Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Kategórie

ASCORUTIN

tbl flm (blis.) 1x50 ks
ŠÚKL:96303
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8584005700193
ID produktu:209336

ASCORUTIN

tbl flm (blis.) 1x50 ks
ŠÚKL:96303
Typ produktu:humánne lieky
EAN:8584005700193
ID produktu:209336
3,56 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Za nákup produktu získate 3 body
  • Nakúpte ešte za 30,00 € a získate dopravu zadarmo
  • Osobný odber na 73 odberných miestach úplne zadarmo

Liek sa používa na liečbu zvýšenej lámavosti a priepustnosti krvných vlásočníc rôzneho pôvodu, najmä pri nedostatku vitamínu C (kyseliny askorbovej) v organizme, pri chorobnej krvácavosti na cievnom podklade, na ovplyvnenie miestnych príznakov krvácania pri diabetickej retinopatii (zmeny na sietnici pri cukrovke), pri zvýšenom počte červených krviniek, pri zápale čreva s tvorbou vredov.
Ascorutin je zložený liek, ktorého obe liečivá - rutosid a kyselina askorbová - upravujú zvýšenú lámavosť a priepustnosť krvných vlásočníc.

Liek sa užíva obvykle v dávke 2-3x denne 1-2 tablety (výnimočne môže byť dávka aj vyššia). Tablety sa užívajú nezávisle na jedle, vždy v celku a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny. O dĺžke liečby rozhoduje lekár.

kyselina askorbová (vitamín C), rutozid trihydrát

Symptomatické ovplyvnenie zvýšenej lámavosti a permeability kapilár rôznej etiológie, najmä pri hypovitaminóze a avitaminóze C, pri anafylaktoidnej purpure a iných vaskulárnych purpurách, pri žilovej nedostatočnosti dolných končatín, pri liečbe miestnych opuchov dolných končatín posttraumatického a lymfatického pôvodu, pri hemoroidoch. Takisto sa používa na ovplyvnenie miestnych príznakov krvácania pri diabetickej retinopatii, pri polycytémii, ulceróznej proktokolitíde a ďalších ochoreniach, kde sa predpokladá pozitívny účinok lieku.

Ascorutin je kontraindikovaný pre osoby so známou precitlivenosťou na kyselinu askorbovú alebo rutosid (rutín) alebo kvercetín či na niektorú z pomocných látok lieku.
Ascorutin je kontraindikovaný pre gravidné a dojčiace ženy.

Vedľajšie účinky pri odporúčanom dávkovaní vznikajú zriedkavo (t. j. menej než u ,1 % pacientov). Môže sa vyskytnúť:
Hemolýza (rozpad krvných buniek u pacientov s deficitom glukózo-6-fosfát-dehydrogenázy), reakcie precitlivenosti, nevoľnosť, vracanie, pri vysokých dávkach podráždenie sliznice pažeráka a žalúdka, kožné alergické reakcie, vyrážky, astmatický záchvat (u alergických pacientov), prítomnosť cukru v moči, zvýšené vylučovanie šťaveľanov močom, pri užívaní vysokých dávok ojedinele možnosť vzniku obličkových kameňov. U pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek (vrátane pacientov v pravidelnom hemodialyzačnom programe) môže pravidelné užívanie kyseliny askorbovej viesť k zvýšenej hladine šťaveľanov v krvi a prípadnému zrážaniu šťaveľanov v obličkách.
Výskyt iných vedľajších účinkov pri odporučenom dávkovaní nie je pravdepodobný.

Pri súčasnom podávaní kyselina askorbová zvyšuje resorpciu železa, V-penicilínu a etinylestradiolu. Kyselina acetylsalicylová môže znižovať hladinu vitamínu C v krvi a vitamín C môže zvyšovať renálnu reabsorpciu salicylátov. Pri vysokých dávkach môže ovplyvniť účinnosť antikoagulačnej terapie, ovplyvňuje resorpciu vitamínu B12.
Kyselina askorbová vo vyšších dávkach by teoreticky mohla zvyšovať riziko kryštalúrie pri súbežnej aplikácii sulfónamidov alebo kotrimoxazolu (kombinácia sulfametoxazolu s trimetoprimom).

U osôb so sklonom k tvorbe obličkových konkrementov existuje pri užívaní vysokých dávok kyseliny askorbovej riziko vzniku oxalátových konkrementov.
U pacientov s ťažkou renálnou dysfunkciou (vrátane pacientov v pravidelnom hemodialyzačnom programe) môže pravidelné užívanie kyseliny askorbovej viesť k hyperoxalémii a prípadnej precipitácii oxalátu v obličkách.
U pacientov s deficitom glukózo-6-fosfát-dehydrogenázy môže v ojedinelých prípadoch dôjsť k hemolýze, aj veľmi závažnej.

Otázka k tovaru

ASCORUTIN