Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Kategórie

Aspirin 500 mg

tbl 500 mg (blis.) 1x20 ks
ŠÚKL:33061
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8585028200554
ID produktu:209696

Aspirin 500 mg

tbl 500 mg (blis.) 1x20 ks
ŠÚKL:33061
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8585028200554
ID produktu:209696
3,64 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Za nákup produktu získate 3 body
  • Dnes doručíme ZADARMO

Liek obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, ktorá znižuje tvorbu prostaglandínov, a tým pôsobí proti bolesti, znižuje horúčku a potláča zápal.
Liek sa používa pri miernych až stredne silných bolestiach, napríklad bolestiach hlavy, zubov, svalov, kĺbov alebo menštruačných bolestiach a pri horúčke a zápaloch.
Na odporúčanie lekára sa užíva tento liek pri zápalových ochoreniach u dospelých. Na odporúčanie lekára sa môže tento liek podávať deťom od 7 rokov.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Kyselina acetylsalicylová sa nesmie užívať dlhšie než 3-5 dní bez konzultácie s lekárom. 

Dospelí, dospievajúci a deti staršie ako 12 rokov
Jednorazová dávka je 1-2 tablety. V prípade potreby sa môže jednotlivá dávka opakovať 3-4x denne v odstupe 4-8 hodín. Maximálna denná dávka je 8 tabliet (4 g liečiva).

Deti od 7 do 12 rokov - na odporúčanie lekára
Jednorazová dávka je 1/2 tablety. V prípade potreby sa môže jednotlivá dávka opakovať 3x denne v odstupe 4-8 hodín. Maximálna denná dávka sú 3 tablety (1,5 g liečiva).

Pre deti je vhodnejšie užívať tablety s obsahom 100 mg kyseliny acetylsalicylovej. Vo všeobecnosti sa u detí odporúča denná dávka kyseliny acetylsalicylovej približne 60 mg/kg, ktorá sa podáva rozdelená do 4-6 dávok, a to približne 15 mg/kg každých 6 hodín alebo 10 mg/kg každé 4 hodiny. 

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú celé. Liek sa má prednostne užívať po jedle (kvôli zníženiu výskytu žalúdočných ťažkostí) a je potrebné ho zapiť veľkým množstvom vody. Je nutné dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami (uvedené vyššie).

Upozornenie

V 1. a 2. trimestri gravidity sa lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej nemajú podávať, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ak je to nevyhnutné, má sa použiť najnižšia dávka a dĺžka liečby má byť čo najkratšia.
Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva.
Liek prestupuje do materského mlieka. Pri príležitostnom použití nie je prerušenie dojčenia nevyhnutné. Pri pravidelnom používaní alebo pri používaní vysokých dávok je však dojčenie potrebné včas prerušiť.  
Na odporúčanie lekára sa môže tento liek podávať deťom od 7 rokov.
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa nemajú používať u detí a dospievajúcich s horúčkovitými alebo nehorúčkovitými vírusovými ochoreniami bez konzultácie s lekárom. Pri niektorých vírusových ochoreniach, najmä chrípke typu A, chrípke typu B a ovčích kiahňach, existuje riziko Reyovho syndrómu.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s astmou, peptickými vredmi a inými krvácavými stavmi.
Liek sa nemá užívať pred plánovaným chirurgickým zákrokom.

Nepiť alkohol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

kyselina acetylsalicylová

Liek môžu užívať dospelí pri miernych až stredne silných bolestiach (napr. bolestiach hlavy, zubov, svalov, kĺbov alebo pri menštruačných bolestiach) a pri horúčke. Iba na odporúčanie lekára užívajú prípravok dospelí pri zápalových ochoreniach.
Na odporučenie lekára sa môže Aspirin podávať deťom od 7 rokov.

Aspirin tablety s obsahom 5 mg kyseliny acetylsalicylovej sa nesmú užívať:

  • pri precitlivenosti na kyselinu acetylsalicylovú a iné salicyláty alebo pomocné látky
  • pri hemoragickej diatéze
  • pri žalúdkových alebo dvanástnikových vredoch
  • v poslednom trimestri gravidity
  • deti do 7 rokov

Počas užívania tabliet Aspirin sa častejšie vyskytujú žalúdkové problémy (tlak v nadbrušku, pocit na dávenie). V ojedinelých prípadoch sa vyskytuje krvácanie do žalúdka, ktoré sa prejaví čiernou stolicou. Ak sa objaví čierna stolica, je nutné okamžite informovať lekára.
Zriedkavo sa môžu objaviť reakcie precitlivenosti (záchvaty dýchavice a kožné reakcie), hlavne u astmatikov, veľmi zriedkavo sa objaví zníženie počtu krvných doštičiek (trombocytopénia), prejavujúce sa zvýšeným krvácaním a tvorbou modrín.
Závraty a hučanie v ušiach sa môžu vyskytovať ako príznaky predávkovania hlavne u detí a starších pacientov. Vo všetkých takýchto prípadoch je nutné prerušiť užívanie lieku a informovať lekára.

Účinky Aspirinu a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Pri súčasnom pôsobení sú kyselinou acetylsalicylovou zvýšené účinky liekov znižujúcich zrážavosť krvi, riziko krvácania v žalúdkovom a črevnom trakte pri súčasnej liečbe kortikoidmi alebo súčasnom požití alkoholu, účinok a nežiaduce účinky liekov proti bolesti a nesteroidných antiflogistík, účinky liekov znižujúcich hladinu krvného cukru (derivátov sulfonylurey), žiaduce i nežiaduce účinky metotrexátu.

Naopak sú znížené účinky antagonistov aldosterónu, liekov podporujúcich močenie (diuretík), liekov znižujúcich krvný tlak (antihypertenzív), liekov proti dne.

O vhodnosti súčasného užívania tabliet Aspirin s inými prípravkami proti bolesti, zápalu alebo nachladnutiu sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

O vhodnosti súčasného užívania tabliet Aspirin s inými liekmi proti bolesti, zápalu alebo nachladnutiu sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Pacienti s astmou alebo edémom nosovej sliznice (nosové polypy), ktorí reagujú častejšie ako iní pacienti na nesteroidné antiflogistiká prípadnými astmatickými záchvatmi a zápalmi kože alebo slizníc, by sa mali pred užitím tohoto lieku poradiť s lekárom.
Deti trpiace vírusovým ochorením s horúčkovitými stavmi môžu užívať Aspirin tablety len na predpis lekára a to iba vo výnimočných prípadoch, keď iné opatrenia zostali bez účinku. Ak pri týchto ochoreniach dôjde k dlhšie trvajúcemu dáveniu, môže ísť o príznak Reyovho syndrómu. Toto ochorenie je síce veľmi vzácne, ale môže ohroziť život dieťaťa a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Ak dôjde v priebehu dlhšieho podávania Aspirin tabliet u žien k zisteniu ťarchavosti, je nutné na to upozorniť lekára. Pri pravidelnom užívaní vysokých dávok tabliet Aspirin by sa malo uvažovať o predčasnom zastavení dojčenia.
Pri predávkovaní alebo náhodnom požití prípravku dieťaťom vyhľadajte ihneď lekára.

Otázka k tovaru

Aspirin 500 mg