Čajovina obsahuje sennový list a používa sa:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Čaj sa odporúča piť 1-3x denne. Účinok nastáva po 8-12 hodinách.
Čajovina je určená iba na krátkodobé užívanie, najviac 1 týždeň.
Spôsob použitia
1 vrecko sa zaleje šálkou (1/4 l) vriacej vody a vylúhuje sa v prikrytej nádobe 5-10 minút. Čaj sa pije teplý, najlepšie na noc. Pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred užitím.
Upozornenie
Čajovina je kontraindikovaná v prvom trimestri tehotenstva, v ďalších mesiacoch tehotenstva sa smie užívať len so súhlasom lekára.
Čajovina sa nesmie užívať počas dojčenia.
Čajovina je kontraindikovaná u detí do 10 rokov.
Čajovina je kontraindikovaná pri črevnej nepriechodnosti, náhlych brušných príhodách, zápalových ochoreniach čriev (napríklad Crohnova choroba, colitis ulcerosa, appendicitis).
Dlhodobé užívanie môže viesť k závislosti (návykový syndróm), ktorá môže spôsobiť nerovnováhu tekutín a elektrolytov.
Uchovávať na suchom mieste pri teplote do 25 °C.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
kasia (senna) - list (Sennae folium)
Krátkodobá liečba funkčnej zápchy (najviac 1 týždeň), akútne vyprázdnenie čriev pred diagnostickým, endoskopickým a RTG vyšetrením. Môže sa použiť i pri zápche vzniknutej po RTG vyšetrení (napríklad po irigografii).
Precitlivenosť na zložku lieku, črevná nepriechodnosť, náhle príhody brušné, zápalové ochorenie čriev, dojčenie, deti do 1 rokov, prvé tri mesiace tehotenstva, v ďalších mesiacoch tehotenstva len so súhlasom lekára.
U citlivých osôb môžu sennozidy spôsobiť mierne kŕčovité bolesti brucha. Pri predávkovaní a nedodržiavaní odporúčaného spôsobu užívania môže dôjsť k narušeniu rovnováhy elektrolytov a strate draslíka.
Pri výskyte akýchkoľvek nežiaducich účinkov alebo neobvyklých reakcií prerušte užívanie a poraďte sa s lekárom.
Dlhodobé užívanie lieku, súčasné podávanie liekov na poruchy srdcového rytmu typu I.B, diuretík (lieky na zvýšenie a vylučovanie moču), kortikoidov a srdcových glykozidov môže zvyšovať účinok týchto liekov. Pri súčasnom užívaní analgetik (liekov proti bolesti) s obsahom fenacetínu môže liek zvyšovať ich toxický vplyv na obličky.
Obozretnosť u osôb s ochorením srdca a obličiek sprevádzaným opuchmi. Dlhodobá aplikácia sa neodporúča, môže vzniknúť návykový syndróm, ktorý môže vyvolať zvýšenú stratu tekutín a elektrolytov.