Po - Pia od 08:00 do 16:30 +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

Olynth 0,1 %

aer nao 1x10 ml (0,1%)

ŠÚKL:76962
Typ produktu:humánne lieky
EAN:3574660403367
ID produktu:209164

Olynth 0,1 %

aer nao 1x10 ml (0,1%)

ŠÚKL:76962
Typ produktu:humánne lieky
EAN:3574660403367
ID produktu:209164
3,63 € s DPH
  • Produkt je na sklade
  • Za nákup produktu získate 3 body
  • Nakúpte ešte za 26,37 € a získate dopravu zdarma

Liečivo v lieku je xylometazolín, ktorý vyvoláva v mieste svojho účinku stiahnutie ciev, a tým znižuje opuch sliznice a následne uľahčuje dýchanie cez nos a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Účinok sa obvykle dostaví o 5-10 minút.

Liek je určený na zníženie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, pri nadmernej tvorbe hlienu spôsobenej vazomotorickou nádchou a pri alergickej nádche. Liek je taktiež určený na urýchlenie uvoľnenia hlienu pri zápale prinosových dutín a pri zápale sluchovej trubice spojenom s nádchou. Liek je určený dospelým a deťom od 6 rokov.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a deti od 6 rokov:

Aplikuje sa podľa potreby 1 vstrek do každej nosovej dierky maximálne 3x denne. Minimálny odstup medzi jednotlivými dávkami je 8 hodín. Liek sa nemá používať dlhšie ako 7 dní.
Medzi jednotlivými cyklami používania lieku je nutné počkať aspoň 7 dní s použitím tohto alebo podobného lieku.

Spôsob použitia

Liek je určený len na použitie do nosa. Pred prvým použitím je potrebné niekoľkokrát stlačiť pumpičku a streknúť do vzduchu, až kým sa nedosiahne vystrekovanie súvislej dávky aerosólu. Nosový sprej je takto pripravený na použitie. Nosový sprej sa má aplikovať po vyfúkaní nosa a pacient má pri aplikácii pokiaľ možno sedieť. Fľaška musí byť pri aplikácii vo zvislej polohe. Pumpička sa stlačí iba jedenkrát a aerosól sa jemne vdýchne nosom. Aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií, liek môže byť používaný iba jednou a tou istou osobou a po použití sa opäť nasadí na pumpičku ochranný kryt.

Upozornenie

U detí do 6 rokov sa liek nemá používať.
Počas tehotenstva sa liek nemá používať, pokiaľ potenciálny prínos liečby pre matku neprevýši možné riziko pre vyvíjajúci sa plod (konzultovať s lekárom).
U dojčiacich žien je použitie lieku nutné konzultovať s lekárom. Nie je známe, či sa xylometazolín alebo jeho metabolity vylučujú do ľudského materského mlieka.
Liek je určený iba na krátkodobé použitie. Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť opätovný dlhodobý opuch nosovej sliznice po vysadení lieku, vykazujúci známky závislosti.
Liek sa nesmie použiť pri suchom zápale nosovej sliznice s tvorbou chrást.
Liek sa môže používať len po konzultácii s lekárom u pacientov so zvýšeným vnútroočným tlakom, so závažným kardiovaskulárnym ochorením (napríklad ischemická choroba srdca, hypertenzia), s feochromocytómom, s metabolickými ochoreniami (hypertyreóza, diabetes mellitus) a u pacientov, ktorí boli v predchádzajúcich 2 týždňoch liečení inhibítormi monoamínooxidázy (IMAO).
Z hygienických dôvodov sa liek nemá po prvom otvorení používať dlhšie ako 24 týždňov (v rámci času použiteľnosti uvedeného na obale).
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

xylometazolín

Na zníženie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, vazomotorickej nádche (rhinitis vasomotorica), alergickej nádche (rhinitis allergica).
Na urýchlenie uvoľnenia sekrécie u paranazálnej sinusitídy a pri katare Eustachovej trubice spoločne s nádchou.
OLYNTH ,1 % je určený na liečbu dospelých a detí od 7 rokov.

OLYNTH ,1 % sa nesmie užívať v nasledujúcich prípadoch:

  • precitlivenosť na liečivo alebo ktorúkoľvek pomocnú látku lieku,
  • rhinitis sicca,
  • deti do 7 rokov veku.

Respiračný systém:
Xylometazolín môže spôsobiť prechodné, mierne príznaky iritácie nosa (pocity pálenia alebo suchej sliznice), zvlášť u citlivých pacientov.

Často môže po odznení účinku lieku dôjsť k zvýšenému opuchu sliznice (reaktívna hyperémia).

Dlhodobé alebo časté používanie vyšších dávok xylometazínu môže viesť k pocitom pálenia v nose alebo suchosti slizníc, ale aj k reaktívnej kongescii s prejavmi tzv. rhinitis medicamentosa. K tomuto účinku môže dôjsť už po 5 dňoch liečby a ďalšie podávanie môže spôsobiť trvalé poškodenie sliznice s tvorbou krúst (rhinitis sicca).

Nervový systém:
Zriedkavo sa môže objaviť bolesť hlavy, nespavosť alebo únava.

Kardiovaskulárny systém:
Menej často môže lokálne intranazálne podávanie viesť k systémovým sympatomimetickým účinkom ako sú napr. palpitácie, tachykardia a vzostup krvného tlaku.

Súčasné užívanie inhibítorov monoaminooxidázy tranylcypromínového typu alebo tricyklických antidepresív môže viesť k vzostupu krvného tlaku vzhľadom na kardiovaskulárny účinok týchto liekov.

Dlhodobé používanie a predávkovanie sympatomimetikami s dekongescenčnými účinkami môže viesť k reaktívnej hyperémii sliznice nosa.

Tento “rebound“ účinok môže viesť k obštrukcii priechodu vzduchu, ktorý má za následok opakované i trvalé používanie lieku pacientom.

To môže viesť až k chronickému opuchu (rhinitis medicamentosa) a následne až k atrofii sliznice nosa (ozéna).

V miernejších prípadoch reaktívnej hyperémie je možné zvážiť prerušenie liečby sympatomimetikom najprv v jednej nosovej dierke a pri zmiernení ťažkostí pokračovať v liečbe na druhej strane, aby sa udržalo dýchanie aspoň jednou nosovou dierkou.

Otázka k tovaru

Olynth 0,1 %