Zapal achilovky

    • Otázka pre lekárnika
    03. 03. 2022

    Dobry den,mam zapal achilovku po zatazi,dali mi obstrek do paty,nsbuduci tyzden do druhej,bolesti mam stale,len ma uz mej bolia svaly v lytkach,kupila dom si ortezy,chcem sa opytat,ci ich uz mozem zacat pouzivat,aspon doma,len som si ich dala s citim tlak na paty...mam radsej este vydrzat...a este mam otszku,za kolko sa to asi zlepsi??v zivote som nemala tsketo problemy dskujem za odpoved

    Dobrý deň,

    Za rozvoj zápalu je zodpovedné dlhodobé preťažovanie lýtkového svalu, ktorý prechádza v Achillovom šľachu, úpon šľachy na pätnú kosť potom môže teda byť bolestivý aj na dotyk a svalstvo lýtka i chodidla nohy býva napäté.

    Hlavnou súčasťou liečby je v tomto prípade samozrejme vylúčenie fyzickej záťaže, ktorá by mohla problémy ešte zhoršiť. Pacient by mal preto dostatočne odpočívať a mal by sa vyhnúť pohybom, ktoré Achillovu šľachu zaťažujú. Spôsob odpočinku sa potom vždy odvíja od závažnosti symptómov, pričom niekedy stačí obmedziť športové aktivity, zatiaľ čo vo vážnejších prípadoch je nutný aj pokoj na lôžku. 

    Nasadenie ortézy by som konzultovala s ošetrujúcim lekárom, pretože ak pri nasadzovaní ortézy urobíte nejaký nekontrolovaný pohyb, prípadne si ortézu nevhodne nasadíte alebo nastavíte, môžete si šľachu ešte viac poraniť.

    Medzi typické príznaky zápalu Achillovej šľachy patrí okrem bolesti aj výrazný opuch. Ten je možné zmenšiť prostredníctvom zdvíhania postihnutej nohy. Ideálne je pri ležaní na gauči alebo na posteli nohu umiestniť nad úroveň srdca a podložiť ju napríklad vankúšom alebo dekou. Ďalej potom môžu pomôcť aj ľadové obklady, ktoré sa prikladajú na bolestivé miesto a pacientom prinášajú aspoň čiastočnú úľavu.

    Vyššie spomenuté opatrenia hrajú pri liečbe zápalu Achillovej šľachy vždy dôležitú úlohu. Niekedy sa potom hromadne označujú ako metóda RICE, kde jednotlivé písmená značia rest (odpočinok), ice (ľadovanie), compression (stlačenie) a elevation (zdvíhanie). Okrem odpočinku tak zohráva úlohu aj už spomínané používanie ľadových obkladov, zdvíhanie postihnutej nohy do výšky a tiež kompresie šľachy pomocou obväzu, aby miesto príliš nenatieklo.

    Pokiaľ je bolesť dlhodobá a neznesiteľná, je možné siahnuť aj po liekoch proti bolesti. Ide konkrétne o nesteroidné antiflogistiká, ktoré pomáhajú potlačiť prebiehajúci zápal. Patria sem napríklad medikamenty s obsahom ibuprofénu čo je účinná látka vhodná na tlmenie bolesti. (ibalgin, nurofen) Taktiež môžete aplikovať lokálne krém Ibalgin, ktorý  pôsobí protizápalovo. Krém Ibalgin sa používa na miestnu liečbu zápalov kĺbových puzdier, zápalov šliach a svalových úponov. Aplikuje sa 3-4x denne na postihnuté miesto 4-10 cm dlhý prúžok krému

    Zápal šľachy obvykle odznie po niekoľkých dňoch, po odpočinku a riadnom domácom ošetrení (vrátane vyššie uvedenej metódy RICE). Zotavenie trvá oveľa dlhšie, pokiaľ budete aj naďalej vyvíjať tlak na šľachu alebo nezmeníte svoje cvičebné návyky, aby ste predišli ďalšiemu zraneniu alebo prasknutiu šľachy.

    S pozdravom,

    Peterčáková

    Benu NS925, Praha

     

     

    šipka Katarína Peterčáková

    Na otázku odpovedal Katarína Peterčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Spýtajte sa priamo nášho lekárnika alebo lekára Späť do poradne