Po - Pia od 08:00 do 16:30 Eshop +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

MUCONASAL PLUS

aer nao (fľ.skl.) 1x10 ml

ŠÚKL:26797
Typ produktu:humánne lieky
EAN:9006968003412
ID produktu:209315

MUCONASAL PLUS

aer nao (fľ.skl.) 1x10 ml

ŠÚKL:26797
Typ produktu:humánne lieky
EAN:9006968003412
ID produktu:209315
4,76 € s DPH

Liek obsahuje liečivo tramazolín, ktoré zužuje cievy a tým zmenšuje opuch nosovej sliznice, čo vedie k dlhodobému spriechodneniu nosa. Účinok sa zvyčajne dostaví do 5 minút po vstrektnutí do nosa a vydrží 8-10 hodín.

Liek sa používa na zmenšenie opuchu nosovej sliznice spojeného s bežnou nádchou a sennou nádchou a na základe lekárskeho odporúčania na uvoľnenie hlienov pri zápale prínosových dutín a infekcii stredného ucha. Liek sa môže používať u dospelých a detí od 6 rokov.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a deti od 6 rokov:
Aplikuje sa 1 vstrek do každej nosovej dierky podľa potreby, najviac však 4x za deň. Odstup medzi jednotlivými dávkami má byť najmenej 4 hodiny. Odporúčaná dávka sa nesmie presiahnuť.

Dĺžka liečby:
Liek je určený iba na krátkodobé použitie. Bez konzultácie s lekárom sa liek nemá používať dlhšie ako 5-7 dní.
Medzi jednotlivými cyklami používania lieku je nutné počkať aspoň 7 dní s použitím tohto alebo podobného lieku.

Spôsob použitia

Liek je určený len na použitie do nosa. Pred prvým použitím treba fľašku s rozprašovačom niekoľkokrát stlačiť, kým sa neuvoľňuje sprejová hmla. Pri každom ďalšom použití je fľaška s rozprašovačom ihneď funkčná. Nosový sprej sa má aplikovať po vyfúkaní nosa a pacient má pri aplikácii pokiaľ možno sedieť. Sprejový adaptér sa vloží do nosovej dierky a 1x sa stlačí fľaška s rozprašovačom. Keď sa sprej uvoľní, pacient sa jemne nadýchne nosom. Postup sa opakuje pri druhej nosovej dierke. Po použití sa odporúča vyčistiť sprejový adaptér. Aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií, liek môže byť používaný iba jednou a tou istou osobou a po použití sa opäť nasadí ochranný kryt.

Upozornenie

Počas prvého trimestra tehotenstva sa liek nemá používať. Počas druhého a tretieho trimestra a u dojčiacich žien sa liek môže použiť len po konzultácii s lekárom.
U detí do 6 rokov je liek kontraindikovaný.
Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť opätovný dlhodobý opuch nosovej sliznice po vysadení lieku, vykazujúci známky závislosti.
Liek sa nesmie použiť pri suchom zápale nosovej sliznice s tvorbou chrást.
Liek sa nesmie použiť po chirurgickom zákroku cez nosovú dutinu a u pacientov s glaukómom s uzavretým uhlom.
Pacientom s arteriálnou hypertenziou, ochoreniami srdca, hypertyreózou, hypertrofiou prostaty, feochromocytómom a porfýriou treba podávať liek s opatrnosťou a pod lekárskou kontrolou. Opatrnosť je takisto potrebná u pacientov, ktorí užívajú MAO-inhibítory, tricyklické antidepresíva a antihypertenzíva.
Počas liečby sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ako napríklad halucinácia, somnolencia, sedácia, závrat a únava. Preto sa odporúča zvýšená pozornosť pri vedení vozidla a obsluhe strojov. Ak pacienti zaznamenajú vyššie uvedené nežiaduce účinky, mali by sa vyhnúť potenciálne nebezpečným činnostiam ako je vedenie vozidla alebo obsluha strojov.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

tramazolín

Muconasal plus sa používa na uvoľnenie opuchu sliznice nosa, t.j. prekrvenia sliznice nosa pri prechladnutí a sennej nádche. Ak lekár odporučí, možno použiť Muconasal plus na uvoľnenie odtoku sekrétov pri sínusitíde (zápale prínosových dutín) a zápale stredného ucha (pri upchatí Eustachovej trubice).

Muconasal plus sa nesmie užívať pri rhinitis sicca,  po chirurgických zákrokoch s prístupom cez nosovú dutinu, pri precitlivenosti na hydrochlorid tramazolínu alebo chlorid benzalkónia alebo inú zložku lieku.
Muconasal plus nie je vhodný pre deti do 6 rokov.

Pri užívaní Muconasal plus sa môžu vyskytnúť nasledovné nežiaduce účinky:

Poruchy nervového systému
bolesti hlavy, vyčerpanosť  (ospalosť, útlm), nekľud, nespavosť, závraty, porucha chuti

Psychické  poruchy
halucinácie (pravdepodobnejšie u detí)

Poruchy srdca
bolesti v oblasti srdca, zrýchlená činnosť srdca, zvýšenie krvného tlaku, srdcové arytmie

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Pálenie, alebo suchosť sliznice nosa, výtok z nosa, krvácanie z nosa a kýchanie.
Po zoslabnutí liečebného účinku sa môže vyskytnúť opuch sliznice (reaktívna hyperémia).

Gastrointestinálne poruchy
pocit na vracanie

Poruchy imunitného systému
príznaky precitlivenosti (sčervenanie kože, svrbenie, opuch na  koži alebo na sliznici)

Súčasné užívanie určitých antidepresív (inhibítory MAO, alebo tricyklické antidepresíva) alebo liekov na zníženie krvného tlaku spolu s Muconasal plus môže ovplyvniť srdcovocievny systém a tým viesť k zvýšeniu krvného tlaku.

Oznámte svojmu lekárovi, ak máte nejaké zdravotné problémy, hlavne ak máte:
glaukóm so zatvoreným uhlom, hypertrofiu prostaty a získanú alebo vrodenú porfýriu.

Ak príznaky nevymiznú do 7 dní od začiatku užívania Muconasalu plus, poraďte sa s lekárom o ďalšom pokračovaní v liečbe.

Dlhodobé užívanie nosovo-konstričných liekov pri prechladnutí môže viesť k chronickému zápalu (následne k zablokovaniu nosa) a k atrofii (stenčeniu) sliznice nosa.

Pri aplikácii treba dávať pozor, aby Muconasal plus nevnikol do očí.

Otázka k tovaru

MUCONASAL PLUS