Po - Pia: 8.00 - 15.30 Eshop +421 2 49 999 941
Kategórie

Sorbifer Durules

tbl flm 100 mg/60 mg (fľ.skl.hnedá) 1x50 ks
ŠÚKL:97402
Typ produktu:humánne lieky
EAN:5995327274157
ID produktu:208818

Sorbifer Durules

tbl flm 100 mg/60 mg (fľ.skl.hnedá) 1x50 ks
ŠÚKL:97402
Typ produktu:humánne lieky
EAN:5995327274157
ID produktu:208818
4,08 € s DPH
 • Produkt je na sklade
 • Za nákup produktu získate 4 body
 • Dnes doručíme ZADARMO

Liek je určený na liečbu nedostatku železa v organizme.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Obvyklá dávka pre dospelých a dospievajúcich (starších ako 12 rokov) je 1 tableta 2x denne. V prípade výskytu nežiaducich účinkov sa dávka môže znížiť na polovicu (1 tableta 1x denne). V prípade anémie spojenej s nedostatkom železa je možné zvýšiť dávku na 3-4 tablety denne, podávané v dvoch dávkach (ráno a večer).
Odporúčaná dávka počas tehotenstva je 1 tableta 1x denne počas prvých 6 mesiacov a 1 tableta 2x denne v treťom trimestri a počas dojčenia.
Dĺžka liečby sa stanovuje individuálne na základe testov metabolizmu železa. Podávanie lieku sa nesmie ukončiť po dosiahnutí normálnych hodnôt hemoglobínu, ale treba v ňom pokračovať až do nasýtenia zásob železa v organizme (asi 2 mesiace). V prípade manifestačného nedostatku železa v organizme pretrváva liečba od 3 do 6 mesiacov.

Spôsob použitia

Tablety sa majú prehltnúť vcelku, bez rozhryzenia, najmenej 30 minút pred hlavným jedlom a zapiť pol pohárom vody. Tablety sa nesmú prehĺtať v ľahu na chrbte. Čierny alebo zelený čaj, káva, nápoje s obsahom kofeínu, minerálne vody, mlieko a mliečne nápoje nie sú vhodné na zapíjanie tabliet, nakoľko ovplyvňujú vstrebávanie železa. Absorpcia železa sa môže znížiť príjmom určitých potravín a nápojov (viď časť Upozornenie), je preto potrebný čo najdlhší časový odstup (aspoň 2-3 hodiny) od užitia železa.

Upozornenie

Liek sa nesmie podávať deťom do 12 rokov.
Absorpcia železa sa môže znížiť príjmom potravín a nápojov s obsahom rastlinnej vlákniny, príjmom mlieka a mliečnych produktov, vajíčok, kofeínu (káva, čaj), prípravkov s obsahom vápnika, antacíd (hliník, horčík, vápenaté soli), hydrogenuhličitanu sodného, látok viažucich železo ako fosfáty. Je preto potrebný čo najdlhší časový odstup od užitia železa.
Liek môže spôsobiť čierne sfarbenie stolice, ktoré je neškodné.
Účinky tohto lieku a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať, je potrebné konzultovať s lekárom.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC.

kyselina askorbová (vitamín C), síran železnatý

Prevencia a liečba anémie spojenej s nedostatkom železa.

 • Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku lieku.
 • Stenóza pažeráka a/alebo iná obštrukčná choroba gastrointestinálneho traktu.
 • Ochorenia spojené s nadmerným hromadením železa v organizme (napríklad hemochromatóza, hemosideróza).
 • Opakovaná transfúzia krvi.
 • Iné typy anémií, ktoré nesúvisia s nedostatkom železa v organizme, okrem stavov so súčasným nedostatkom železa v organizme.

Časté nežiaduce účinky: nauzea, bolesti brucha, hnačka, zápcha.
Zriedkavé nežiaduce účinky: ezofageálne ulcerácie, stenóza ezofágu a kožná vyrážka.

Skôr než začnete užívať filmom obalené tablety Sorbifer Durules, informujte svojho lekára o všetkých liekoch uvedených v nasledovnom zozname, ktoré užívate alebo ktoré ste užívali v priebehu posledného obdobia, či už ide o voľnopredajné lieky alebo lieky na lekársky predpis.
Vyhnite sa súčasnému užívaniu lieku Sorbifer Durules s liekmi, ktoré obsahujú nasledovné účinné látky:

 • tetracyklíny, ofloxacín, norfloxacín, levofloxacín, ciprofloxacín, moxifloxacín a ďalšie
 • antibakteriálne lieky s obsahom podobnej účinnej látky
 • kaptopril
 • desferoxamín
 • zinok
 • cimetidín
 • chloramfenikol
 • levodopu obsahujúce antiparkinsoniká
 • metyldopu obsahujúce lieky na vysoký tlak krvi
 • lieky s obsahom hormónov štítnej žľazy
 • protizápalové lieky s obsahom penicilamínu určené na liečbu zápalových ochorení spojivového tkaniva a na liečbu metabolických ochorení (vstrebávanie týchto liekov ako aj  lieku Sorbifer Durules sa pri súčasnom podávaní znižuje)
 • výživové doplnky s obsahom vápnika alebo uhličitanu horečnatého, ďalej antacidá s obsahom hydroxidu hlinitého alebo uhličitanu vápenatého a horečnatého, pretože vytvárajú komplex so železnatou soľou, čím si navzájom spôsobujú pokles vstrebávania z tráviaceho traktu
 • lieky s obsahom klodronátu alebo risedronátu určené na liečbu osteoporózy (Sorbifer Durules spôsobuje pokles vstrebávania uvedených liekov).
Pokiaľ nie je možné vyhnúť sa súčasnému užívaniu lieku Sorbifer Durules a uvedených liekov, je potrebné zabezpečiť čo možno najdlhší časový odstup medzi ich užitím. Poraďte sa so svojim lekárom ak súčasne užívate viacero liekov.

Liek je účinný výlučne pri liečbe nedostatku železa. Skôr než sa začne liek podávať, je potrebné diagnostikovať nedostatok železa v organizme (nízka sérová hladina železa, zvýšená celková väzobná kapacita železa v sére). Tento liek nie je účinný v prípade anémie, ktorá nie je spojená s nedostatkom železa (ako napr. infekčná anémia, anémia spojená s chronickými ochoreniami, talasémia). Počas perorálneho podávania železa môže dôjsť k zhoršeniu zápalových a vredových ochorení gastrointestinálneho traktu.
Liek môže spôsobiť čierne sfarbenie stolice.

Otázka k tovaru

Sorbifer Durules