Materské znamienka sa často považovali a stále považujú za tzv. znamienka krásy.
Už v starovekom Grécku ukazovali charakter daného človeka. Vtedy si dokonca materské znamienko menšími kozmetickými zásahmi „prirobili“. V súčastnosti sa skôr ako na estetický charakter znamienka pozerá zo zdravotného hľadiska.
Znamienka sú často bohužiaľ nevhodne umiestené a môžu byť na obtiaž. Napríklad na krku, hlave, alebo prsníku sa mechanicky dráždia pri obliekaní, styku s doplnkami a pri iných každodenných činnostiach.
Čo sú to znamienka a ako vznikajú?
Materské znamienka sú buď tmavé ploché alebo vystúpené útvary na koži, ktoré môžu mať rôznu veľkosť a na celom tele ich môžu byť až desiatky.
Príčinou ich vzniku je nahromadenie pigmentových buniek, ktoré sa líšia od telovej farby. Majú tmavý, hnedý až čierny odtieň. Ich povrch je citlivejší ako okolitá koža, horšie sa regenerujú a často sa množia - čím môžu vzniknúť bunkové anomálie, alebo až zhubný melanóm.
Kedy sa prestanú tvoriť?
Prvé znamienka sa tvoria medzi 6 mesiacom až 1 rokom. Sú to bunky, melanocyty, ktoré vznikajú, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Majú, ako inak hnedú farbu, ktorá súvisí aj s tmavšou farbou pleti.
Koľko materských znamienok máte toľkokrát ste človekom? V tomto prípade to rozhodne neplatí. Platí, že máte o to vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu kože. Rakovina kože sa v 35% vyvinie zo znamienka. Vzniknúť však môže, samozrejme, aj na zdravej pokožke, kde predtým žiadne znamienko nebolo.
Po 25 roku by sa už nemali tvoriť znamienka
60-70% prípadov rakoviny vzniká na predtým čistej, nepoškodenej pokožke, bez znamienka. Po 25 roku by sa už znamienka nemali tvoriť a ak sa nejaké vytvoria je namieste venovať im pozornosť. Takisto zbystrite pozornosť ak znamienko zmení farbu, zväčšuje sa alebo svrbí.
Preto je potrebná prevencia a predchádzanie vzniku nových materských znamienok. To znamená, čo najviac sa strániť, najmä letného slnka a dodržiavať odporúčania (čítajte ďalej v článku).
Znamienka sú akoby drobné nádorčeky kože. Tak ako môžu byť neškodné, rovnako môžu mať aj potenciál zhubného rakovinového bujnenia. O to viac je dôležité investovať svoj čas do prevencie a pravidelne navštevovať dermatológa, ktorý posúdi stav znamienok a určí, ktoré a kedy je potrebné ho odstrániť.
Ako predchádzať rakovine kože?
Nebezpečie rakoviny kože číha na každého z nás - ženu či muža, - mladého či staršieho, - v lete aj v zime, - na Slovensku aj v zahraničí.
Výskyt rakoviny kože (najmä) melanómu, nepretržito narastá. V EU sa zvyšuje počet novodiagnostikovaných rakovinou kože o 5 % ročne. Pozitívom však je, že melanóm v súčasnosti diagnostikujeme v skorších štádiách viac ako v minulosti - to následne zlepšuje prognózu a predlžuje prežívanie pacientov.
Máme pre vás skvelú správu - rakovina kože je jediný, voľným okom viditeľný typ rakoviny!
Ďalšia výborná správa je, že až 90 % prípadov rakoviny kože je liečiteľných, ak sú odhalené včas.
Ak sa chcete vyhnúť rakovine kože myslite na prevenciu. A to už od útleho veku a u bledších typov. U detí môže vzniknúť melanóm najmä po nárazovom spálení sa. Melanóm sa tak môže objaviť aj na miestach, ktoré slnko ani nevideli, napríklad pod oblečením.
Preto je možné včas zachytiť znamienka, ktoré vykazujú známky abnormality či rakovinového bujnenia. V premeškanom prípade liečba prebieha na onkológii a výsledok v prvom rade závisí od včasnosti zachytenia ochorenia, teda od hĺbky poškodeného miesta.
Ďalšie rizikové faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri vzniku rakoviny:
- Znečistenie
- Solárium
- Alkohol
Prevencia rakoviny kože:
- Pravidelne kontrolovať znamienka (u dermatológa, prípadne aspoň samokontrolnou technikou ABCDE - viď. nižšie v článku)
- Odstrániť si preventívne znamienka, ktoré vyzerajú ako problematické (chirurgicky, alebo laserom)
- Natierať sa solárnymi produktami s vysokým UVA faktorom
- Vyvarovať sa návšteve v soláriu
- Vyhnúť sa pitiu alkoholu najmä počas silného slnečného žiarenia. Ľudia, ktorí vypili 50 gramov etanolu denne (niekoľko silnejších pív), mali o 55 % vyššie riziko ochorenia na jednu z najnebezpečnejších foriem rakoviny kože (melanóm) v porovnaní s tými, ktorí alkohol prijímali len príležitostne.
1. Samokontrola technikou ABCDE
Znamienka si môžete skontrolovať aj sami doma, i keď pre laika je stanovenie si diagnózy naozaj náročné. Kožného lekára vyhľadajte ihneď ako sa vám niektoré znamienko bude zdať podozrivé. Ten vám diagnózu upresní a odporučí ďalší postup.
Dobré je, ak znamienko skúmate pod lupou, alebo cez okuliare. Rozhodujúca je jeho veľkosť, farba, ohraničenie, pravidelnosť a vypuklosť.
A - ASYMETRIA - znamienko nemá pravidelný tvar, niektoré časti z neho vyčnievajú
B - BORDERS - znamienko nie je presne ohraničené, jeho okraje sú rozpité a neviete presne určiť kde je jeho začiatok a koniec
C - COLOR - farba znamienka je príliš tmavá alebo je znamienko nepravidelne pigmentované
D - DIAMETER - ide o veľkosť znamienka, ktoré by nemalo byť väčšie ako 5-6 centimetrov
E - EVOLVING - vyvýšenie nad úroveň ostatnej pokožky, vypuknuté znamienko alebo znamienko, ktoré sa rozrastá do šírky
Ak sa zistí, že jedno z kritérií je odchýlené v chorobnom smere, je potrebné znamienko chirurgicky odstrániť. Následne sa vzorka zašle na histológiu kde sa posúdi jeho zhubný, či nezhubný charakter. Takéto vyšetrenie je možné urobiť iba ak je znamienko operatívne vyrezané.
2. Chirurgické odstránenie vs. laser?
Laser vám neodporúčame a to z 2 dôvodov:
- Znamienko nie je iba kozmetická vada, ale môže predstavovať reálne ohrozenie života. Histologické vyšetrenie je možné realizovať iba pri znamienku, ktoré je vyrezané. Ak ho zbrúsite laserom vzorka nemôže byť fyzicky odobratá a poslaná na diagnostiku. Vyrezanie znamienka a histologicky pozitívny nález znamená záchranu života pacienta.
- Odstránenie znamienka iba z kozmetických dôvodov nehradí poisťovňa. Naopak, znamienko, ktoré odporučí zo zdravotných dôvodov odstrániť kožný lekár, vám vyoperujú zadarmo.
Ako prebieha vyrezanie znamienka chirurgicky?
Chirurgické vyberanie znamienka je bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. Znamienko sa odstraňuje rezom a následne sa malá rezná ranka zošije niekoľkými štichmi.
Samotný zákrok môže trvať okolo 10 - 15 minút. Mnohí pacienti sa boja že po zákroku z ich nezhubného znamienka vznikne zhubný melanóm. Nie je to však pravda. Práve naopak, je to často životu-záchranný zákrok.
Pri vypuklých typoch znamienok vzniká melanóm len výnimočne, horšie to je však s "plošnými" znamienkami. V prípade, že bolo dané znamienko zhubné - po včasnom odstránení je pravdepodobnosť vyliečenia takmer 100%-ná. Odstránenie materského znamienka je vhodné aj v prípadoch, ak sa to nachádza na mieste, kde je, alebo môže byť dráždené.
Budem mať po vyrezaní jazvu?
Po odstránení znamienka laserom neostáva žiadna jazva. Po chirurgickom odstránení jazva ostáva, lekár však poučí pacienta, ako zmierniť zjazvenie kože po zákroku. Jazva je medicínsky lepšou variantou ako rizikové znamienko.
Sú možné komplikácie po zákroku?
Veľmi zriedkavé komplikácie môžu byť spôsobené infekciou v rane – predĺžené hojenie a bolestivosť v oblasti rany. Pravdepodobnosť je však minimálna vzhľadom na vysoké štandardy hygieny v prostredí kliniky a použitím sterilných jednorázových materiálov.
3. Produkty na ochranu proti škodlivému slnečnému žiareniu
Je ich na trhu nespočet a stačí si len vybrať. Otázkou je ako si vybrať správne?
Prevažná väčšina ľudí berie do úvahy hlavne výšku ochranného faktoru, kritérií je však viac
UV faktor je látka, ktorá blokuje, odráža alebo pohlcuje UV žiarenie. Tým bráni tomu, aby lúče dopadali priamo na kožu a poškodzovali ju. Keďže exictujú 2 druhy nebezpečného žiarenia - UVA a UVB, sú na trhu aj 2 ochranné UV faktory - jeden na UVA a jeden na UVB žiarenie. Kvalitné opaľovacie krémy by mali obsahovať oba typy.
Na obale nájdete iba číslo výšky ochranného faktora proti UVB žiareniu, UVS nájdete v zložení?
Číslo na obale hovorí o výške ochranného faktora proti UVB žiareniu, ktoré sa v minulosti považovalo za škodlivejšie. Takéto označenie produktu je bežné a celosvetovo zaužívané. UVA faktor nájdete v zložení a odporúčame vám dôkladne si preštudovať obsahové látky daného produktu. Aby bol krém naozaj účinný je nutné, aby obsahoval UVA aj UVB filter.
Čo je horšie UVA alebo UVB?
Kedysi mali odborníci zato, že jednoznačným rizikom je UVB žiarenie. Krémy, ktoré boli vyvinuté ako jedny z prvých obsahovali iba blokátor UVB žiarenia. Dnes už vieme, že si medzi žiareniami nevyberieme a pokožku poškodzujú obidva typy. Ich pôsobenie na pokožku je predsa len trochu iné, UVB žiarenie spôsobuje spálenie pokožky ako ho poznáme a UVA má nasvedomí neskoršie starnutie pleti. UVA aj UVB žiarenie môže spôrobiť rakovinu kože.
UV Filter môže byť minerálny alebo syntetický
Ľudia s citlivou a bledou pokožkou by mali voliť filter minerálny. Je jemnejší a nereaguje s pokožkou ako syntetický filter. Syntetický filter môže s citlivou pleťou na slnku zreagovať podráždiť ju.
Syntetický filter sa do pokožky vstrebáva a reaguje s ňou, minerálny filter ostáva na povrchu pokožky a slnečné žiarenie odráža.
Poškodenie znamienok slnečným žiarením
Elektromagnetické vlnenie obsahuje UV lúče, infračervené lúče a viditeľné svetlo.
Pozitívne vplyvy UV žiarenia:
- prináša vitamín D do kože a do tela,
- podporuje imunitný systém,
- pociťujeme vďaka žiareniu pocit šťastia a zdravia,
- aktuálny priaznivý vplyv na akné, psoriázu a ekzémy.
Škodlivé účinky UV žiarenia:
A) Aktuálne: tieto vznikajú rýchlo – spálená pokožka, zápaly rohovky a spojiviek
B) Chronické: tieto vznikajú po dlhotrvajúcom pôsobení – vrásky, šedý zákal, degenerácia spojiviek a sietnice, predčasné starnutie, časté infekčné choroby (herpes)
Ochrana pred UV žiarením: oblečenie, krémy s ochranným faktorom, slnečné okuliare, obmedzenie času na slnku, ochrana detí.
Ide leto, berte slnko vážne a ochráňte seba aj svoje deti
Najlepšia ochrana pred slnkom je - vôbec sa jeho lúčom nevystavovať. Kto by ale sedel celé leto doma? Ak sa chcete vybrať na slnko odporúčame vám dodržiavať týchto pár zásad:
- nechoďte na slnko medzi 10:00 - 16:00 hodinou
- krém na opaľovanie by ste mali používať každé 2 hodiny a po každom kúpaní - nestačí natrieť sa ráno pred odchodom von
- ak idete ku jazeru, alebo na pláž aj v rizikový čas, noste tričko, pokrývku hlavy, okuliare a samozrejme sa nakrémujte
- väčšie materské znamienko môžete prelepiť leukoplastom, znamienka v kombinácii so slnkom reagujú veľmi zle a môže sa z nich vyvinúť karcinóm (nádorové ochorenie)
- znamienka natierajte hrubšou vrstvou krému s vyšším ochranným faktorom ako zvyšok pokožky
- ak viete, že pôjdete na intenzívnejšie slnko nepoužívajte deodorant, môže podráždiť pokožku
- skontrolujte si nakoľko je krém proti slnku vodeodolný
- pred tým než pôjdete do vody počkajte po natretí pol hodinu, aby sa krém vstrebal
- dbajte na správny výber prípravku podľa vášho fototypu.
Viete aký ste fototyp? Pre výber opaľovacieho krému je to kritérium číslo 1
To aký ste fototyp ovplyvňuje aj to ako dlho sa môžete zdržať na slnku, inak povedané, aká je vaša denná odporúčaná dávka slnka. Všetci sa môžeme zdržiavať na slnku, bez ohrozenia, ale iba po určitú dobu. Ochranný faktor je číslo, ktoré uvádza koľkokrát dlhšie môžete ostať na slnku bez toho, aby ste sa spálili. Ak si tento čas vyčerpáte, musíte v daný deň "sedieť v chládku". A to aj v prípade, že sa natriete znova.
Fototyp I - odporúčaná denná dávka slnka je 5-10 minút
Ľudia s najsenzitívnejšou a zraniteľnou pokožkou majú bledú pleť, často sú pehaví. Sú to typy so svetlými očami a hrdzavými až ryšavými vlasmi. Podľa štatitík sú týchto ľudí v populácii asi 2%.
Do hneda sa nikdy neopália, a ak sú dlhšie na slnku, ich pokožka sa nanajvýš spáli. Najrizikovejšie oblasti sú uši, nos, oblasť dekoltu a očné viečka. Je viac ako nutné, aby tieto typy používali ochranný faktor 50+, a je jedno či to bude gél, mlieko alebo krém určený na ochranu proti slnku, dôležité je, aby bol každý prípravok špeciálne vyvinutý na citlivú pokožku.
Fototyp II - odporúčaná denná dávka slnka je 10-20 minút
Ešte stále je to typ precitlivelý na slnko, ktorý sa musí mať pred slnkom na pozore. Takisto sa neopáli do hneda, pokožka sa pri nadmernom vystavovaní slnku stáva červenou. Do fototypu číslo II spadá 12% obyvateľstva. Charakterizuje ho svetlá pleť, ktorá môže byť posiata pehami, ale nemusí, farba vlasov týchto ľudí býva blond až svetlohnedá, hnedá, farba očí je modrá, šedomodrá, zelená. Fototypu číslo II by mal v našich podmienkach postačovať ochranný faktor 20- 25, ak sa vyberiete k moru - lepší bude faktor 30 až 40.
Fototyp III - odporúčaná denná dávka slnka je 20-30 minút
Najpočetnejšie zastúpený fototyp v populácii má práve číslo III a tvorí až 78%. Jedná sa o normálnu pleť, ktorá sa opáli do hneda a málokedy sčervenie. Pehy na takejto pokožke nenájdete, oči sú hnedé alebo šedé a vlasy takisto tmavo hnedé. Spálenie sa vyskytuje naozaj zriedka a ak tak ide len o ľahký stupeň. Ochranný faktor 10 až 15 bude v našom podnebnom pásme stačiť, pri mori zvoľte faktor 20.
Fototyp IV - odporúčaná denná dávka slnka je 45 minút
8% populácie môže byť takmer úplne pokojných. Ich pokožka sa prakticky nespáli, a to ani v prípade, žeby nepoužili ochranný faktor. Slnko napriek tomu netreba podceňovať a v našich podmienkach odporúčame faktor 5 a pri mori 15-20. Ľudia s fototypom číslo IV majú tmavo hnedú až olivovú pokožku, ktorá sa dobre a rýchlo opáli. Nemajú žiadne pehy a oči aj vlasy majú tmavo hnedé.
V prípade znamienok je nevyhnutné si ich natrieť min. opaľovacím krémom, gélom, sprejom s SPF 50+.
Ak už k (o/s)páleniu príde, je potrebné upokojiť pokožku a znamienka krémom, gélom, sprejom po opaľovaní.
Syndróm dysplastického névu
Čo to je? Dysplastické névy sú medzistupeň medzi znamienkami, ktoré sú zdravotne nezávadné a agresívnym kožným nádorom melanómom.
Syndróm dysplastického névu je stav, kedy má človek na tele väčšie množstvo materských znamienok, ktoré vykazujú podozrivé znaky a predstavujú riziko do budúcnosti.
V prípade tohto syndrómu je viac ako potrebná pravidelná kontrola u dermatológa či kožného lekára min. 1x do roka + odstránenie najviac podozrivých znamienok.
Pod syndróm dysplastického névu spadajú väčšie znamienka rôzne zafarbené a s nepravidelným okrajom. Väčšina z nich je v poriadku a nemá potenciál byť zhubným, ale niektoré z nich sa môžu časom zhoršiť, a práve preto je nutná ich kontrola.
Chrániť svoje znamienka je naozaj potrebné nielen v lete - ale počas celého roka. Pravidelnou kontrolou a ochranou si môžete predĺžiť život. Urobte niečo pre seba...