.

Aromatica KOSMÍN po bodnutí hmyzom masť 25 ml

Kosmín po bodnutí hmyzom s Tea Tree Oil je výborný pomocník na ošetrenie pokožky po bodnutí hmyzom, pokožku upokojí a mierne znecitliví, zároveň pôsobí protizápalovo a obmedzuje svrbenie a pálenie.

ALPA Gél po bodnutí hmyzom 20 ml

Gél je určený na lokálne ošetrenie pokožky po bonutí hmyzom, má chladivý, mierne znecitlivujúci účinok, znižuje pocit pálenia a tlmí svrbenie.

Neofyt Phyteneo Roztok po bodnutí hmyzom roll on 10 ml

Prípravok sa používa na potlačenie reakcie po bodnutí hmyzom ako napríklad komárom, osou, včelou, uhryznutí muchou, ovadom, popŕhlení žihľavou, medúzou.

Puressentiel Roll-on na bodnutie hmyzom 11 esenciálnych olejov

Roll-on na bodnutie hmyzom. S tíšiacim efektom. 100% prírodné aktívne prísady, 11 esenciálnych olejov. Pomáha ukľudňovať a hojiť pokožku podráždenú od bodnutia alebo pokúsania hmyzom. Ideálny pri poštípaní moskytom, osou, včelou, sršňom, ovadom, kliešťom, roztočom, muchou, komárom, pavúkom, blchou. Bez konzervantov.

ZAUJÍMAVOSŤ

 • Účinnosť Citridiolu preukázali nezávislé laborátórne testy pre mierne aj tropické podnebné pásma. Dobrovoľníci nechali predlaktia celé hodiny medzi komármi v škatuliach (200 komárov / jedna krabica), aby preukázali účinok testovaného produktu.Až po 7 hodinách zaútočil prvýkrát komár piskľavý a komár tigrovaný. A po 6 hodinách prenášač malárie.
 • Na elimináciu premnoženia komárov pomôže aj chrániť zvieratá ako sú lastovičky, žaby, netopiere, jašterice, ropuchy a mloky.
 • Vedeli ste, že: Úmrtie po uštipnutí osou je 3-4 x častejšie ako po uštipnutí hadom?