Po - Pia od 08:00 do 16:30 Eshop +421 2 49 999 941
Hlavné kategórie

Otrivin 0,1 %

aer nao (fľ.HDPE/PP) 1x10 ml (dávkovač)
ŠÚKL:26099
Typ produktu:humánne lieky
EAN:7680449399502
ID produktu:208964

Otrivin 0,1 %

aer nao (fľ.HDPE/PP) 1x10 ml (dávkovač)
ŠÚKL:26099
Typ produktu:humánne lieky
EAN:7680449399502
ID produktu:208964
4,50 € s DPH

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a dospievajúci nad 12 rokov:

Aplikuje sa 1 vstrek do každej nosovej dierky 1-3x denne podľa potreby. Odstup medzi jednotlivými dávkami má byť minimálne 8-10 hodín. Odporúča sa, aby sa posledná dávka aplikovala krátko pred spaním. Neprekračovať celkovo 3 aplikácie denne do každej nosovej dierky.

Liek sa nemá používať dlhšie ako 10 po sebe nasledujúcich dní.
Medzi jednotlivými cyklami používania lieku je nutné počkať aspoň 7 dní s použitím tohto alebo podobného lieku.

Spôsob použitia

Liek je určený len na použitie do nosa. Pred prvým použitím sa má naplniť dávkovač opakovaným stlačením, dokiaľ sprej nevystrekne do vzduchu. Takto pripravený dávkovač zostane naplnený na každodenné pravidelné používanie. Ak nedošlo k vystreknutiu aerodisperzie alebo v prípade, že liek nebol používaný počas niekoľkých dní, je potrebné pumpu znova pripraviť na použitie štyrmi stlačeniami ako pred prvým použitím. Sprej sa aplikuje do vyčisteného nosa. Fľaška sa drží vo zvislej polohe, palcom sa drží dno fľašky a tryska sa vloží medzi dva prsty. Pacient sa predkloní mierne dopredu a vloží trysku do nosovej dierky. Vstrekne sprej do nosa a zároveň sa zľahka nadýchne nosom. Pred nasadením ochranného viečka sa má očistiť a vysušiť tryska. Aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií, liek môže byť používaný iba jednou a tou istou osobou.

Upozornenie

U detí mladších ako 12 rokov sa liek nesmie používať.
Počas tehotenstva sa použitie lieku neodporúča.
U dojčiacich žien je použitie lieku nutné konzultovať s lekárom. Nie je známe, či sa xylometazolíniumchlorid vylučuje do ľudského materského mlieka.
Liek je určený iba na krátkodobé použitie. Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť opätovný dlhodobý opuch nosovej sliznice po vysadení lieku, vykazujúci známky závislosti.
Liek sa nesmie použiť pri suchom zápale nosovej sliznice s tvorbou chrást a u pacientov s atrofickou rinitídou.
Liek sa môže používať len po konzultácii s lekárom u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením (napríklad ischemická choroba srdca, hypertenzia), s feochromocytómom, s metabolickými ochoreniami (hypertyreóza, diabetes mellitus), s hypertrofiou prostaty a u pacientov, ktorí boli v predchádzajúcich 2 týždňoch liečení inhibítormi monoamínooxidázy (IMAO). U pacientov s glaukómom s úzkym uhlom sa liek nesmie použiť.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

xylometazolín

Na úľavu pri nazálnej kongescii v dôsledku prechladnutia, pri sennej nádche či inej alergickej rinitíde a pri sinusitíde. Pomoc pri odvádzaní sekrétu pri zápale paranazálnych dutin. 
Ako pomocná liečba pri zápale stredného ucha, k dekongescii nazofaryngeálnej sliznice a k uľahčeniu rinoskopie.

Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku lieku.
Tak ako aj v prípade ostatných vazokonstrikčných látok nepoužívajte liek u pacientov s transsfenoidálnou hypofýzektómiou ani u pacientov po operácii dura mater.

Občas sa môžu prejaviť nasledujúce vedľajšie účinky: lokálny pocit pálenia, suchá alebo podráždená sliznica nosa, nauzea, bolesti hlavy. V zriedkavých prípadoch boli hlásené systémové alergické reakcie, prechodné poruchy zraku a nepravidelný alebo zrýchlený tep.

Tak ako u všetkých sympatomimetík nie je možné vylúčiť zosilnenie systémových účinkov xylometazolinu pri súčasnom užívaní inhibítorov MAO a tricyklických alebo tetracyklických antidepresív, predovšetkým v prípade predávkovania.

Otrivin®, tak ako aj iné sympatomimetiká, by sa mal používať opatrne hlavne u pacientov, ktorí silne reagujú na adrenergné látky, a to príznakmi ako sú nespavosť, závrat, tremor, srdcová arytmia alebo zvýšený krvný tlak. Podobne ako iné topické vazokonstrikčné látky, ani Otrivin® sa neodporúča nepretržite používať po dobu dlhšiu ako 1 dní. Dlhšie alebo nadmerné používanie môže viesť ku kongestívnemu rebound fenoménu.
Neprekračujte odporučené dávky, predovšetkým u detí a u starších ľudí.
Odporúča sa opatrnosť u pacientov s hypertenziou, kardiovaskulárnymi chorobami, hypertyreózou, úzkouhlovým glaukómom alebo u pacientov trpiacich na diabetes mellitus.

Otázka k tovaru

Otrivin 0,1 %